Erkenning belangrijk voor 61 werken Tussen hoop en vrees geldzaken m 3 n 1rCTA r 11d 11 LCÏ/.U I rt i De verlofwijzer De Erkenning zaterdag 19 mei 2012 'mmmmmmmmmmmsmm. door Corné van Zeijl De afgelopen weken heeft de beurs wat moeite richting te zoeken. Dat komt omdat aan de ene kant de economische vooruitzich ten nog steeds somber zijn, voor al in Europa. Zelf kijk ik vaak naar de enquêtes onder inkopers. Deze inkopers zitten vooraan in de eco nomische cyclus en weten dus als eerste of het beter of slechter gaat met de economie. De berichten van deze economi sche verkenners zijn niet goed. Als we de lijntjes doortrekken gaan we in 'euroland' duidelijk op een recessie af. Afgelopen week zei eurocommissaris Olly Rehn juist dat het allemaal wel goed komt met de economie. Als een politicus dat roept, word ik juist extra voorzichtig. Bovendien is het moeilijk te zien waar de groei dan vandaan moet komen. De overheden bezuinigen, dat is op korte termijn niet goed voor de economie. De consumenten zijn in de meeste landen nog erg voor zichtig. En de groei in opkomen de economieën als India en China valt nu ook wat terug. Maar mis schien heeft meneer Rehn wel een glazen bol. Ook politiek gezien zijn er ge noeg wolken aan de lucht. De Grieken lijken te kiezen voor een exit uit de euro. Dat wordt waar schijnlijk een grote puinhoop. Het is niet zo moeilijk om de ge volgen uit te tekenen; torenhoge inflatie, Griekse banken die gelijk failliet zijn en daarmee menig be drijf in hun val meeslepen. Ook wij gaan daar last van krijgen. De vraag is hoeveel? De banken in de overige Europese landen hebben de meeste leningen al afgeschre ven. Maar wat zijn de fall out-ef- fecten? Bij het faillissement van zakenbank Lehmann in 2008 dach ten we ook dat het wel mee zou vallen. Maar Lehmann bleek de eerste domino te zijn voor een complete Domino-D-Day. Het Corné van Zeijl is fondsmanager bij SNS Asset Management kostte de grootste moeite en ette lijke miljarden om te voorkomen dat het hele financiële systeem in een zou storten. We hebben ge leerd dat vertrouwen in de finan ciële industrie erg broos kan zijn. U kent het gezegde, vertrouwen komt te voet en gaat te paard. Aan de andere kant gaat het met de bedrijven eigenlijk heel goed. We hebben net een golf met eer ste kwartaalcijfers achter de rug. Deze waren over het algemeen erg goed. In de Verenigde Staten zijn 85 procent van de winsten be ter dan verwacht. Nu worden de verwachtingen vaak zo neergezet dat die cijfers al gauw meevallen, maar 85 procent is een erg hoog percentage. In Europa is dat 63 procent. Niet zo briljant als in de Verenigde Staten, maar gezien de economische omstandigheden is het zeker niet slecht. Dat komt vooral, omdat bedrijven weinig schulden hebben en de loonkos ten niet zo hard stijgen. In onzeke re tijden is men blij dat men nog werk heeft en laten werknemers het wel uit hun hoofd om hoger loon te vragen. Als de economische groei niet te veel terugvalt, kunnen de meeste bedrijven hun winstgevendheid op peil houden. Je ziet dan ook de winstverwachtingen zelfs in Euro pa langzaam omhoog kruipen. En zo worden beleggers heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees, tussen micro en macro. De meeste bedrijfscijfers zijn nu wel geweest, daar hoeven we weinig nieuws meer van te verwachten. Hoe het met de macro-economie zal gaan, blijft de vraag. Maar op het politieke front kunnen we nog wel wat vuurwerk verwach ten. Zolang dat het geval is, zal de vrees bij beleggers nog wel even blijven. Hoe combineren mantelzorgers hun betaalde werk met de verzorging van een naaste? Janet Hendriks en Rene Hijink hebben zo'n dubbele baan. Werkende mantelzorgers kunnen een beroep doen op verschillende regelingen die zijn vastgelegd in de Ver lofwijzer van hef ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De regelingen bestaan uit kort- en langdurend zorgverlof, calamiteitenverlof, levensloop regeling, minder werken, onbetaald verlof en vrijstel ling van sollicitatieplicht, (www.verlofwijzer.szw.nl) Het Sociaal Cultureel Planbureau becijferde dat een derde van de werkende mantelzorgers vrije dagen in levert. Een kwart maakt gebruik van kortdurend zorg verlof. Vrijwel niemand neemt langdurig onbetaald verlof. De organisatie Werk&Mantelzorg reikt sinds 2009 De Erkenning uit aan