werken 17 Bootjesenzo bevordert zeilpleziei starter zaterdag 19 mei 2012 mee moet", zegt adviseur Ursula van Dijk van Elan, het Gelders expertisecentrum voor integratie, participatie en emancipatie. Ze begeleidt bedrijven bij de invoering van een mantelzorgvriendelijk(er) personeelsbe leid. „Het is goed dat een organisatie mantel- zorgers, vrouwen én mannen, in staat stelt hun werk met de mantelzorg te combine ren. Mogen ze bijvoorbeeld eerder naar huis of krijgen ze even vrij om naar de specialist te gaan? „Werkende mantelzorgers zetten de leuke dingen vaak het eerst op de helling. Daar mee vullen ze de gaten op. Daarna volgen de vakantiedagen. Of ze melden zich zoge naamd ziek. Dat is grijs verzuim. Mantelzor gers worden zelf ook vaker ziek, omdat ze interen op hun reserves. De overbelasting kan groot zijn." De combinatie mantelzorg en werk krijgt steeds meer aandacht, zoals blijkt uit het cao-overleg in 2011. In bijna 10 procent van de akkoorden is een afspraak ge maakt over mantelzorg. Rene Hij ink uit Arnhem ervaart dagelijks de last van zijn twee 'banen', maar doet het graag. Zijn leven veranderde twaalf jaar gele den ingrijpend, toen zijn vrouw Vera door ziekte in een rolstoel belandde. Als produc tiemedewerker bij een bedrijf dat onder meer vliezen voor ondertapijt maakt, kreeg hij er ongevraagd een baan bij: het huishou den runnen en zijn vrouw begeleiden en verzorgen. „Ik doe het uit liefde hoor, ik pas mezelf gewoon aan. „Het is erg zwaar, omdat ik in vier ploegen dienst werk. Ook 's nachts. Ik heb geen en kele regelmaat en geen sociaal leven. Het voordeel is dat ik door de week weekend heb. Dan kan ik mee naar de dokter of het ziekenhuis. Maar ik moet ook regelmatig een vrije dag opnemen. Op mijn werk we ten ze dat ik mantelzorger ben. Een tijd lang begon ik een half uur later aan de nachtdienst. Dan kon ik mijn vrouw in bed helpen en het huis opruimen. Dat later ko men, gebeurde min of meer stilzwijgend. Een paar maanden geleden kreeg ik te ho ren dat ze me tegemoetkomen. Als ik bij voorbeeld naar het ziekenhuis moet, gaan die uren niet van mijn verlofdagen af. Hoe ik het doe, is een kwestie van vertrouwen. Ze weten dat ik geen misbruik van de situa tie maak. Ik heb me ook nog nooit ziek ge meld vanwege de zorg voor mijn vrouw." „Maatwerk en flexibiliteit zorgen ervoor dat werknemers met mantelzorgtaken aan het werk kunnen blijven", geeft Ursula van Dijk aan. „Een werknemer kan bijvoorbeeld de verzuimde uren op een ander moment inha- len. Ook kan een bedrijf afspraken maken over het gebruik van kort- of langdurend zorgverlof" Werkgevers hebben volgens de adviseur van Elan zeker baat bij een mantelzorgvrien- delijk personeelsbeleid. „Werknemers mel den zich minder ziek als er goede afspraken zijn over verlof Dit voorkomt dat mensen uitgeput raken en zich ziek melden, met al le re-integratiekosten van dien. Gemiddeld kost de vervanging van een personeelslid tussen de 20.000 en 25.000 euro. Gebleken is dat 3 procent van de werkende mantelzor gers tijdelijk of helemaal stopt met werken. „Het belangrijkste is dat werkgevers alert zijn op werknemers die mantelzorger zijn. In functioneringsgesprekken kan standaard worden gevraagd of iemand mantelzorger is en of er een gezonde balans is tussen de zorgtaken en het werk. Als de organisatie de ogen en oren open heeft, ervaren de werknemers de veiligheid om de zorg voor een naaste bespreekbaar te maken." Arnhemmer René Hijink is blij iyiet de af spraken met zijn werkgever. „Ik kan weer eens een vrije dag voor mezelf nemen. Een enorme verbetering. Toen ik meedeed aan de campagne voor mantelzorgers van het Steunpunt Mantelzorg Arnhem, heb ik die waardering ook zo sterk ervaren. De buiten wereld ziet wat je allemaal doet." Ook Janet Hendriks is goed te spreken over die erkenning. Bij elk functioneringsgesprek komt haar privésituatie ter sprake. Zo nodig trekt ze zelf aan de bel. „Een tijdje geleden kregen we allemaal een brief dat we nacht diensten moesten gaan draaien. Ik heb mijn teamleidster gezegd dat ik niet om zeven uur 's ochtends thuis kan komen. Dan ver zorg ik mijn zoon, zodat hij om acht uur met het busje naar de dagbesteding.kan. Er was alle begrip:" www.werkenmantelzorg.nl www.elanexpertise.nl www.mezzo.nl www.mvtarnhem.nl ^reageren? geld@wegener.nl GELDEN WERK ONLINE Rik van Ham foto Willem Mieras Rik van Ham uit Lewedorp maakt van zijn allergroot ste passie zijn werk: zei len. Maar hij neemt er de tijd voor. „Een aanloop van vijf tot zeven jaar is geen probleem, ik heb een gezin met twee jonge dochters en een baan bij de ge meente Middelburg." Thuis splitst hij duurzame touwen die boten netjes en stormveilig in de havenboxen houden, zonder dat de buur- boot beschadigt omdat de meerlijn is doorge- schuurd. Rik levert splitswerk op maat met rvs puntkousen en D-sluitingen. „De boot is zo ook snel los- en vast te miken." Zijn bedrijf Bootjesenzo is gericht op het vergroten van ple zier voor de zeilers. „Iedereen kan een boot ko pen tot vijftien meter lang en daar mee wegva ren. Een vaarbewijs is'pas nodig bij grotere bo ten en snelheden boven 20 km/u, maar het blijft een theoriecertificaat. Vandaar dat er regelmatig scha de gevaren wordt. Een sluis pas seren of afmeren in een haven kan een drama worden. In twee, drie middagen leer ik mensen op hun eigen boot om havens en sluizen fatsoenlijk in te varen." Desgewenst geeft Rik ook zeillessen. Rik zeilt zijn eigen boten sinds zijn zeventiende. Zijn huidige boot, de Siejoe Toe, ligt net te koop in de Wolphaartsdijkse jachthaven: tijd voor een ruimere boot voor het gezin. „Ik vaar vrijwel elke boot alleen." Op die competentie stoelt de derde tak van het bedrijf: jachttransport over water. „Mensen met grote boten hebben vaak een drukke baan. Zij heb ben geen tijd om goed zeilweer af te wachten voor een zeilvakantie. Ik breng de boot naar de Waddenzee, of waar die zijn moet, en terug." zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook té volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw financiën en werk te maken heeft op één overzichtelijke plek PASPOORT Naam bedrijf: Bootjesenzo. Wie: Rik van Ham. O Waar: Haringvlietstraat 9, 4456 BT Lewedorp. Wat: ambachtelijk gesplitste, vaste meerlijnen, vaarinstruc- tie en zeilvaardigheidslessen op de eigen boot en het transport over water van zeil en motorjachten. Officiële startdatum: 3 janua ri 2012. Gedane investering: 4500 eu- Beoogde jaaromzet: 10.000 euro. Investering terugverdiend: eind 2012. Site: www.bootjesenzo.nl. Telefoon: 06 - 628844876. Bereikbaarheid: maandag tot en met zaterdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51