cultuur 117 Megasculptuur als minimuseum uit Afrika Jungle by Night haalt inspiratie Werk Wolfgang Hllenrieder herrijst in Timmerfabriek als expositieruimte voor Duitse studenten agenda zaterdag 19 mei 2012 De studenten legden vrijdag de laatste hand aan de 7,5 meter hoge sculptuur. foto Het is een indrukwekkende con structie die deze week is verre zen in de Timmerfabriek in Vlis- singen. Musterbau heet het werk van de Duitse kunstenaar Wolf gang Ellenrieder, dat bijna reikt tot de bovenste verdieping. Zon dag wordt het officieel geopend. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Een sculptuur is het, maar tegelijkertijd ook een klein museum, zegt Wolfgang Ellenrie der. Hij ontwierp het 7,5 meter ho ge houten bouwwerk in 2007, voor het kantoor van energiecon cern E.ON in München. Het gaat in feite om een driedi mensionaal schilderij. De kunste naar beschilderde veel wanden met grafische structuren of organi sche vormen. Wie alles wil zien, moet eromheen lopen en liefst vanaf verschillende verdiepingen ernaar kijken. De kunstenaar heeft Musterbau in 2009 geschonken aan Buro Beel dende Kunst in Vlissingen. In de Timmerfabriek wordt het werk nu aan het Zeeuwse publiek getoond, maar niet in de oorspronkelijke vorm. Ellenrieder, nu docent aan de Hochschule flir Bildende Kün- ste in Braunschweig, heeft elf van zijn studenten gevraagd hun eigen werk te tonen in zijn 'museum'. Het resultaat loopt zeer uiteen, van muurschilderingen tot geluids sculpturen en filmbeelden. De oor spronkelijke schilderingen en schil derijen van Ellenrieder, artistiek verantwoord afgeplakt, zijn hier en daar nog subtiel zichtbaar. De studenten leggen in hun werk een directe relatie met de omge ving, zoals de Timmerfabriek zelf en - zie onder meer de 'matrozen- bar' - het maritieme karakter van Vlissingen. De gedaanteverwisse- door Mischa Beckers Het Amsterdamse Jungle by Night bestaat pas zo'n twee jaar maar speelde al op alle grote festivals in het land. Fela Kuti's bandleden noemden hen de toekomst van de Afrobeat. Let wel, Jungle by Night bestaat uit negen blanke muzikanten met een gemiddelde leeftijd van nog geen twintig jaar. Een bijzonder ge zelschap dus. Vanavond speelt het in De Spot in Middelburg. Jungle by Night is uitgegroeid tot een veelbesproken liveact. Ener giek en aanstekelijk mengen ze jazz, funk en Afrikaanse muziek. De invloeden druppelden op ver schillende manieren bij de bandle den binnen. „De interesse voor Afrikaanse muziek is bij iedereen anders", zegt saxofonist Pieter van Exter. „Bij sommigen werden thuis Malinese en Ethiopische bandjes opgezet, anderen kwamen via hiphopsamples terecht bij het continent." Veel Afrikaanse muziek is erg dans baar, hoewel de onderliggende (poli)ritmiek niet eenvoudig is. „De complexe ritmes kunnen spe ling die het minimuseum ter plek ke heeft ondergaan is ook een ver wijzing naar de serieuze ideeën die leven om van de Timmerfa briek een kunsthal en Zeeuws cen trum voor beeldende kunst te ma ken. Ellenrieder: „In die zin is dit ook een statement." Deze week hebben de studenten len is een kwestie van oefenen. We zitten vaak lang samen te be denken hoe bepaalde partijen het beste in elkaar kunnen grijpen: moeten de bas en de drums juist tegen elkaar in of moeten ze syn chroon lopen? Dat is soms best wat gepuzzel." Eerder bracht de groep een EP uit, maar onlangs verscheen het eerste volledige album Hidden. De plaat klinkt breder dan het debuut, don kerder zelfs. „We vonden het bij ter plekke alles tot stand gebracht. Ellenrieder is tevreden over het re sultaat. „Als student is het goed om te exposeren. Door deel te ne men aan zo'n grote groepstentoon stelling leer je heel goed om beslis singen te nemen, om samen te werken en ervoor te zorgen dat je op tijd klaar bent." dit album belangrijk dat we niet bestaande muziek kopiëren maar dat het echt eigen nummers wer den. En daarbij hebben we ook veel regels die bij die traditionele stijlen horen, overboord gegooid en ons eigen geluid gecreëerd. Vooral in het begin wilde men ons graag een stempel op drukken: het was Afrobeat of het was afgeleid van Kytemans hiphoporkest. Ter wijl wij