Zeeuwse vis is lekker duurzaam Gladdekker achter detoanbanke Scheldepoort en onderaannemer schuldig aan discriminatie vrouw PZC 27 Lente lezingen 2012 zaterdag 19 mei 2012 Vis van dichtbij is lekker. En duurzaam. Ik weet niet welke volgorde visverkoper Bart van Olphen zou kiezen. De eigenaar van de succesvolle Fishes-winkel keten - vestigingen in Amster dam en Utrecht - schreef een boek over Nederlandse vis, vis sers en visrecepten. Zeeland komt ruim aan bod. Maar dat kan ook moeilijk anders. door Jan van Damme Eerder deze maand kreeg Bart van Olphen voor zijn viskookboek de Gouden Tulp voor het beste infor matieve boek van het jaar uitge reikt. De prijs is een initiatief van de CPNB - Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek - en be staat uit een sculptuur en een be drag van 10.000 euro. Misschien is de prijs dit jaar toege kend aan het sympathiekste, en niet aan het .meest informatieve boek. Dat wil zeggen: afgezien van de voor visliefhebbers bijzonder smakelijk gepresenteerde berei dingswijzen, is de informatie sum mier. Elk hoofdstuk wordt inge leid met een ter plaatse opgeteken de reportage met een stel vissers. Sfeervol, zeker, maar wie harde ge gevens over de visserij wenst zoekt tevergeefs. Achterin komen koks wel aan hun trekken, met aparte hoofdstukjes over sauzen, visver werking (schoonmaken, fileren en ontvellen), speciaal keukengereed schap en ingrediënten voor de re cepten. Het boek is vooral ook een over weldigend beeldverhaal, met foto's van Jaap van Rijn. Hij trof de vis sers in hun element, en wist ook dat wat zij vangen in een later sta dium - bereid en klaargemaakt op tafel - aantrekkelijk te presenteren. Waarom het boek in eerste instan tie sympathiek is? Omdat het ge schreven is door Bart van Olphen (41). Hij begon in 2002 met de vis winkelketen Fishes, die zich toe legt op de verkoop van milieube wust gevangen vis. Dat wil zeg gen: geen tonijn, geen kweekzalm, maar wel kreeft uit de Oosterschel- de. Vis is voor hem duurzaam, als er voldoende exemplaren blijven zwemmen voor de voortplanting, als het bodemleven niet wordt aan getast en de bijvangst beperkt wordt, en als de vissers een duide- De gerechten worden gepresenteerd. aantrekkelijk lijke vangstboekhouding hebben. Van Olphen kreeg in 2007 als eer ste visondernemer op het Europe se vasteland het zogenaamde MSC-certificaat - het Marine Ste ward Council is een onafhankelijk instituut, dat probeert overbevis- sing tegen te gaan. In het voor woord van zijn boek zegt hij daar over: „Fishes werd vanaf dat mo ment als een serieus merk be schouwd dat de consument het vertrouwen gaf goede vis te consu meren zonder'het zeeleven schade te berokkenen. Fishes fungeerde als een brug tussen de consument en de visser." Die brugfunctie kan ook aan zijn nieuwste boek worden toegeschre ven. Elk hoofdstuk begint met een kennismaking met de vissers, daar na volgen de recepten. In Zeeland heeft Van Olphen duurzame be roepsvissers opgezocht in Yerseke, Neeltje Jans en - op de grens - Ber gen op Zoom. Hij vaart mee met mosselvisser Wim Witkam op de Yerseke 24, dineert in een oester put met mossel- en oestervisser Joop Paauwe en Danny de Voogd van restaurant De Branding, leegt kreeftenkorven met Jan Zoetewei en Wim Pekaar, en waadt door een fuik met de ansjovissers Cor- né van Dort en Henk van Schilt. Tenslotte gaat hij vanaf Neeltje Jans mee op zeebaarzenvangst. Met Freddy Klapwijk en Nol van Gastel werpt hij bij enkele wrak ken in de Noordzee een lijntje uit. Bart van Olphen: Het Nederlands Vis kookboek, Verantwoord lekkerbekken met vis van dichtbij en stoere vissers- verhalen - Uitgeverij Carrera, 322 pagi na's, 29,95 euro. door Maurits Sep VUSSINGEN - Scheldepoort in Vlis- singen-Oost en TSA Safety Servi ces in Goes hebben zich schuldig gemaakt aan discriminatie van een vrouwelijke werknemer. Volgens de Commissie Gelijke Behande ling (CGB) is een vrouw uit Hoek vorig jaar van een project bij de re- paratiewerf gehaald vanwege haar geslacht, niet vanwege haar func tioneren. De vrouw deed daarvan aangifte bij het Anti Discriminatie bureau Zeeland. Die vond haar klacht terecht, net als-nu de CGB. TSA Safety Services detacheerde de Hoekse bij Scheldepoort. Voor de reparatie van een schip - het project Labrador - moest zij als hoofdbrandwacht aan boord aan wezig zijn om toe te zien op brand veiligheid en brandpreventie. Al na anderhalf uur werd zij door de projectleider van Scheldepoort weer van boord gehaald. Volgens Scheldepoort gebeurde dat omdat haar veiligheid niet ge waarborgd kon worden. De vrouw werkte aan boord tussen een grote groep mannen die lang van huis waren. De kans op afleiding door vrouwen was groot, waardoor de veiligheid in het geding was, stelde Scheldepoort. De CGB vindt die anderhalf uur echter te kort om te kunnen beoor delen dat zij niet goed