Cavendis kiest de kortste weg sport i 33 Roose Cech wil beker voor verjaardag Trainersawa rd voor Koeman Van Petr Cech mag de finale van de Champions League zaterdagavond tegen Bayern in München uitdraaien op een ellenlange reeks strafschoppen. Als hij de laatste dan maar pakt. De doelman van Chelsea wordt om middernacht 30 jaar. Hij wil de belangrijkste Europese beker voor zijn verjaardag. Dat is mijn liefste wens. Mocht het onverhoopt anders uitpakken, dan vier ik m'n verjaardag niet eens, denk ik", zei de Tsjechische routinier. Arjen Robben doet nog wat rek- en strekoefeningen aan de vooravond van de Champions Leaguefinale tegen Chelsea. foto Hannibal Hanschke/EPA door Edward Swier CERVERE - 'Rechtdoor. Naar school en kantoor.' Het is door de jaren heen een gevleugelde uitspraak in de wielersport geworden, een ge zegde dat van toepassing is op sprinters die de kortste weg naar de streep kiezen. Mark Cavendish doet dat, als geen ander. Vrijdag won de Brit zijn derde etappe in de Ronde van Italië. Het mag hem dan bepaald niet iedere dag meege zeten hebben, Cavendish is beslist ook de beste spurter in deze ron de. Het was een aankomst om van te smullen in Cervere. Niks geen ge doe, met gevaarlijke rotondes in de laatste kilometers. Evenmin zat er vlak voor de streep nog zo'n be lachelijke bocht, die het peloton verscheurt en besmeurt en uit daagt tot bovenmenselijke risico's. Zo'n chicane waarin flink gevallen wordt en iedereen zich later van af vraagt 'waarom hebben we deze route eigenlijk gekozen?' Nee, de architecten van de Giro hadden eindelijk eens hun oog laten vallen op een rechte weg, een kaarsrechte weg. De laatste drieduizend meter over de Via Fossano in Cervere maakten dat de beste sprinters van de Italiaanse ronde achter de streep nu eens geen smoezen kon den ophangen. De sprint was eerlijk. Fair. Hard. Fel. En zwaar/Iedereen die zich de ze ronde illusies maakte dat hij het in een spurt af kon maken, zat voorin. En Cavendish won. Hij is andermaal duidelijk de beste sprin ter in een grote ronde. Weliswaar was hij deze ronde al eens geklopt, door Roberto Ferrari bijvoorbeeld. Maar eerdere nederlagen waren toch vooral het gevolg van valpar tijen, botsingen en twistgesprek ken. Nadat de treintjes van Saxo (voor Haedo), GreenEdge (Goss) en Sky (Cavendish) waren gemini maliseerd, kwam het aan op de ul tieme meters. Goss had goud in handen, maar maakte een blunder. Was hij aan de linkerzijde van de finishstraat in Cervere gebleven, dan had Ca vendish hem onmogelijk kunnen passeren. Het leek er echter op als of de Australiër netjes in het mid den wilde juichen, om het de foto grafen bij wijze van spreken mak kelijker te maken. De ogenschijn lijk reeds verslagen Cavendish, die durfde te wachten, kon zodoende langs de dranghekken alsnog naar de winst sprinten. Ook anderen, onder wie de Noor Alexander Kris- toff en Mark Renshaw staken Goss nog voorbij. Rabo-sprinter Renshaw zal inmid dels duidelijk zijn dat hij een maat je kleiner is dan zijn vroegere kop man. Telkens kiest Renshaw in aanloop naar de sprint het wiel van Cavendish. Dankzij zijn sublie me stuurmanskunst lukt hem dat ook altijd, anderen wordt die kans niet gegund. Echter, Cavendish in de ultieme meters nog passeren, lukt Renshaw nimmer. De etappe kreeg trouwens ander maal kleur door een vlucht van Martij n Keizer. Niemand heeft de ze Giro meer kilometers op kop ge reden dan de Nederlander van Va- cansoleil-DCM. Voor het meren deel van de renners was het een halve snipperdag, de rit was slechts 121 kilometer lang. De kor te klimmetjes in Piemonte gaven de spieren alvast de sensatie die ze de komende dagen op een gege ven moment zo bezuren. Er gaat namelijk nu echt (eindelijk) se rieus geklommen worden. Vandaag al krijgt het peloton twee enorme puisten te verwerken. Wel iswaar zijn de klimmen naar de top van de Col de Joux en naar aankomstplaats Cervinia niet al te steil, het duurt wel eindeloos voor de klauterpartij voorbij is. zaterdag 19 mei 2012 door Koen de Vries Ze was twee keer Euro pees kampioen en is de nummer één van de we reldranglijst. Toch was de voormalige Vlissingse Katja Roose een nobody in de nationale sportwereld. Ze doet aan kitesur- fen, een sport die in Nederland niet bepaald serieus genomen werd. Tot veertien dagen geleden. Toen opeens liepen de journalis ten de deur bij haar plat. Nee, Roose had geen reuzenhaai dwars doormidden gevaren, ze sprong niet met plank en parachu te helemaal over de Vlissingse bou levard en ze werd ook geen wereld kampioen bij de mannen. Kitesur- fen is nog steeds kitesurfen, Katje Roose is nog steeds Katja Roose. De reden is dat de Isaf, de interna tionale zeilfederatie, onverwacht besloot kitesurfen in 2016 olym pisch te makeii. Het argument van de Isaf lijkt lo gisch. Olympische sporten moeten sneller, spectaculairder, sexyer, fii- turistischer, mediagenieker, hip per. De facebook-generatie moet erbij betrokken worden, aldus Roose, die ooit met een snelheid van 82 kilometer per uur over het water raasde. Alle bovenstaande termen kunnen moeiteloos op ki tesurfen worden losgelaten. Maar waarom moet het toelaten van ki tesurfen in hemelsnaam ten koste gaan van windsurfen? Die tak van zeilen wordt per 2016 van de olym pische lijst geschrapt. Zijn olympi sche klassen als Laser, Finn, 49 er of 470 niet een stuk minder specta culair, sexy, futuristisch, mediage niek en hip dan windsurfen? Nog steeds lijken in de olympische wereld heel andere dan sportieve argumenten een rol te spelen. In 1992 verscheen het boek In de ban van de ringen. Het gaat over mis bruik van macht en geld bij het IOC. Er is sindsdien veel ten goede veranderd, maar nog lang niet al les. ZWOLLE - Ronald Koeman heeft vrijdag de Rinus Michels Award ge kregen, de prijs voor de beste trai ner van het afgelopen seizoen. De 49-jarige oefenmeester van Feye- noord leidde de club naar de voor ronde van de Champions League. Koeman kreeg tijdens het trainers congres in Zwolle van zijn colle ga's de voorkeur boven Frank de Boer (Ajax), Peter Bosz (Heracles), Art Langeler (FC Zwolle) en Gert- jan Verbeek (AZ). De laatste had al in een vroeg stadium laten weten geen prijs te stellen op de onder scheiding. Koeman kreeg de prijs uit handen van de Belg Michel Preud'homme, die hem toen nog in dienst van FC Twente voorging als winnaar. In zijn dankwoord be trok de oud-international de spe lersgroep van Feyenoord en de technische staf nadrukkelijk bij de erkenning. De verkiezingsuitslag, verzorgd door de 38 hoofdtrainers in eredivisie en Jupiler League, was close. Koeman kreeg twee stemmen meer dan De Boer. Zeelandia Middelburg was in de ra ce voor de award voor beste jeugd opleiding bij amateurclubs. De prijs ging echter naar HHC Har- denberg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33