werken 13 'Soms denk ik dat ik een soort hippie ben' zaterdag 19 mei 2012 the Green Visio" Tliolen Bergen op Zoom .oaïiri»!«g? NotwUnnti ><f:rjik£'i i'fmS<?.V5ej>f3|v -2oo«™K' pingifH Éjideof i Imeer; Pc'!he:Wóe Is «f Watdrr rfrip for tem Studenten Deltamanagement Corjan Rijsdijk en Michaela Fischer mochten meewerken aan het project Balance Island. Dat behelst het terugdringen van de zoutindringing in het Haringvliet door de aanleg van een eiland. foto's Ruben Oreel Achthonderd kilometer van huis is ze. Opgegroeid aan de grens van Zuid-Duitsland en na omzwer vingen via- Nieuw-Zeeland, heeft ze voorlopig haar huisje gevonden... in Koudekerke. Wat Mi chaela Fischer naar Zeeland brengt, is een studie die je nergens anders kunt volgen. „Ik wil meer in het leven bereiken, ik wil iets betekenen, iets goeds doen voor het mi lieu. Ik denk dat ik dat kan doen met de studie Deltamana gement." Het zijn toch wel een bepaald soort mensen die Deltamana- gementstudenten. Ze hebben allemaal wel een hart voor de natuur en het milieu. Ze hadden al een soort van idealisme of ze kregen dat als snel door de studie.- Neem Corjan Rijs dijk uit Sint Annaland. In het stemhokje zal hij normaliter VVD aankruisen, maar zijn hart is groen. „Soms denk ik dat ik een soort hippie ben, maar dat ben ik helemaal niet. Maar ik hou wel van de natuur en ik geef er veel om. Zelfs die studenten van wie je nu al kunt zien dat ze later voor het geld gaan, krijgen de liefde voor de natuur mee. Dat dra gen ze voor de rest van hun leven mee. Zelf zeg ik altijd: I'm not going for the gold, I'm going for the planet." Het is een flink onderdeel van de studie: de manier waarop het klimaat verandert en welke gevolgen dat heeft op de aar de. Eigenlijk geloofde Corjan er niet in dat het verschijnsel door menselijk handelen is ontstaan. Al Gore en zijn film An Inconvenient Truth vond hij maar onzin. Maar zijn kijk daarop is veranderd. Tot groot plezier van Michaela. „Kli maatverandering is juist de reden waarom ik deze studie ben gaan doen. Ik maak me zorgen om de toekomstver wachtingen én wil me inzetten voor de volgende genera ties, ik wil dat ze veilig en duurzaam kunnen leven", zegt de Duitse. Groen is niet alleen de kleur van het gras, de bomen en de struiken. Groen is ook de kleur van de keiharde dollars, het geld. Economie en ecologie gaan steeds vaker hand in hand. Het besef ontstaat dat je met ecologische projecten en met het behoud van natuur bijvoorbeeld ook toeristen kunt trekken. Het is wel een draad waar je als specialist op moet koorddansen, hebben de studenten inmiddels gemerkt. Goed voorbeeld is het project Balance Island waaraan de studenten mochten meewerken. Het project behelst het te^ rugdringen van de zoutindringing in het Haringvliet door de aanleg van een eiland. „Een hoge pief van Grontmij heeft een gastles gegeven en we zijn in groepen aan de slag gegaan", legt Corjan uit. „We zijn gaan nadenken over het design en de functie. We hebben nagedacht over de budget ten en hebben de wetgeving onder de loep genomen." „We hadden allerlei wilde ideeën", vult Michaela lachend aan. „Zo leek het ons een ideale plek om er een duurzame uni versiteit neer te zetten waar je de natuur kunt bestuderen. We hebben echt out of the box gedacht." „Dan krijg je na tuurlijk wel te maken met wetgeving", gaat Corjan verder. „De Natura 2000 bijvoorbeeld. Echt moeilijk, want daar door mag je bijna niets en kom je erachter.dat de echte we reld anders is dan je mooie ontwerpen." Maar, zo stelt Mi chaela, bij Grontmij waren ze erg gecharmeerd van de idee ën. „Die vormden een inspiratiebron voor ze. In het werk veld denken ze vaak te strikt binnen de lijnen van de regel tjes. Ja, dan gebeurt er soms te weinig." Balance Island won uiteindelijk de Delta Water Award. De studenten zijn er trots op dat ze een bijdrage hebben geleverd. Over de toekomst zijn de twee strijdbaar. Ze willen hun steentje bijdragen aan de verbetering van de wereld. Of dat nu bij een overheid, een adviesbureau of een natuurorgani satie is. Corjan ziet zich wel als manager. „Ik heb hiervoor mbo bouwkunde gedaan en was tijdens mijn stage assis tent-uitvoerder op de bouw. Ik kwam er toen achter dat ma nager zijn echt mijn ding is. Ik wil hierna waarschijnlijk een masteropleiding gaan doen en me meer focussen op duurzaamheid. Ik hoop dat ik later in dat vakgebied in een deltagebied aan de slag kan." Michaela wil de kennis die zij tijdens de studie en met een paar jaar werken in Nederland opdoet uiteindelijk versprei den over de wereld. „Hier in Nederland ligt de kennis. Ik zou die graag exporteren naar plekken waar hét hard nodig is. Ik denk dat het belangrijk is om niet alleen kennis te brengen, maar mensen ook te laten participeren en enthou siast te maken en ze betrokken te laten zijn. Misschien ga ik zelf ooit wel eens les geven." Corjan veert op: „Nu je het zegt, dat lijkt me ook erg leuk. Met mijn kennis andere men sen inspireren." Wat kost het en wat levert het op? Het collegegeld bedraagt 1771 euro B Daarnaast moet je rekenen op 560 euro aan studiemate riaal Voor excursies is zo'n 50 euro nodig Er is op dit moment grote vraag naar hbo'ers met ken nis van deltatechnologie. De vraag is veel groter dan het aanbod. Het aanvangssalaris ligt daardoor ook hoog. Je kunt denken aan zo'n 2400 euro Als je bent afgestudeerd mag je de titel 'Bachelor of Del ta Management' of de titel ingenieur gebruiken. Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47