9 spectrum Prijsvechters op het vinkentouw Minder risico voor banken en pensioenfondsen Zaterdag 19 mei 2012 A eventuele verliezen op le ningen op tijd kunnen worden onderkend. Overigens hebben de meeste banken hun vast goedleningen verpakt in obligaties en doorver kocht aan beleggers. Niet de banken, maar de obliga tiehouders lopen het risi co van verlies op lenin gen. Ook het Nederlandse pen sioengeld verdampt nau welijks door de vastgoed crisis. Sinds 2008 hebben pensioenfondsen gemid deld al 20 procent afge schreven op kantorenbe- zit, blijkt uit cijfers van IVBN, de vereniging van institutionele beleggers in vastgoed. Daarnaast heb ben zij zich grotendeels te ruggetrokken uit de kanto- renmarkt. Er zit ongeveer 9,5 miljard euro aan Neder lands pensioengeld in kan toren, maar volgens IVBN zit dat geld nagenoeg vol ledig in het betere deel van markt. Buitenlandse koopjesjagers slaan hun slag nu er kantoren tegen lage prijzen op de markt komen. Het begin van een prijzenslag. Volgens vastgoeddeskun digen kan dit uitdraaien op een prijzenslag. Prettig voor de huurders, maar pijnlijk voor veel eigena ren, zoals grote vastgoed fondsen. Willen zij die leegstand niet verder la ten oplopen, dan moeten zij mee in de prijzenslag. En dat terwijl ze al op ver lies staan, omdat de kan toorpanden vaak voor meer geld in de boeken staan dan de marktwaarde op dit moment. Gedwongen door rentever plichtingen moest vast goedfonds Uni-Invest in april al kantoorpanden af stoten met een verlies van 40 procent op de boek waarde. Opkopers sloegen hun slag en brachten de kantoren opnieuw op de markt tegen lage prijzen. Makelaars verwachten dat meer grote fondsen hun bezit van de hand gaan doen en zo de prijzenslag aanwakkeren. ring van de centrale bank is opmerkelijk. DNB noem de de malaise op de com merciële vastgoedmarkt onlangs nog de aanzet tot een derde crisis. De proble men op de kantorenmarkt slaan momenteel echter vooral neer op particulie re vastgoedfondsen en pro jectontwikkelaars. Zij ko men door afwaardering van hun kantoren in ba lansproblemen en zijn niet in staat hun leningen te herfïnancieren. De ellen de op de vastgoedmarkt brengt de Nederlandse banken en daarmee de fi nanciële stabiliteit echter niet in gevaar. Wel benadrukt de toe zichthouder de noodzaak van een tijdige aanpassing van de taxatiewaarde. On geveer 30 procent van de vastgoedleningen die ban ken hebben uitstaan, lo pen volgens DNB voor 2014 af! Een goede waarde ring van de kantoorgebou wen is belangrijk, zodat Dat de markt voor kantoren in het slop zit, kan voor huurders een gun stige kant heb ben: de huurprij zen vertonen een dalende tendens. Dat wordt nog aangewakkerd nu zich buitenlandse partijen in de strijd om de schaarse huurder mengen. Nu er een overschot aan kantoorruim te is, met name buiten de A-loca- ties, grazen bui- ■S tenlandse inves ts teerders de markt 1W af naar koopjes en bieden ze vervol- gg$ gens kantoren te ^B huur aan tegen-ex- wÊÊ treem lage prijzen, ^B ver onder het ge- H middelde van circa 150 euro per vierkan- m te meter. Het risico dat banken, pen sioenfondsen en verzekeraars lopen op hun vastgoedpor tefeuille daalt, aldus De Nederlandsche Bank (DNB) onlangs in het On derzoek Financiële Stabili teit (OFS). Die categorie investeerders heeft vroeg tijdig geanticipeerd op de vastgoedcrisis en investe ringen in de ingestorte kantorenmarkt afgelopen jaren al fors terugge schroefd. Deze constate-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65