de Scheldepolders 3 spectrum 226 mensen moeten weg Zaterdag 19 mei 2012 - wÊÈÊÊÈÊêÊ$& v éi% $ÊÊÊÊÊÊk'4 komst te garanderen. De Antwerpse haven is daarin een belangrijke factor. Rotterdam is ook bezig met expansie, Le Havre even zeer, eigenlijk alle havens in West-Euro pa." Antwerpen kan dus niet achter blijven. En wil de haven in de ze tijd nog groeien, dan moet het verlies aan natuurwaarden worden gecompenseerd. Zoals voor de aan leg van de Tweede Maasvlakte in zee bij Rotterdam ter compensatie een groot zee reservaat is aangewezen. Vlaanderen zit in hetzelfde schuitje als Nederland en alle an dere lidstaten van de Europese Unie. Ant werpen heeft wat dat betreft z'n lesje wel geleerd. Paul Bautens, werkzaam in de Ant werpse haven voor de Vlaamse natuur- en milieuvereniging Natuurpunt, roept dat in herinnering. Het Deurganckdok even ten zuiden van het Scheldedorp Doel was eind jaren negentig in aanbouw. Met verlies aan natuurwaarden was geen rekening ge houden, terwijl inmiddels wel, al in 1988, de hele linkeroever van de Schelde was aangewezen als Europees Vogelrichtlijnge- bied. „We hebben alles gedaan om de wer ken aan het Deurganckdok stil te leggen en we hebben dat ook voor elkaar gekre gen in 2001", vertelt Bautens niet zonder trots. Voor de Vlaamse regering en de Antwerp se haven stond vanaf dat moment vast dat economische groei hand in hand moest gaan met natuurontwikkeling. Bautens: „Later is daar nog bijgekomen dat maatre gelen nodig waren om Antwerpen te vrij waren van overstromingen." De aanleg van een stormvloedkering even ten noor den van Antwerpen viel af vanwege de ho ge kosten. Besloten werd gecontroleerde overstromingsgebieden aan te leggen. En één daarvan is gepland in een deel van de Doelpolders. Scheldewater zal er straks twee keer per dag in- en uitstomen. Vol gens de Vlaamse regering brengt dat te gro te risico's met zich mee voor de 'woonkor- rels' Ouden Doel en Rapenberg. Ze komen in 'een kuip' te liggen. Het is mogelijk dij ken aan te leggen, maar dat brengt weer hoge kosten met zich mee. Bautens werpt overigens verre van zich dat de natuurbeweging 'vragende partij is geweest Ouden Doel en Rapenburg' op te offeren. „Blijft de bewoning, dan zal er wel meer landbouwgrond voor natuur moeten wijken, omdat er anders onvoldoende wordt gecompenseerd en hersteld. Ik be twijfel of lokale bestuurders en landbou wers dat willen." Schepen Peter Deckers van Beveren werpt dit ook op. „We drei gen dan verzeild te raken in een discussie over meer natuurcompensatie." Ouden Doel, Rapenburg, de Scheldepolders, ze zijn gevangen in een web van regeltjes die voor buitenstaanders zo langzamerhand onnavolgbaar zijn. De trein dendert door in het Vlaamse land net over de grens met Zeeuws-Vlaanderen. Er komen dit jaar nog allerlei informatie- en inspraakrondes, maar in de loop der jaren zijn al zoveel woningen en boerderijen onteigend door de Vlaamse overheid dat een weg terug haast onmoge lijk lijkt. „Doel zal hoe dan ook verdwij nen binnen zeven, acht jaar", voorspelt schepen Deckers. „Er is al drie miljard ge stoken in de ontmanteling, het weer op bouwen zou nog eens vijf miljard kosten." Hij spreekt in oude Belgische franken. Tegenstand is er wel degelijk. Van de be woners van de poldergehuchten, van de actiegroep Doel 2020, van landbouworgani satie Vlaams Agrarisch Centrum en van de Erfgoedgemeenschap Doel 8c Polder. De laatste groepering strijdt voor behoud van het bedreigde erfgoed van Doel en zijn pol ders. 'De Scheldepolders zijn de laatste ge tuigen van een uniek landschapsverhaal met een grote historische waarde'. Het klei ne Prosperdorp aan de Nederlandse grens mag als zoenoffer blijven. Bewoners van de poldergehuchten krijgen de kans zich daar te vestigen. Dominique Franckaert van bed en breakfast De Zilte Schorre in Ouden Doel moet er niet aan denken en vraagt zich of zij wel voldoende gecompen seerd zal worden. „Het land verkeert in cri- De andere kant van de medaille is dat er ook kansen liggen. Niet alleen voor de Ant werpse haven dat met de Saeftinghe-ont- wikkelingszone, al dan niet met container dok, weer tientallen jaren vooruit kan, maar ook voor toerisme. Tot uit het Franse Lille komen nu al vogelaars naar bestaande nieuwe natuurgebieden in de Scheldepol ders. Schepen Deckers van Beveren ziet in samenwerking met de gemeente Hulst tal van mogelijkheden, voor fietsers, wande laars en 'ruitertoerisme'. Een Europees project staat daarvoor in de steigers. Bautens van het Natuurpunt stelt enthousiast vast dat er straks 'een uniek na tuurgebied van vijfduizend hectare' ligt, in clusief het te ontpolderen deel van de Pro- sperpolder, de Hedwigepolder plus het Verdronken Land van Saeftinghe. En Pro sperdorp mag daarin achterblijven als reli kwie van een uitgewist polderverleden. Het is een keuze. In de bedreigde Scheldepolders wonen nog 226 mensen, ver deeld over 110 woningen. In het hele gebied staan in totaal 349 hui zen, waarvan het merendeel dus leegstaat. Dit komt vooral door de ontvolking van Doel. Slechts 21 van de 210 woningen zijn er nog bewoond. Van de pak weg 1300 bewoners die het Schelde dorp in 1972 telde, zijn er slechts 38 over. Ouden Doel heeft nu meer inwoners, vijftig. Van de 349 woningen in de be dreigde Scheldepolders zijn er al 288 eigendom van de Vlaamse over heid, 61 zijn nog in particuliere han den. Ouden Doel springt er ook wat betreft het aantal privéwonin- gen uit. Van de 33 huizen in het ge hucht zijn er 16 privébezit. Het slopen van woonkernen om economische of andere redenen is overigens geen unicum. In de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone zijn midden jaren negentig Boerengat, Axelse Sassing en Koegorsstraat van de kaart geveegd om grote che mische bedrijven als kunstmestfa- briek Yara en Dow de ruimte te bie den binnen de strengere milieure gels. Deze drie buurtschappen tel den samen 118 woningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59