Ongelijke strijd in spectrum 2 'Dat we weg moeten, is een serieuze klap op ons hoofd' Ontwikkeling Linkeroever Antwerpen Zaterdag 19 mei 2012 Foto's van links naar rechts: 'Woonkorrel' Saftingen bij Doel gezien door bus halte zonder ruiten; Scheldedijk bij Doel met de beeldbepalende molen die waarschijnlijk een nieuw plekje krijgt in het te behouden Prosperdorp; Domi nique Franckaert in de tuin van haar praktisch gloednieuwe bed en breakfast in het te verdwijnen poldergehucht Ouden Doel; Franse vogelaars genieten bij Kieldrecht van de nieuwe natuur; en tot slot: het Oost-Europees romme lig aandoende Rapenburg. foto's Mark Neelemans en Harmen van der Werf Het is alsof je teruggaat in de tijd, als je door de Scheldepolders rondom Doel rijdt. Het is dat de koeltorens van de kerncentrales van Electrabel en de Starwars-achtige containerkranen van de Antwerpse haven op de achtergrond steeds aanwezig blijven, maar je kunt die obstakels ook de rug toekeren en genieten van het stille polderlandschap. Heel lang zal dat niet meer duren, als het aan de Vlaamse regering ligt. Op een steenworp van de Nederlandse grens voltrekt zich binnen afzienbare tijd een metamorfose of - het is maar hoe je het bekijkt - een catastrofe. door Harmen van der Werf Als een bulldozer rolt de haven van Antwerpen verder door de polders langs de Schelde. In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw is de rech teroever van de Schelde veranderd in een industriële woestenij met grootschalige ha venactiviteiten, in het kader van de Grote Vooruitgang. Precies op de grens met Ne derland, enkele kilometers ten zuiden van Bath, eindigt de bedrijvigheid en begint het groen. Op de linkeroever, aan de kant van Zeeuws-Vlaanderen, wacht het Schel- dedorp Doel al tientallen jaren op de on dergang. Als de voortekenen niet bedrie gen, rolt de bulldozer daar binnen afzien bare tijd verder. Niet alleen om ruimte te maken voor economische activiteiten, maar vooral ook om ruimte te maken voor natuur. Het-is de Nieuwe Tijd. De vernieti gende industrialisatie veertig, vijftig jaar ge leden heeft het inzicht doen rijpen dat eco nomie en ecologie hand in hand moeten gaan. Dat kan als winst worden gezien. Voor de polders en haar nog niet verdre ven inwoners is het effect van deze omslag in denken niet veel anders. Ze moeten ver dwijnen uit een eeuwenoud, langzaam ge groeid landschap om plaats te maken voor een aan de tekentafel ontworpen nieuwe werkelijkheid. Dominique Franckaert woont in Ouden Doel. Ze heeft vijfjaar geleden een bed and breakfast geopend met de mooie naam De Zilte Schorre. „We zitten bijna altijd vol, veelal met mensen die tijdelijk bij de kerncentrales bij Doel of in de ha ven werken." Sinds 1999 hebben Domini que en haar man Dirk Van den Berghe hun domicilie in de polderbuurtschap of- in officieel jargon - 'woonkorrel' Ouden Doel. Ze kozen voor de rust en de ruimte. „Ik kom zelf uit Meerdonk (vlakbij het Zeeuws-Vlaamse Nieuw Namen) en mijn man komt van dichtbij, uit Prosperdorp." Dominique vindt het stuitend dat half april twee vertegenwoordigers van de Vlaamse overheid nog over de vloer zijn geweest. „Ze zeiden nog niets te kunnen vertellen over de toekomst van Ouden Doel en ook niet van Rapenburg, wat hier vlakbij ligt. Eind april beslist de Vlaamse regering vervolgens dat zowel Ouden Doel als Rapenburg weg moet. Dat was een se rieuze klap op ons hoofd." Haar lezing is niet overdreven. Een verslag op de website van de 'bemiddelaar groot schalige Vlaamse infrastructuurprojecten', met de ondertitel 'brug tussen burger en overheid', bevestigt die. Bemiddelaar Lieve Verfaille is 12 en 13 april met procesmana ger Jan Hemelaer in beide poldergehuch ten geweest. Citaat uit het verslag: 'Voor de verdere ontwikkeling van de haven van Antwerpen is het op dit ogenblik onduide lijk of de bewoning in Ouden Doel en Ra penburg bewaard zal blijven. Er moet afge wogen worden of het behoud van de pol dergehuchten verenigbaar is met de aanleg van een overstromingsgebied en de ont wikkeling van nieuwe natuur.' De Vlaam se regering keurt twee weken later, 27 april, het langverwachte Gewestelijk Ruim telijk Uitvoeringsplan (kortweg Grup) voor de Antwerpse haven goed, waarin het doodvonnis wordt getekend voor Ouden Doel en Rapenburg. De volgens een persbericht 57 inwoners van beide 'woonkorrels' moeten binnen vijf a zeven jaar vertrokken zijn. Zou dit nog niet eer der bekend zijn geweest? Hoe listig de werkwijze van de Vlaamse overheid ook is, een supergrote verrassing kan de beslissing van de Vlaamse rege ring voor de polderbewoners niet zijn ge weest. Zij richtten niet voor niets eerder al de actiegroep RODS (-vast) op, waarvan de eerste vier letters verwijzen naar de na men van de drie bedreigde woonkernen Rapenburg, Ouden Doel en Saftingen. Het tweede woordje 'vast' duidt op hun stand vastigheid; ze zullen zich niet zomaar ge wonnen geven. En ze krijgen steun van het gemeentebestuur van Beveren, waaron der de Doelpolders vallen. Burgemeester Marc Van de Vijver van Beveren, tevens Vlaams parlementslid voor de christen-de mocratische partij CD8tV, accepteert dat het Scheldedorp Doel verdwijnt en dat de omliggende polders veranderen in bedrij venterrein en nieuwe natuur, maar wei- gert zich - tot nu toe - neer te leggen bij het van de kaart vegen van Ouden Doel en Rapenburg. „Voor 98 procent zijn wij akkoord met het Gewestelijk Ruimtelijk Uitvoeringsplan voor de haven", verklaart Peter Deckers on omwonden. Hij is schepen (wethouder) van de gemeente Beveren en voorzitter van de Maatschappij Linkerscheldeoever die is belast met de exploitatie van de ha ven- en industrieterreinen op de linkeroe ver van de Schelde. „Wij hebben alleen een voorbehoud gemaakt voor het ont mantelen van Ouden Doel en Rapen burg." Deckers noemt zichzelf'een polder man'. Het verlies van de Scheldepolders gaat hem aan het hart, maar is volgens hem noodzaak. „We moeten keuzes ma ken om de welvaart van ons land in de toe- H Ontwikkeling nieuwe natuur M Tijdelijk landbouw, later natuur I si Ontwikkeling haven Nieuwe dijk Donja Odijk Prosperdorp Verdronken Land van Saeftinghe Hertogin Hedwigepolder Kieldrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58