7 spectrum Zaterdag 19 mei 2012 Vreemdelingenlegioen bloeddoorlopen ogen en slijm uit je bek, net zo lang tot er een omver donderde. Puur sadistisch gedrag. Uren en uren ston den we te strijken omdat een vouw een millimeter verkeerd zat. Dat werd met een latje gecontroleerd. En als het dan niet goed is, mocht je je gaan opdrukken, 's Nachts werden we eruitgetrommeld, voor niets, terwijl we overdag al afgebeuld waren. Konden we in ons blootje om het kamp gaan rennen, in het donker, met rug zak om en helm op. En natuurlijk schop pen en slaan ook, maar daar staan ze om bekend; ze mogen lijfstraffen geven." Steph lacht er eerst nog om. „Ik dacht: mij krijg je niet klein. Kom maar op. Maar niet iedereen kan er tegen. Op een gegeven mo ment kreeg een Rus ruzie met een enorme Roemeen, E>ie Rus kreeg zo'n harde klap dat zijn tanden alle kanten uitvlogen en hij gelijk naar de ziekenboeg moest. Die vent is gewoon verdwenen, en niemand lulde er meer over, de instructeurs ook niet. Heel apart." "Wat zit ik in een megadip, zeg! Het is nu 21.20 uur en ik ben al vanaf vanmorgen bezig met het in orde maken van mijn tenue voor de wacht. Ik heb een gesprek aange vraagd bij de luitenant, wil zo niet verder werken in het legioen. Wat een sukkels zijn er hier! Echte losers! Daar wil ik niet bij horen. Echt, dit is niet wat ik had verwacht. Op je hoofd met je rug tegen de muur, handen op je rug, zomaarGewoon, 'omdat'? STOM!" (Dagboeknotitie) Na zes maanden besluit Steph dat het ge- noeg is geweest. Hij wil vertrekken. „Maar zij willen dat niet, want ze hebben in je geïnvesteerd. Waarom wil je weg, vroegen ze. 'Ik mis mijn kinderen', zei ik. Geen probleem; de kinderen mochten bij het kamp komen wonen. Op dat ant woord had ik niet gerekend, dus ik gooide het over een andere boeg: geldproblemen, dat ik het echt niet meer zag zitten, of ik alsjeblieft weg mocht. Ze zeiden me dat ik een brief moest schrijven naar de generaal. Er moest alleen nog een handtekening on der van die man. Maar dat kon pas over zes maanden, want die vent was toevallig net naar Djibouti. En alleen hij kon teke nen. Mijn sergeant heeft me toen in ver trouwen verteld dat ik flink genaaid werd. Hij wilde me wel helpen om weg te ko men." Na acht maanden is het dan zover. „Op de laatste dag wandelde ik sa men met een paar andere jongens de poort uit. We waren in uniform en zou den naar Nïmes gaan. Ik heb niets gezegd, tot ik in de trein zat. Toen vertelde ik mijn maten dat ik naar huis zou gaan." Achteraf noemt hij dat 'de beste keuze die ik ooit gemaakt heb'. „Ik ben nu oproep kracht voor het leger, als hoofd schietin- structeur. Ik werk bij Justitie en ben sport- instructeur. Het drummen is gedaan." Hij heeft ervan geleerd. „Je moet van goeden huize komen en een heel mooi verhaal hebben om mij te imponeren." Spijt? „Nee, dat heb ik niet. Ik heb mijn droom verwezenlijkt. En nog steeds vind ik het een machtig iets. Het Vreemdelin genlegioen is het zoveelste voorbeeld van hoe verkeerde mensen een goed instituut kunnen verpesten. Het voorbeeld van wat er gebeurt als je een groep gekken - want dat zijn het natuurlijk - fysiek in topcondi tie brengt, de nieuwste wapens in handen geeft, en dan loslaat. Doodzonde, want het is en blijft een prachtig instituut, met al die ervaring en mooie tradities." Het Franse Vreemdelingenlegioen (Lëgion étrahgère) is opgericht in 1S31 en eerïeli te-onderdeel van het Franse legen Oorsprong, godsdienst, nationaliteit, diplo ma's en schoolniveau zijn niet van belang. Vandaag de dag telt het Franse vreemdelin genlegioen 7699 legionairs in 11'regimen ten, afkomstig.uit f §6 landen en Frankrijk. Officieren (413) hebben altijd de Franse nationaliteit. Een legionair tekent voor vijf jaar eb kan na drie jaar de Franse nationaliteit krijgen. O Het Légion étrangère is niet alleen actief in Frankrijk zelf, maar ook in overzeese en exotische landen ats Guyana, Nieuwi Caledonië, Mayotte, Réunion of de Antib eVien^ Legionairs zijn ondermeer ingezet tijdens de Golfoorlog, in Cambodja, Somalië, Rwanda. Bosnië, Kosovo, Macéda^ië en Centraal Afrika en vandaag de dag actief in Afghanistan, ••Kósovo,'Tsjaad en de Ivoor kust. <^0 Bron: www.lëgion-recrute.cóm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63