graag onze eigen instru mentale muziek wilden maken Ruben Oreël Opening zondag om 18.00 uur door Hubertus van Amelunxen. T/m 3 juni te zien in de Timmerfabriek in Vlissin gen, wo t/m zo 13.00-17.00 uur. Dezelfde dag worden tentoonstellin gen geopend van Anya Janssen (Wall Street 25, 14.00 uur; deWillemS, 15.00 uur) en Jeanny Colembiewski (deWillem3, 14.00 uur). met inderdaad inspiratie uit Afri ka: Mulatu Astatke, Fela Kuti en Poly Rhythmo de Cotonou." Dat lukte met dit album, vindt de band. „Een zijn we verlost van de stempels en hokjes". In platenzaak Concerto in Amsterdam heeft Jungle by Night een apart vakje tussen Afrofunk en Ethiopië. „Dat is de perfecte plek voor ons: onze eigen muziek met twee buren als inspiratiebronnen." De band speelt ontzettend veel. Binnenkort staan ook nog Istan bul, Ankara en Boedapest op het programma. „Het is waanzinnig wat er allemaal gebeurd is tussen de eerste keer dat we bij elkaar kwamen - tweeënhalf jaar geleden - en nu. Dat hadden we nooit kun nen bedenken. Onze muziek is ook zo atypisch, vooral in Neder land, dat we nooit hadden ver wacht ooit op Lowlands te staan of dat onze muziek gedraaid zou worden op de radio." Jungle by Night, vandaag in de Spot, Middelburg. Zaal open: 21.00 uur. De groep speelt zondag 3 juni ook op Schel dejazz in Ter neuzen (podium Markt, 16.00 uur). OP PAD ZATERDAG 19 MEI Burgh-Haamstede Lezing Kees van de Wetering over 'De Gulden Snede en de Da Vinei Code'. Galerie, Appelmeet 27,13.00-16.00 uur 's-Heerenhoek Twintig A-Fords en een T-Ford rijden door Zak Zuid-Beveland. Start/finsh Spek mie Stroop, 11/17 uur Kats Fair in landelijke sfeer (ook zondag). Zeeuwse Rozentuin, 10.00-17.00 uur Domburg Verkoopexpositie 'In het licht van Wal cheren' in kader van de Schildersweek. Duingalerie, 18.00-19.00 uur Groede o 'Groede in Kunst en kunst': kunstbeurs Grote Kerk e.o., 11.00-17.00 uur Nisse Greenfair Edudelta. Dorpsplein, 10.00-17.00 uur Nieuwdorp Zwarte Bessen Fietsdag (40 km) Start Stoofweg 10, 9.00-13.00 uur Renesse Stekjesmarkt. Bezoekerscentrum NME, 10.00-17.00 uur Sint-Maartensdijk Excursie Pluimpot/Oosterscheldekust. Start P-plaats Kastelijnweg, 10.00 uur Wemeldinge" o Magische brunch met optreden van il lusionist Celsius, Arnoldjan Scheers. Brunch 11.00 uur, optreden 14.00 uur Partycentrum Schoudee, ZONDAG 20 MEI Ellewoutsdijk Oecumenische bijeenkomst. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur St. Anna ter Muiden Lezing Dick de Boer over abt Emo. NH Kerk, 15.00 uur Vlissingen Presentatie Breezandsche Courant. Galerie Hannelore, 15.30 uur PODIUM ZATERDAG 19 MEI Ellewoutsdijk Ensemble Sonore zingt tijdens ten toonstelling schilderijen Adri. Geelhoed. Kerkje van Ellesdiek, 13.30-16.00 uur Goes 9 Concert Zeeuws Vocaal Ensemble. Grote of Maria Magdalenakerk, 20.30 uur Kapelle Delta mannenensemble, jeugdkoor Jedid-Jah en ensemble Scherzando. Hervormde kerk, 19.30 uur Middelburg 'Puzzels' door toneelvereniging Pauze. Minitheater, Verwerijstraat 53, 20.00 uur Desafinado Jazz Quartet. Desafinado, 21.00 uur Nieuw- en Sint Joosland 9 Johan Verminnen duo. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Mini-bluesfestival met Robert Light house en Delta Moon. Bluesclub The Lane, 16.00 uur Terneuzen Popaanzee-avond met Peter Pan Speed rock, Komatsu en Gork A27. De Pit, 21.00 uur David Gogo bij Stichting Roots. Porgy en Bess, 21.30 uur Vlissingen 9 Natalia Pavlova en haar leerlingen Speelhuns Ter Reede, 19.30 uur Symfonieorkest De Philharmonie St. Jacobskerk, 20.15 uur 9 Echo Bowie, David Bowie-tribute De Piek, 21.30 uur Zierikzee Optreden The Apemen, Anomalys e.a. Brogum, 20.30 uur ZONDAG 20 MEI Goes Shantykoor Veerse Scheepstuig. Manhuistuin (via Zusterstraat), 12.00 uur Middelburg 'Puzzels' door toneelvereniging Pauze. Minitheater, Verwerijstraat 53, 14.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Hans Aarsman: 'De Aarsman Projectie'. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur Ovezande 25e editie Straatfestival. Dorpskern, vanaf 11.00 uur Veere Enrico Pace en Igor Roma (piano) Grote Kerk, 15.30 uur. Jungle by Night

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17