4,3 zeeland 13 PW-fractievoorzitter spreekt bevoordeling stiefdochter tegen PZC Iedere dag om 19.00 uur commentaar Gure wind Zonder hulp moet de stekker eruit Elk jaar twee miljoen oppotten? 'Absoluut niet waar' Als wij er niet meer zijn, loopt Zeeland miljoenen mis SP maakt zich zorgen over jeugdzorg ROe ZIELANfl 24 MEI 2012 MKK.TU7KTIHMST.IH 'Deze bezuinigingen gaan ten koste van onze kernkwaliteiten' zaterdag 19 mei 2012 miljoen euro krijgen SCEZ, de Zeeuwse bieb, het Zeeuws museurh, Scoop en Omroep Zeeland minder. c Het dagelijks provinciebe stuur wil 19 miljoen euro bezuinigen op subsidies voor Zeeuwse instellingen. De Zeeuwse Bibliotheek, Scoop en Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ) moeten veel inleve ren. Patiëntenplatform Het Klaverblad, SportZeeland en museum Terra Maris in Oostkapelle krijgen straks zelfs helemaal geen subsi die meer. Gedeputeerde Staten willen zich beperken tot hun kerntaken. Gemeen ten, die de subsidie in som mige gevallen zouden moe ten overnemen, zeggen daar óók geen geld voor te hebben. Volgens de directeuren van de instellingen betekenen de bezuinigingen een grote ramp voor Zeeland. Niet al leen gaan er tientallen ba nen verloren, er verdwijnen ook een hoop voorzienin gen in de provincie. Wat te denken van breedtesport activiteiten die SportZee land initieert, de weten schappelijke functie van de Zeeuwse Bibliotheek, jeugd- en cultuuractiviteiten zoals Poppunt Zeeland en Pop aan Zee (onder meer van Scoop) en de telefoon dienst van het Klaverblad? SportZeeland Klaverblad Zeeland -1,3 miljoen (100%) Wat gaat Zeeland missen? Directeur Ad van de Kreeke: „Het is vrij simpel. Als wij geen hulp krijgen bestaat Klaverblad niet meer in 2016. En dan moeten we kijken of we tot 2016 aanmodde ren of eerder de stekker eruit trek ken. Want niet de afbouw, maar het slooptempo wordt nu bepaald. De telefoondienst zal ophouden te bestaan: mensen met problemen moeten dan ergens anders aan kloppen. Hulporganisaties krijgen geen steun meer. We kunnen geen rol meer spelen in zorgfiisies en niet meer helpen met het organiseren van bijeenkomsten van bijvoor beeld de hartstichting. En wij kun nen geen inspectie meer inschake len voor verscherpt toezicht in te huizen indien nodig." Hoeveel banen staan er op het spel? „Alle 31 mensen die hier werken en de negentig vrijwilligers, die wij ondersteunen, staan in de kou wanneer er geen uitweg meer te vinden is." Is er nog een uitweg? „We kunnen besluiten geen steun meer te geven aan deelnemende organisaties, maar dat komt het ka rakter van het bureau niet ten goe de. Misschien kunnen we projec ten met de gemeente opzetten. Er zijn wel ideeën te bedenken, maar de rapen zijn nu gaar." Klaverblad steunt patiënten. foto Erik van 't Woud/ANP Omroep Zeeland -0,5 miljoen (6 Wat gaan we in Zeeland missen als de bezuiniging doorgaat? Directeur Monique' Schoonen: „Dat kan ik nog niet zeggen. We beraden ons op de consequenties, maar dat de bezuinigingen gevol gen hebben is zeker. De bewering van de provincie dat we elk jaar meer dan twee miljoen van de sub sidie reserveren, is absoluut niet waar. Als dat zo was, hadden we zelf wel een Timmerfabriek neerge zet. We potten niks op. Ons eigen vermogen is zelfs heel beperkt. We gaan verschillende scenario's uit werken. Deze bezuiniging zou kun nen betekenen dat we apparatuur later vervangen, programma's schrappen of mensen ontslaan. We bekijken wat op de lange ter mijn het beste is." Hoeveel banen staan er op het spel? „Dat kan ik nu niet inschatten." Is er nog een uitweg? „De provincie móet ons subsidië ren met het bedrag dat gelijk is aan het budget uit 2004. Regionale om roepen in andere provincies zijn ons al voorgegaan in juridische pro cedures. Wij denken er net zo over en beraden ons ook op zo'n proce dure. Maar we gaan eerst met de gedeputeerde praten." SportZeeland 0,5 miljoen (100 Wat gaan we missen in Zeeland als deze bezuiniging doorgaat Directeur Marja Noordhoek: „Wij zijn het enige