Zusters Zalco zweten peentjes werken 15 ZEELAND HELPT zaterdag 19 mei 2012 De aluminiumindustrie dreigt uit Ne derland te verdwijnen. Zalco in Vlissin- gen-Oost is failliet, de overlevingskan sen van Aldel in Delfzijl lijken klein en het zusterbedrijf Voerdal, net over de Duitse grens, verkeert in betalingspro blemen. Het zijn overigens alledrie be drijven die in het verleden door inves teerder Gary Klesch zijn overgenomen. door Frank Balkenende Hoewel de curatoren van Zalco, Benne van Leeuwen en Ernst But- terman, de executieverkoop voor bereiden, is er nog altijd enige hoop op een doorstart van de gieterij en de anodefabriek in Vlissingen-Oost. Het Duits-Oostenrijkse bedrijf Alumet en het Amerikaanse Century zijn daarover nog in onderhandeling met Zeeland Seaports. Het havenbedrijf speelt als grondeigenaar en hypotheekhouder van een deel van de panden een cruciale rol in de doorstart. Er moet een financiële oplossing uitrollen die ook voor de Nationale Borgmaatschappij acceptabel is. Nationale Borg heeft het eer ste hypotheekrecht op de (meeste) gebou wen van Zalco en claimt als crediteur twaalf miljoen euro. Zeeland Seaports en Nationale Borg verschillen van mening over hoe de opbrengst moet worden ver deeld. Enkele weken terug leek een doorbraak op handen. De contracten lagen klaar, de dop van de vulpen was al losgeschroefd, maar de kopers trokken zich op het laatste mo ment terug. Het is nog onduidelijk waar om precies, al lijkt het plotselinge overlij den van de baas van Alumet een rol te spe len. Moe van het maanden lang onderhande len deden curatoren een eindbod, waar ge gadigden mee zou moeten instemmen. Ze gingen daar voor het verstrijken van de eindtermijn niet op in, waarop de curato ren besloten definitief de executieverkoop voor te bereiden. Als het over Zalco gaat, is Zeeland Seaports even zo gesloten als een oester. Het havenbedrijf wil niets zeggen over de kansen op een doorstart. „We komen pas naar buiten als er daadwerkelijk handteke ningen zijn gezet", laat een woordvoerder weten. Zeeland Seaports heeft belang bij een doorstart. Op die manier komen er weer erfpacht-euro's binnen. Een doorstart zou mooi zijn voor de vele, oudere ex-medewerkers van Zalco die nu thuiszitten en geen of nauwelijks diplo ma's hebben. Het is ongewis of die gewens te doorstart er komt. Er is maanden inten sief met gegadigden gesproken, helaas zon der resultaat. Het Duitse aluminiumbedrijf Voerdal in Voerde, dat over de grens bij Ven- lo ligt, lijkt hetzelfde lot beschoren als zijn zusterbedrijf Zalco. De aluminium- fabriek vroeg onlangs uitstel van betaling aan. Een bankroet en daarmee het ontslag van ruim vierhonderd man personeel ligt op de loer. Voerdal is een bedrijf dat behoort tot het imperium van Gary Klesch, een Ameri kaanse investeerder wiens hoofdvestiging (de Klesch Group) zich in Zwitserland be vindt. De situatie bij Voerdal lijkt een beetje op die van Zalco. Uit de Duitse media blijkt dat in de eerste plaats hoge energiekosten het bedrijf de das om dreigen te doen. Maar er is ook een belangrijk verschil. Zal co betaalde torenhoge energiekosten die Gieting bij het (failliete) Zalco. Alumet heeft belangstelling voor overname van de gieterij. foto Johan van der Heijden Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in de cember vorig jaar betekende het grootste ontslag in de geschiedenis van de Zeeuwse economie: 480 vaste werknemers en 120 inleenkrachten verloren hun baan. De PZC besteedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zalco en de toe komst van de ontslagen werknemers. nu eenmaal gepaard gaan met het smelt- proces van aluminium, zo'n 500.000 tot 600.000 euro per dag. Maar daarnaast moest de Vlissingse aluminiumfabriek ook flink in de buidel tasten voor de transport kosten van die energie. Duitse grootverbruikers van energie beta len geen transportkosten. In die zin is het opmerkelijk dat Voerdal is gekapseisd en juist de energiekosten als de grote boosdoe ner noemt, terwijl Voerdal financieel juist in het voordeel was ten opzichte van Zalco en Aldel. Toen Zalco vorig jaar een noodkreet slaakte, ontpopte zich een discussie over eerlijke concurrentie in Europa. Minister Maxime Verhagen (CDA, Econo mische Zaken, Landbouw en Innovatie) kreeg te horen dat Nederlandse bedrijven het onderspit delven door hoge kosten voor energie en het energietransport, waar Duitsland energieslurpers gratis energie transport verleent. Op verzoek van onder andere commissaris van de koningin Karla Peijs en gedeputeer de Ben de Reu vroeg Verhagen Brussel vo rig jaar of Duitsland zich met zulke onthef fingen voor de grootindustrie wel aan de regels houdt. Uit Brussel is nog geen ant woord gekomen. De situatie bij Voerdal lijkt niettemin aan te toneri dat je als rege ring wel een extra stapje kunt zetten voor je grote economische spelers, maar dit soort overheidssteun uiteindelijk niet door slaggevend is of een bedrijf het redt of kop je onder gaat. Duitse politici zoals Joachim Pfeiffer (CDU) hebben bondskanselier An gela Merkel inmiddels om hulp gevraagd in een poging Voerdal levensvatbaar te ma ken. Onderwijl duurt ook bij Aldel onzeker heid voort. Mede door de kosten voor ener gie en energietransport, lijdt het bedrijf zware verliezen. De banen van driehon derd medewerkers staan op het spel. Het is nog onduidelijk of eigenaar Klesch er nog geld in wil pompen. Mocht-ook Delfzijl de poort sluiten en een doorstart bij Zalco mislukken, dan wordt de aluminiumindustrie in Nederland een komma in de kantlijn. De vraag is of er hier nog wel toekomst is voor dit alumi niumsmelters, gezien de concurrentie uit landen (Rusland, China en India) waar de kosten voor energie en arbeid een stuk la ger zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49