functioneer de en om in die tijd ook nog met TSA Safety Services te kunnen overleggen en de vrouw te infor meren over de beëindiging van haar werk. De commissie noemt dat 'onwaarschijnlijk'. Daar komt bij dat de voorman van het project heeft toegegeven dat haar vrouw zijn de reden was. Scheldepoort wil niet reageren op deur Engel Reinhoudt Daè bin mensen die a ze- ven'onderd euro geve voe een uusje op Wal- chere. Voe eên weke. A je twi weken wil, dan is je vakan tiegeld a op en dan je nog niks ehad. Oans weune te dichtbie om een uusje te g'n uren, mae ik wè een vee goedkopere meniere ontdekt. Onlest kwam ik langs. Kouwekerke en daè stae an de rand van 't durp, richting Dis'oek', een eêl groat bord da je een jaer lank gratis kan weune in een nieuw uus. Dat is toch ongelooflijk. In Walchere! En nog dicht bie 't strand ok. A 'k in de Randstad weund'n dee 'k het di rect. A je fermielje d'r dan ok een weekje in laèt, dan ka je d'r nog an over ouwe. 't Is on- begriepelijk, mae dat bin noe de vruchten van de crisis, 't Zou kunne at het misleidende re clame is, mae daè zat toch wè wat van waer weze. Ze doeë tegenwoordig zö d'r best om de spullen an de man te brien- gen, da d'r butengewoon antrekke- lijke anbiedingen bin. Bie een fir ma in Goes die a stoelen verkopt, krieg je vuuuf euro korting voe elk jaer a je oud bin. Ik Bei Cok op'ebeld en me bin te- gaere naè de wienkel ewist. Ik vroeg om een stoel voe Bei. De goedkööpsten die a ze ao was drie' onderdvuuftig euro. Bei is eênennegentig. Ik docht dus a 'k nog onderden- vuuf euro tegoed ao, mae daè woue ze niks van wete. De actie gold alleêne voe eêle diere stoelen. Me bin zonder vertrokke. Mislei ding van jewelste. A je d'r eên wil, gaè dan naè De Kraayert en neem een beweuner mee van deur d' onderd. Pas dan kom je voe een zacht priesje an een makkelijke ze tel. Ok mie goedkope reisjes mö je uut- kieke. Wan voe vuuftein euro een dagje naè Limburg, mie koffie, vlaai, een lunch en diner gratis, plus nog een vaertocht over de Maas, is oans ok slecht bevaole. 't Ende van 't liedje was a me een eêlen dag motte luusteren naè verkööppraotjes van een gladjanus en ok nog zö stom were om een matrasse te bestellen daè a je noait piene van in je rik kriegt. Neê, pien in je rik nie, mae wè piene in j'n oad. Stikdiere en de katte wilt 'r nog nie op ligge. Mie telefoontjes hetzelfde. Je kreeg een gratis mobieltje stoeng' r in de krante en het bellen kostt'n naebie niks. Oans naè de stad, wan je mö toch een bitje mie d'n tied mee. Inderdaad was dat telefoontje GRATIS (het eêste alve jaer) en vervolgens voe kweet- nieoevee per maend 't Was mae voe twi jaer zei die gladdekker ach ter de toanbanke en je kreeg ok nog twi'onderd belmenu- ten per maend gratis. Mae wat mö ik daè noe mie doe? Da's ruum drie uren per maend. Eêns in de twi jaer de wegenwacht, een enke le keer de guus a ze zelf nie belle en nog es een paer keêr in de va kantie. Ruum 'emete is dat een ure in een jaer. Dan 'k nog vuvender- tig uren over. Daèrom wor je voe elk wissewasje op'ebeld tegenwoordig. Voe oans oeftdatnie. 'k Za glööv' k mae es om een nieu wen bril gae om de kleine letter tjes beter te kunne leze. Op televi sie 'k ezie da je d'r bie een zaak in de stad twee kriegt voe eên pries. De vrouwe is toch an een nieüwen toe en a ik 'r dan eên gratis kriege dan is. dat toch moai mee'enome. Ik mö d'r eên die a van kleine let ters koeieletters maèkt. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek; e-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl Het stukje is na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl deze ene zaak, maar laat wel we ten dat discriminatie bij het be drijf verboden is en dat er strikt op wordt toegezien dat medewer kers dat beleid naleven. De directie van de reparatiewerf betreurt het oordeel van de Commissie Gelijke Behandeling dan ook. -Directeur Rody Degeling van TSA Safety Services vindt het spijtig dat het zo gelopen is. „Vooral voor de vrouw zelf is het erg verve lend." Als werkgever vindt hij dat zijn bedrijf ervan moet leren door vooraf beter te beoordelen of ie mand op een goede plek wordt ge detacheerd en om vervolgens be ter te reageren op gevoelens van discriminatie. „We moeten er in de toekomst minder spastisch mee omgaan." Volgens Degeling beraadt zijn be drijf zich op maatregelen om her haling te kunnen voorkomen. Roosevelt Academy en Universiteit Utrecht 23 mei: Prof.dr. W.HGispen Ik beleef u nerf voor nerf ontmoeting met Achterberg "Een groot dichter, die klassieke thema's uit het menselijk bestaan behandelt. De lezing begint om 19.30 uur in het oude Stadhuis, Middelburg. Kijk voor het programma met de nog resterende lezingen en om u aan te melden op www.roac.nl. Universiteit Utrecht Bart van Olphen op een zandbank in de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27