centrale aanspreek punt voor de sport in Zeeland. Als wij er niet meer zijn, loopt Zeeland geld mis. We hebben bijvoorbeeld geld binnengesleept voor de rege ling combinatiefunctionarissen. Dat heeft veertig a vijftig banen op geleverd in Zeeland. We hebben enorm moeten sleuren en trekken om drie miljoen te krijgen voor de breedtesport in Zeeland. Datzelfde bedrag steekt de provincie in top sportevenementen. Is dat wat Zee land wil? We zorgen ook voor de begelei ding van vrijwilligers bij sportver enigingen. Het Zeeuws sportgala zal ook verdwijnen." Hoeveel banen staan er op het spel? „Dertien banen. Daaromheen zit ten nog tien mensen die onder meer weerbaarheidstrainingen ge ven. Zij raken ook het grootste deel van hun inkomsten kwijt." Is er nog een uitweg? „Ik heb de moed zeker nog niet op gegeven. We hopen dat we Provin ciale Staten ervan kunnen door dringen het belangrijker is om te zorgen dat Zeeuwen actief blijven dan om drie wielerwedstrijden te organiseren. We hebben nog com merciële activiteiten, maar daar voor zijn we niet in het leven geroe pen." Bezuinigingen bij de provincie zullen veel Zeeuwse instellingen zwaar treffen. Met mil joenen minder subsidie kun nen organisaties als de Zeeuw se Bibliotheek, Scoop en Klaver blad onmogelijk dezelfde dien sten blijven leveren. Het kor- tingsvoorstel van het dagelijks provinciebestuur aan Provincia le Staten houdt ook in, dat bij de getroffen organisaties tiental len arbeidsplaatsen zullen ver dwijnen. Bij het beoordelen of subsidies nog passen bij de basistaken van de provincie, spelen Gede puteerde Staten de bal soms op merkelijk soepel in-de voet van de gemeenten. Maar die moe ten ook drastisch korten, dus dat zal niet werken. Het is nu aan Provinciale Staten om te kijken of GS de juiste keu zes maken en of de pijn kan worden verzacht. Maar het kor tingsplan is tamelijk helder. Er is praktisch geen financiële ruimte om andere accenten te zetten. Het lijkt dus onwaar schijnlijk dat de Staten deze gu re wind nog kunnen keren. MIDDELBURG - De Socialistische Par tij Zeeland maakt zich grote zor gen over de jeugdzorg. De wacht lijsten zijn in Zeeland vorig jaar verdubbeld tot twaalf kinderen. Bovendien duurt het na het eerste contact met jeugdzorg veel te lang voordat Zeeuwse kinderen hulp krijgen. De periode kan oplopen tot zeventien weken. „Van mede werkers in de zorg horen we dat het soms wel anderhalf jaar duurt", zegt Ger van Unen, fractie voorzitter van de SP. Alhoewel de problemen in Zeeland niet zo groot zijn als in andere provincies, moet de jeugdzorg in Zeeland eens goed onder de loep genomen worden, vindt de SP. De partij is van plan om binnen enkele weken een meldpunt te openen op haar website, waar mensen hun klach ten kwijt kunnen. 8 i mm w het PZC videojournaal www.pzc.nl MIDDELBURG - PW-fractievoorzit- ter Peter van Dijk in Provinciale Staten van Zeeland ontleent dat het volledige fractiebudget opgaat aan het salaris van zijn stiefdoch ter. Zij is medewerker voor de Sta tenfractie van de PW. Van Dijk reageert daarmee op aantijgingen van het opgestapte PW-Statenlid Ruud Muste. Die beweert dat het volledige fractiebudget van 18.000 euro op jaarbasis volledig aan Van Dijks stiefdochter wordt uitge keerd als salaris, zonder medewe ten of instemming van de fractie. Er zou daardoor geen geld meer zijn voor onkosten die PW-Staten- leden maken. Van Dijk zegt dat Mustes verhaal niet klopt. „Het be drag is onjuist en bovendien is mijn stiefdochter unaniem door de fractie geselecteerd tijdens een sollicitatieronde." Muste rept te vens van een verstoorde relatie tus sen hem en Van Dijk. Hij voelt zich belemmerd in zijn politieke functioneren. Hij zou bijvoorbeeld niet direct contact mogen opne men met leden van Gedeputeerde Staten. Van Dijk wil niet op die klacht reageren. Muste gaat als een mansfractie verder onder de naam Politieke Partij Helder Zeeland. Dick van den Bout, directeur Scoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3