mantelzorgvriendelijke bedrijven. Deze bedrijven passen wettelijke verlofregelingen toe en bieden hun werknemers oplossingen op maat, zo als flexibele werktijden en het regelen van zorgtaken onder werktijd. Inmiddels hebben 32 bedrijven deze erkenning gekregen, waaronder het Gelderse experti sebureau Elan. door Jozefien Haagen illustratie Job van Gelder Dankzij afspraken met de werkgever is er een beetje lucht gekomen in het werkende en zorgende bestaan van mantelzorgers. Steeds meer bedrijven kiezen voor mantelzorgvriendelijk perso neelsbeleid. Werknemer én werkgever va ren er wel bij. En uiteindelijk verbetert ook de kwaliteit van leven van degene die de zorg nodig heeft. Ruim één miljoen Nederlanders zorgen langdurig (meer dan drie maanden) en in tensief (meer dan acht uur per week) voor een naaste, zo blijkt uit onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau. Driekwart van hen combineert deze in tensieve zorg met een betaalde baan. Om gerekend gaat het om één op de acht werknemers. In de zorgsector is naar schatting één op de vier-'werkenden ook mantelzorger. Janet Hendriks uit Ede heeft met vallen en opstaan geleerd de juiste balans te vin- - den. Ze werkt twaalf uur per week als ver zorgende in een verzorgingshuis in Ede. Altijd 's avonds. Daarom is ze in staat om voor haar 21-jarige zoon Rinze te zorgen die aan de ziekte van Duchenne lijdt, een erfelijke spierziekte. „Hij vindt het fijn dat ik voor hem zorg." Veertien jaar geleden begon ze met 24 uur. Al snel werden dat twintig uur, maar ook dat bleek te veel. „De zorg voor Rin ze nam steeds meer toe en ik kreeg een burn-out. Ik heb een pgb aangevraagd, zo dat ik minder kon gaan werken. Nu werk ik twaalf uur en dat is goed. Overdag kan ik voor mijn zoon zorgen en als ik 's avonds werk, doet mijn man dat." Ze is blij met haar baan in Ede. „Het werk is leuk en ik heb contact met collega's. Bo vendien houd ik de vaardigheden in mijn werk bij." De zekerheid van een baan geeft haar rust. „Als ik bij een andere werkgever aan het werk zou gaan, is het maar de vraag of die me tegemoetkomt. Gelukkig heb ik een vaste aanstelling." „Mantelzorgers vormen een langzaam groeiende groep waar de samenleving iets Gemeenten te druk met aanvragen reisdocumenten Gemeenten nemen, wegens druk te, geen aanvragen voor nieuwe reisdocumenten meer in behande ling als het oude reisdocument na september nog geldig is, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Mensen kunnen nog wel een nieuw reisdocument aanvra gen, als ze kunnen aantonen naar een land te gaan dat een minima le geldigheidsperiode eist van het reisdocument. Allsecur de beste volgens verzekeringssite.nl Allsecur is voor het vierde jaar op rij verkozen tot 'beste keuze' auto verzekering door Verzekeringssi- te.nl. Deze prijs wordt jaarlijks uit gereikt op basis van premie en kwaliteit. Allsecur heeft de beste prijs/kwaliteitverhouding vol gens de site, gespecialiseerd in ver zekeringen. De autoverzekeringen van ING en Zelf.nl komen op de tweede en derde plaats achter All secur. Met golfen verdien je het meeste geld als sporter Golfer Tiger Woods is de rijkste sporter ter wereld, meldt Z24 op basis van een lijst in de Sunday Ti mes. Hij verdiende met zijn sport- carrière tot nu toe 667 miljoen eu ro. Woods wordt op de voet ge volgd door Michael Schumacher, zevenvoudig wereldkampioen For mule 1 (631 miljoen euro). Daarna komen basketballer Michael Jor- dan(395 miljoen) en tennisser Ro ger Federer (242 miljoen). Docenten betrokken bij werk: stress tijdens examens De betrokkenheid bij hun werk van docenten in het voortgezet onderwijs is groot, blijkt uit een onderzoekje van uitgeverij Malm- berg. Niet alleen de eindexamen kandidaten hebben last van hun zenuwen, maar ook de docenten. 85 procent van de 400 ondervraag de docenten ervaart stress in deze periode. Een kwart voelt zich zelfs verantwoordelijk voor fou ten die leerlingen maken. Boek voor jongeren om geschikte studie te vinden Wie later een leuke baan wil, moet een studie kiezen die goed bij hem past. Jongeren vinden dit moeilijk, maar het is wel een be langrijke keuze. In het boek van Carine Vos staan achtergronden, handige tips en opdrachten om een studiekeuze te maken die bij je past. Carine Vos - De rest van je leven 14,90 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50