spectrum 4 Meeuwen op Neeltje Jans Aardhommel wint landelijke en Zeeuwse bijentelling Zaterdag 19 mei 2012 Kleine mantelmeeuw. Storm meeuwen. en beten naar elkaar waar ze maar raken konden. Ze wa ren zo fanatiek aan het vechten dat ze zich helemaal niets van mij aantrokken. Na verloop van tijd werd dui delijk dat een opdringerig mannetje avances maakte bij een flink uit de kluiten gewassen dame die daar over duidelijk niet van gediend was. Maar het dier was zo hardleers dat alleen een flink pak slaag hem weerhou den kon van zijn opdringerig gedrag. Maar het lukte de dame uiteindelijk om haar vasthoudende aanbidder op de vlucht te jagen om zelf neer te strijken op een duin topje verderop om weer op adem te komen. In menselij ke terminologie kun je de hele scene alleen maar be schrijven als een mislukte poging tot verkrachting... Nu twee meeuwen zulke bijzondere plaatjes hadden op geleverd wilde ik ook de derde soort, de kleine mantel meeuw portretteren. Op het talud van de kering zat een exemplaar helemaal omringd door de blauwe bloem pjes van het ruw vergeet-mij-nietje. Geen spectaculaire plaat, maar wel één die de sobere kleurenpracht van de kleine mantelmeeuw extra tot zijn recht doet komen. Met elkaar rijkelijk genoeg om de lezer van de meeu wen op Neeltje Jans te laten meegenieten. Bij deze dus. Het natuurgedeelte van Neeltje Jans is ooit aan gelegd met de bedoeling om hier een staal kaart van kustlandschappen te realiseren, om de bezoeker in kort bestek te laten zien wel ke bijzondere landschappen langs de Deltawateren aan wezig zijn. Die ambitie is nooit helemaal tot zijn recht gekomen, omdat veel kustlandschappen niet kunnen worden aangelegd, maar gewoonweg ontstaan door na tuurkrachten ofwel niet ontstaan. Maar het mag dan niet precies zo verlopen zijn als initiatiefnemers Natuur monumenten en Het Zeeuwse Landschap het bedacht hadden; een geweldig mooi gebied is het wel gewor den. Het mooist vind ik de binnenslufter die ontstaan is zon der dat er een mensenhand aan te pas kwam. Maar ook de wel aangelegde elementen zijn rijk aan natuur. Wat Neeltje Jans zo bijzonder maakt is dat je veel duin- natuur tegenkomt die elders verdwenen of schaars ge worden is. Zo zijn er prachtige meeuwenkolonies met een gemengde bevolking van zilvermeeuwen en kleine mantelmeeuwen, met aan de randen nog enkele paren stormmeeuwen. Meeuwenkolonies zijn in de vasteland duinen op veel plaatsen verdwenen door de intensieve predatie door vossen. Maar de kolonie op het voormalig eiland floreert prima. Zij het dat de stormmeeuwtjes moeite lijken te hebben om zich te handhaven. Het is ieder jaar weer spannend of en hoeveel stormmeeuw tjes zich vestigen. Daarom was mijn aandacht meteen gespannen toen ik zag dat twee stormmeeuwtjes op de parkeerplaats aan de westkant toenaderingspogingen ondernamen. Ze brachten korte kreetjes ten gehore en ze draaiden wat om elkaar heen, waarbij ze elkaar af en toe raakten. Zou het op een paring uitlopen. Mijn geduld werd niet lang op de proef gesteld, want na een paar minuten van inlei dende rituelen, volgde er inderdaad een paring die min stens vijf minuten in beslag nam. Volop gelegenheid dus om een en ander uitvoerig op de gevoelige plaat vast te leggen. Heel tevreden met de bijzondere beel den reed ik naar de oprit om weer de stormvloedkering op te rijden. Maar uit een ooghoek zag ik een wild tafereel, waarbij de veren in het rond stoven. Twee zilvermeeuwen wa ren verwikkeld in een verwoed gevecht en ze sloegen Vechtende zilvermeeuwen. foto Chiel Jacobusse Twaalf en dertien mei was het eerste landelijke bijentelweekend. Bij en hebben het moeilijk, goed om eens te kijken of er nog wilde exemplaren te spotten zijn. Iedereen kon meedoen door een half uur lang in de eigen tuin, op het balkon of in een plantsoen te tel len. In Nederland werd op 371 plaatsen geteld. Zeeland deed het met slechts tien tellingen wat minder goed. In zowel Oost-Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland werd op drie plekken geïnventariseerd. Op Walcheren en Schouwen-Duiveland op twee plaatsen. Tholen en West- Zeeuws-Vlaande- ren bleven wat achter. Bijen houden van warmte, maar ondanks het wat frisse weer, werden er flink wat soorten gezien. De aardhommel werd in Nederland het meest gezien. In Zeeland moet de aardhommel de eerste plek delen met de honingbij, die net zo talrijk bleek. Helma van Baaren uit Westenschouwen telde voor de eerste keer en dat bleek best moeilijk. Toch wist ze vijf soorten op naam te brengen. Toplocatie in Zeeland was de tuin van de familie Dobbelaar in Vogelwaarde, waar elf soorten werden vastge steld. In deze tuin zijn veel goede biotoopjes aanwezig, zoals een zandheu vel, een poel, inheemse beplanting, hoogstamfruit en een grote moestuin. Ook staan er enkele bijenhotels. Maar het gaat niet alleen om aantallen en soorten. De zoemende insecten zijn ook gewoon mooi om te zien. Ze zijn prachtig behaard en soms is door de beharing heen een metallic kleurenpa- troon zichtbaar. Verder zorgen de dieren voor de bestuiving van planten waar wij van eten zoals vele soorten groenten en fruit. Ook in de vrije na tuur zorgen ze voor bestuiving van bloemen. Zonder bestuiving geen zaden en zonder zaden geen nieuwe planten. Telt u een volgende ronde ook mee? Blauwe metselbij, een soort die op verschillende plekken in Zeeland aanwe zig was. foto Lucien Calle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60