loopt leeg spectrum s Lege kantoorpanden waren er altijd al, maar de leegstand begint door de crisis een dra matische omvang aan te nemen. Beleggers kreunen onder de ver liezen, prijsvechters lig gen op de loer en ge meenten zijn de ver paupering beu. Zaterdag 19 mei 2012 Luchtbel Het kantoor aan de Tramsingel in Breda, aan de rand van het centrum, staat er al lan ge tijd leeg en verlaten bij. Het pand voldoet niet meer aan de eisen van bedrijven, de indeling is gedateerd, het gebouw te oud. De gemeente en de ei genaar werken samen om het pand om te vormen tot studentenhuisvesting. Wethouder Cees Meeuwis heeft bestrij ding van leegstand tot prioriteit gemaakt. Binnen een 'niet nader te noemen termijn' wil het gemeentebestuur de hoeveelheid leegstaande kantoorruimte met tweederde verminderen. Niet dat de leegstand in de Brabantse stad schrijnender is dan elders. Ongeveer 15 pro cent van de kantoormimte staat leeg, waar mee Breda niet afwijkt van het landelijk ge middelde. „We willen de stad aantrekke lijk houden", legt een gemeentewoordvoer der uit. „Tegengaan van leegstand heeft prioriteit." Breda is maar een voorbeeld, want in het hele land land zoeken gemeentebesturen en kantooreigenaren naarstig naar nieuwe mogelijkheden voor hun leegstaande kan toorparken. Kunnen ze verbouwd worden voor bewoning? Elk idee is welkom, niets is te gek. Zoals het plan in oude kantoren gewassen te verbouwen, de zogeheten stadslandbouw. De provinde Utrecht is er serieus mee bezig. De heilige graal is echter niet gevonden en de vraag is of die wel bestaat. Want er zijn heel erg veel lege kantoren in Nederland. De crisis heeft toegeslagen: het aantal kan toorbanen daalt, thuiswerken neemt toe en flexibele concepten maken dat er min der vaste bureaus nodig zijn. Van sommige kantoorparken staat de helft leeg. Herontwikkeling van kantoren op be drijfsterreinen buiten het centrum, waar winkels of uitgaansgelegenheden ver te zoeken zijn, is onbegonnen werk. Daar wil niemand wonen. Kantoren langs drukke wegen: ooit waren ze gewild als 'zichtloca- tie', nu kijkt niemand er naar om. Veel panden moeten compleet worden af geschreven, zegt topman Cuno van Steen hoven van commercieel vastgoedadviseur DTZ Zadelhoff. Hij heeft becijferd dat voor zo'n 28 procent van de leegstaande kantoorruimte geen afnemer meer wordt gevonden. „Kantoorgebouwen die meer dan drie jaar leeg staan, gebouwd in de ja ren zeventig of tachtig, zijn nauwelijks meer waard dan de grond waar ze op staan." Dus zit er voor de eigenaren, doorgaans grote beleggingsfondsen, niets anders op dan hun bezit in de boeken te herwaarde ren. Waardedalingen van 20, 30 en zelfs 60 procent zijn niet uitzonderlijk. Sommige vastgoedfondsen met kantoren komen nu in zwaar weer. Zo kampt Han- zevast met een leegstand van 56 procent en de schuld van het fonds is groter dan de waarde die het vastgoed vertegenwoor digt. Kantorenontwikkelaar Eurocommer- ce stond drie weken geleden aan de rand van faillissement. Collega-investeerder Uni-Invest moest zijn vastgoedportefeuille bijna 40 procent onder de taxatiewaarde verkopen. Kantoor The Rock aan de Am sterdamse Zuidas, toch een plek met aan zien, werd onlangs voor 132 miljoen euro verkocht, 20 procent onder de aanschaf prijs in 2007. Vastgoedfondsen en beleggers moeten het ventiel uit de vastgoedbei losdraaien en de lucht eruit laten lopen. Vastgoeddeskundi gen durven niet te voorspellen hoeveel er nog moet worden afgewaardeerd op de kantorenportefeuille. „Het risico op verde re, scherpe waardedaling zit daar waar het vastgoed verouderd is, al meer dan drie jaar leeg staat en vooral in gebieden waar alleen maar kantoren staan en geen goed openbaar vervoer is. Veel van dat vastgoed is gefinancierd met bancaire leningen. Als de waarde al gedaald is tot onder het be- Een leegstaand kantoorpand in Breda. Een van de vele voorbeelden in het land; Dit pand wordt omgebouwd tot huisvesting voor studenten. foto Robert van den Berge/GPD door Gert van Harskamp illustratie Mark Reijntjens en Ruud Willems drag van de lening, dan heeft de eigenaar een groot probleem", zegt directeur Frank van Blokland van IVBN, de vereniging van institutionele vastgoedbeleggers als verzekeraars en pensioenfondsen. De banken die dat soort vastgoed hebben gefinancierd, draaien de duimschroeven aan. In Nederland heeft met name de vastgoedtak van SNS-bank grote problemen vanwege grote, risicovolle porte feuilles met kantoren op slechte locaties en slecht presterend Ame rikaans vastgoed. Institutionele beleggers als pen sioenfondsen lopen maar be perkt risico, aldus Van Blokland. Zij zitten in het betere deel van de markt en hebben sinds 2008 al 20 procent afgeschreven op hun kantorenportefeuille, ter wijl ze veel minder bancair fi nancieren. „We moeten nu niet doen alsof de héle Neder landse kantorenvoorraad in de problemen zit", wil Van Blok land er mee zeggen. j reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64