Werken mét het r 21 werken zaterdag 19 mei 2012 Flinke daling aantal vacatures in Zeeland Het aantal vacatures neemt in Zee land sneller af dan in de rest van Nederland. Dat blijkt uit een ana lyse van de vacatures op de site 2allj0bs.nl. Begin 2012 is het aantal vacatures landelijk met 5 procent afgenomen in vergelijking dezelf de periode vorig jaar. In Zeeland was de daling veel groter: 22 pro cent In 2011 was Zeeland lande lijk nog de sterkste stijger (33 pro cent) in aantallen vacatures. Het beeld in Drenthe is vergelijkbaar. Daar daalde het aantal vacatures met 20 procent tegenover een stij ging met 21 procent in 2011. Nederland internationaal in trek als plek om te werken Nederland is in trek als plek om te werken. Op de lijst van werkne mers die internationaal willen werken is Nederland tussen 2009 en 2011 drie plaatsen gestegen. Ne derland staat nu elfde. De popu lairste landen om te werken zijn Amerika, Engeland en Canada. Minst populair zijn Sierra Leone, Bosnië en El Salvador. De stijging van Nederland heeft te maken met een aantal bekende Neder landse multinationals en de aan sprekende steden Amsterdam en Rotterdam. Dat blijkt uit een on derzoek van Intelligence Group en The Network onder 162.495 personen uit zesenzestig landen. DELTA ACADEMY DELTAGEBIEDEN MANAGEN OVER DE HELE WERELD 'Mijn opleiding bereidt mij voor op gebiedsontwikkeling in del tagebieden over de hele wereld en focust op de (her)inrichting ervan', vertelt student Stephan van der Linde. 'Water, het klimaat, ecologie en ruimtelijke ordening worden gekoppeld aan vraagstukken rondom wet- en regelgeving, communicatie en waterveiligheid. Dat is niet alleen de toekomst, maar ook nog eens reuze interessant!" 'Be decente» kernen uit het bedrijfsleven, dus brengen a«e de prak tijk beet dichtbij. Op deze manier werd ik opgeleid mei de- nieuwste kennis/ Bepaal jij straks hoe (internationale) deltagebieden ingericht worden om ze aantrekkelijk te maken voor toeristen en bedrij ven, zonder de natuur uit het oog te verliezen? Bedenk jij hoe we aan voldoende zoet water komen en hoe we veilig kunnen blijven wonen in deltagebieden over de hele wereld, ondanks de gevolgen van klimaatverandering? Het kan als je kiest voor de hbo-opleiding Delta Management. Maak kennis tijdens de Open Avond op 7 juni. Bekijk www.hz.nl voor meer informatie. Htra-apleidingen Delta Academy Aquatische Ecotechnologie Delta Management Civiele Techniek DELTA AC«OE|Sy Sjrs»éi,a!y9raOi<«5on«oar«' st,98B«Mwsw>i%iB>nne«6üJie» Kw »B»W 'W Industrie, havens, woongebieden, beschermde natuur, landbouw, toerisme, recreatie, dijken, de Deltawerken, visserij. Zeeland heeft het allemaal. Het maakt deze delta boeiend, maar ook delicaat. Want ga je het gebied beschermen tegen een hogere zee spiegel, dan heeft dat onherroepelijk invloed op zaken als natuur, landbouw en visse rij, maar ook op het wonen en werken. Niet verwonderlijk dat juist in deze proeftuin een nieuwe studie is ontstaan onder de noemer Deltamanagement. Een studie die in hoog internationaal aanzien moet gaan staan. Een studie waar er maar één van is. door Dennis Rijsbergen Er zijn veel nieuwe vraag stukken omtrent water en ruimte. Denk aan de kli maatverandering waar door de zeespiegel gaat stijgen en we hier in Nederland te maken krijgen met verzilting, stelt docent Dries Schuwer. „Bij overhe den en bedrijven ontstond een vraag naar specialisten op dit ge bied, vandaar dat we vorig jaar sep tember de studie Deltamanage ment zijn gestart." Nederland heeft een naam hoog te houden als het gaat om waterma nagement en de kennis hoe het water buiten de deur en het land droog te houden. Maar, zo zegt Schuwer, de studies die al langer bestaan, richten zich vooral op de Nederlandse situatie. „Terwijl de nieuwe studie aan de HZ veel bre der is en uitgaat van het overdra gen van kennis naar andere delta gebieden. Want vraagstukken die in Nederland spelen, zijn ook een probleem in de rest van de wereld. Kijk bijvoorbeeld naar de zeespie gelstijging. Onze studenten kijken dan niet alleen naar onze eigen del ta, maar ook naar de situatie in bij voorbeeld New Orleans/Bangla desh en Vietnam." Wat de studie ook zo bijzonder maakt, vindt Schuwer, is dat alle docenten uit de praktijk komen. Het zijn stuk voor stuk mensen die naast hun docentschap ook een baan of eigen bedrijf in het werkveld hebben. „Het mooie daarvan is dat studenten kennis krijgen uit de praktijk. Dat ze op de hoogte zijn van de nieuwste ontwikkelingen en dat wat ze le ren ook perfect aansluit op de da gelijkse werkelijkheid." Schuwer is zelf ook zo'n praktijk man. Hij verrichtte voor verschil lende opdrachtgevers studies naar nieuwe ontwikkelingen binnen het waterbeheer, zoals klimaat- adaptief bouwen, het project Ruimte voor de Rivier en innova tief stedelijk waterbeheer. Momen teel is hij naast docent aan de HZ ook werkzaam als beleidsmedewer ker bij Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden. „Het is enorm leuk om mijn kennis over te dragen aan studenten en ze te vertellen wat de ontwikkelingen zijn en welke kennis belangrijk is." De studie heeft vele facetten, maar die zijn samen te vat ten in drie pijlers: veilig heid, duurzaamheid en economie. De studenten gaan aan de slag met techniek en management, maar krijgen ook sociale en econo mische vakken. Ook kennis over toerisme, agricultuur en klimaat komt aan bod. Zelfs een portie ge schiedenis is onderdeel van de stu die, want van fouten in het verle den kun je leren. Of zoals student Corjan Rijsdijk het verwoordt: „Vroeger vochten we tegen het wa ter, tegenwoordig werken we met het water en hebben we respect voor de natuur." Hoewel het nog een jaar of drie duurt voordat de eerste lichting Deltamanagementstudenten afstu deert, denkt docent Schuwer dat er ook dan volop werk voor ze is. De studie is immers opgezet-om dat de vraag vanuit de markt naar specialisten steeds groter wordt. En gezien de klimatologische ver anderingen zal die vraag alleen maar groeien verwacht Schuwer. „Bovendien zijn de afgestudeerde studenten straks breed inzetbaar. Ze kunnen te maken krijgen met recreatie en toerisme, het inrich ten van woongebieden of de ont wikkeling van havens en industrie gebieden. Ze kunnen aan de slag als uiteindelijke manager of pro jectleider bij ingenieursbureaus of projectontwikkelaars, maar ook bij overheden als Rijkswaterstaat, pro vincies en gemeenten. En dat niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland. Want het streven is om deze studie ook internatio naal op de kaart te zetten. We ho pen in de toekomst meer studen ten uit het buitenland te trekken en we hopen dat Nederlandse stu denten hun kennis ook in het bui tenland gaan inzetten. Want delta management is veel meer dan de Zeeuwse delta." De studie Deltamanagement van de HZ moet internationaal aanzien krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46