Instellingen kraken door bezuinigingen 21 zeeland Vakantie zaterdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Bieb gaat niet dicht, maar wordt geraakt tot op het hot Sinds 2010 bijna de helft van het personeel weg 'Door Kunduz-akkoord lopen Zeeuwse gemeenten geld mis' zaterdag 19 mei 2012 door Maikel Harte Mijn column komt de ze keer vanuit De Wijk, Drenthe, hier zitten we een paar da gen. We zijn niet de enigen die weg zijn. Het verbaast me wat een vlucht deze schoolvakantie heeft genomen. Niet alleen in de hoeveelheid mensen die gaat, het zijn er veel, maar vooral ook in de bestemmingen. Ik dacht altijd dat dit vooral een typische vakantie was voor een paar dagen in eigen land, maar niets is minder waar. De Canarische Eilanden, Ibiza, Tu nesië, op een paar uur vliegen wordt niet meer gekeken. Als het lukt hè, want je moet dan wel kin deren hebben die allemaal op de zelfde school zitten. Het is name lijk een willekeur aan schoolva kanties, middelbare scholen heb ben maar een week vakantie, ba sisscholen twee weken en dan is er ook nog verschil in de perio des. Maar bij de mensen die kun nen gaan, lijkt Turkije op dit mo ment de grote favoriet te zijn. Ik heb het idee dat half Zeeland in Antalya, Alanya of Marmaris all-inclusive in het zonnetje zit COLOFON Ze kunnen het beter de Turkse Delta in plaats van de Turkse Ri- vièra noemen. Wij kozen voor Drenthe. Mooie streek hoor. Prachtige heidevelden worden af gewisseld met uitgestrekte bos sen waar altijd wel een fietspad doorheen loopt, uitkomend op een landgoed of in een lieflijk dorpje. Gefietst hebben we echter nog niet veel. De regen gutst te gen de ramen en ook hier kan het stevig waaien. Mijn gedachten dwalen af naar mijn beste kame raad die nu waarschijnlijk een duik neemt in het zwembad van zijn Turkse hotel om daarna voor de derde keer een paar bollen ijs op te scheppen aan de dessertbar. Terwijl ik het regenjasje van mijn dochter dichtknoop, wrijft hij vast de rug van zijn zoontje met zonnebrandcrème in, en waar wij ons gereedmaken om naar een overdekte speeltuin bij Dwinge- loo te gaan, zal hij wel bij een tem- peratuurtje van een graadje of der tig foto's lopen te nemen van de beroemde ruïnes van Perge. Nee, ik bid niet voor bruune bonen, ik bid voor een bitje zon. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns H PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krairat niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservke of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Familieberichten: 088- 0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte té houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar makenbij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.^ Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <nA28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van €80,85 per kwartaal «28) ik neem een proefabonnement van 6 'weken voor€ 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig on u nadere informatie aa 'Het is vrij simpel. Als wij geen hulp krijgen, bestaat Klaverblad niet meer in 2016' Ad van de Kreeke, "directeur KSaverbüad Zeeland Zeeuwse Bibliotheek -1,85 miljoen (39%) Wat gaat Zeeland missen als deze be- zuining doorgaat? Directeur Ton Brandenbarg: „Het is dramatisch en het publiek zal het ook merken. Je wordt niet ge sloten, maar wel tot op het bot ge raakt. In het laatste bezuinigings jaar hebben we collecties en dien sten geschrapt. Nu wordt de instel ling nog een stuk kleiner. Scholen zullen bijvoorbeeld zelf hun boe ken móeteirgaan. betalen. De wetenschappelijke functie van de bibliotheek vervalt: de Zeeu wen komen daardoor in de knel. Je kunt niet naar een universiteits bibliotheek, zoals de provincie be weert. Die is er niet in Zeeland en is bovendien alleen toegankelijk voor studenten. Bronnen zijn daar naast nog niet digitaal raadpleeg baar: dit is een langduriger pro- Hoeveel banen staan erop het spel? „Maandag gaan we in beraad, om de precieze consequenties te analy seren. Zeker is dat we na de vorige bezuinigingsronde niet meer al leen op materieel, maar ook op personeel moeten bezuinigen." Is er nog een uitweg? „We zouden de oude collectie over moeten dragen aan het archief. Maar dezelfde kosten blijven be staan. We kunnen de deur wel dicht doen als we geen hulp krij gen van de provincie, bijvoorbeeld in de vorm van een 57+ maatregel voor personeel." „We kunnen de deur wel dicht doen zonder hulp van de provincie." foto ANP Pop aan Zee in 2011 foto Dirk-Jan GjeOtema Scoop -1,35 miljoen (41 Wat gaat Zeeland missen als deze be zuiniging doorgaat? Directeur Dick van den Bout: „We zijn de afgelopen twee jaar heel druk bezig geweest met de samen werking met de Zeeuwse Biblio theek. We hebben al bezuinigd op alle niet-personele kosten. Ook werken we samen op het gebied van bedrijfsvoering: we hebben bij voorbeeld samen een personeels functionaris. Deze bezuinigingen gaan daarom ten koste van onze kernkwaliteiten. Als we straks min der personeel hebben kunnen we sommige zaken te laat of helemaal niet meer uitvoeren. Onderzoeken op het gebied van onderwijs, ar beidsmarkt en demografie bijvoor beeld. Denk ook aan jeugd- en cul tuuractiviteiten, zoals Pop aan Zee en Poppunt Zeeland." Hoeveel arbeidsplaatsen gaan er ver loren? „Het gaat om vijftien tot twintig mensen minder, op een totaal van 55 personeelsleden. Sinds 2010 zijn we dan bijna de helft van onze me dewerkers kwijtgeraakt." Is er nog een uitweg? „We hopen dat de politiek nog in vloed kan uitoefenen, maar meer dan verschuivingen in de marge le vert dat niet op. Verder willen we proberen om buiten de provincie geld te verdienen met onze kennis over demografie en krimp." mmmmmmmmmsmmmz&mmM DEN HAAG - Door het akkoord van de Kunduz-coalitie lopen Zeeuwse gemeenten geld mis. Dat stelt Rob van der Zwaag, voor zitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). In het akkoord over de begroting 2013 dat WD, CDA, D66, Groen- Links en Christenunie hebben ge sloten is sprake van verplicht 'schatkistbankieren' door lagere overheden, zoals gemeenten. Die mogen hun spaargeld niet meer bij gewone banken stallen, maar al leen bij het ministerie van Financi ën. „Dat levert minder rente op", legt Van der Zwaag uit. „Dat komt bovenop de bezuinigingen. Dus is er uiteindelijk weer minder geld om voorzieningen in stand te hou den." Hoeveel het de Zeeuwse ge meenten scheelt, weet Van der Zwaag niet. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten schat dat het alle gemeenten in het land 300 tot 400 miljoen euro kost. SMIKKELEN Lekker eten in een keur van restau rants in de provincie Zeeland. Zie www.pzc.nl/smaakvan STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2