meningen 115 brieven zaterdag 19 mei 2012 ■- Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Referendum De angst voor een referendum in Zeeland is begrijpelijk. De ene groep bestuurders onderschat so wieso het onderscheidend vermo gen van burgers, wat op zich een bewijs van domheid is, en verkeert in de veronderstelling dat ze toch een mandaat kregen om naar eigen goeddunken te handelen. En dan is er nog een groep religieus geïnspireerden die op basis van haar geloof van mening verkeert dat directe democratie 'uit den bo ze' is. Onderhand is duidelijk, of het nu de tunnel, de Hedwige, Waterdu- nén, het milieu-, cultuur- of bonus- beleid bij nutsbedrijven betreft, dat bestuurders dat beleid als een absoluut privédomein beschou wen. Van de burgers wordt alleen begrip en vooral gehoorzaamheid verwacht, maar zeker geen inmen ging. Een toetsing in 2012, van wat burgers werkelijk wensen, is voor deze negentiende-eeuwse regenten een nachtmerrie, die hun positie bedreigt. Dus zijn ze uiteraard te gen. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Mariniers we hier in Nederland veel te eenzij dig op het Engels zijn gericht; ik zoek op televisie vergeefs naar Franse of Duitse films of series. Ne derlandse journalisten spreken bijna nooit met bijvoorbeeld een Fransman in het Frans. S.P. Smits Deken Tomaslaan 32, 's-Heerenhoek Zuidwestelijke Delta Ik ben nogal geschrokken over de ernstige kritiek op het 'rammelen de' uitvoeringsprogramma Zuid westelijke Delta die de Advies groep Borm Huijgens Centraal Waterbeheer heeft verwoord. De conclusie van deze adviesgroep (waarvan ik de deskundigheid en status niet kan beoordelen) is rond uit sensationeel: de Westerschelde evenals de Nieuwe Waterweg moe ten om veiligheidsredenen (ook van nationale aard) worden afgeslo ten en de zeehavenactiviteiten van Rotterdam en Antwerpen dienen volledig verplaatst te worden naar buitengaatse locaties zoals Maas vlakten 1 en 2 en Zeebrugge. 'Antwerpen ligt op een Middel eeuwse locatie', zo oordeelt de ad viesgroep, die waarschuwt dat de ze stad groot gevaar loopt. 'Rotter dam en Antwerpen hadden achter zeesluizen gesitueerd moeten wor den, maar men heeft dit nooit aan gedurfd'. Sietz Leeflang Dorpsstraat 99, Breskens Syrië Onder leiding van de Saoedische zakenman Noefal Al-Dawalibi een Syrische top in Zeeland! Duidelijker kan het toch niet? De Syrische oppositie zit zelf niet te wachten op een militaire interven tie vanuit het buitenland die gefi nancierd wordt vanuit Saoedi-Ara- bië en Qatar. Twee landen die ove rigens zelf niets op hebben met de mocratische waarden! De Syrische oppositie is ervan over tuigd zeifin staat te zijn om de si tuatie in hun land te verbeteren. Een buitenlandse militaire inter ventie zou Syrië en haar bevolking alleen maar racisme, etnische moordpartijen en religieus fanatis me brengen. In Syrië weten ze wat er in Libië en Irak gebeurt en religieus radica lisme zien zij als een reëel gevaar, ze hebben altijd in een lekenstaat geleefd, waar verschillende gods diensten en stammen samen leef den. Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11Kuitaart Goes en madeliefjes Goes profileert zich graag als eerste of beste van Nederland, maar in ie der geval op één gebied lijkt het de stad niet te kunnen schelen hoe het er uit ziet. We wonen in Goes, maar regelma tig rijden we naar Vlissingen en Middelburg. Wat een verschil! Waar je deze gemeenten ook bin nenrijdt, een weldaad aan bloe menpracht straalt je tegemoet. En dat bijna het hele jaar rond. Of je Middelburg nu via Nieuw- en Sint Joosland binnenkomt, het maakt niet uit. Maar dan Goes. De enige fleur komt van de gratis paardenbloe- men, madeliefjes en fluitenkruid. O ja, hier en daar ook nog wat kro kussen. De bloeitijd hiervan is echter zeer beperkt. Wel wordt er in eerste in stantie een bedrag van 350.000 eu ro uit getrokken voor het thema La tijns Amerika. Maar met de alledaagse zaken als uitstraling naar bezoekers en bewo ners van de stad is het maar mager gesteld. Siem Huisman Trumanlaan 24, Goes Chronisch zieken Het onderzoek van de GGD, Scoop en het RIVM geeft als oorzaak van meer chronisch zieken: de leefstijl van en omgeving van de Zeeuwen. Ik weet dat het iets anders in el kaar zit. Op dit moment is er een chronisch tekort aan vitamines en mineralen bij onze bevolking, daar ontstaan chronische ziekten. Bijvoorbeeld vi tamine C: 70 mg per dag wordt als voldoende aangegeven door het voedingscentrum (overheid). Maar 70 mg is net genoeg om geen scheurbuik te krijgen. Dit wordt niet verteld door officiële instan ties. Mensen hebben hierin een ei gen verantwoording. Wil je ge zond blijven, zal men zelf actie moeten ondernemen en bewerkt voedsel (maagvulling) moeten la ten staan. Tevens wordt de veroudering ge noemd, Daar geldt het hetzelfde voor als voor chronische ziekten. Tekorten. Veroudering vindt plaats door middel van vrije radicalen, in dien men dat niet tegengaat met anti-oxidanten, wordt men snel ouder. Ook hier geldt supplemen ten innemen en wel goede, liefst natuurlijke. Ria Meijaard Bachlaan 5, Terneuzen Buuze Maikel Harte schrijft op humoris tische wijze in zijn column 'Zater dag' dat het toepassen van basisre gels voor het Zeeuws dialect niet al tijd even duidelijk is en dat bepaal de woorden in dat dialect niet over al in de provincie hetzelfde beteke nen. Als voorbeeld noemt hij het woord 'buuze'. In West-Zeeuws-Vlaanderen is de betekenis van 'buuze' in ieder ge val wél duidelijk! De Vara was met een radiozomerprogramma aange land in Breskens, waar net op dat moment café 'de Puupe' feestelijk geopend werd. De radioreporter vroeg aan een bezoeker: 'Meneer, kunt u mij vertellen waar die naam vandaan komt, 'de Puupe'? Snel volgde er in rap Bressiaans een antwoord: 'Das nogga duude- lijk; dien eigenaor eet Buijze, moar wudder zeggn buuze, en un buuze das un puupe, begruup je?'. De ver bouwereerde reporter kon slechts een stamelend 'eh, wat zegt u?' uit brengen... Jan Wisse Trompstraat 3, Terneuzen Rentecrisis Alle bezuinigingen die deze rege ring gaat doen, zijn bedoeld om de rente te betalen aan gewetenloze investeerders, die honderden mil joenen euro's aan rente opstrijken. Deze groep, zonder enig moraal ge voel, zal alles eraan doen dat de staatsschuld van Nederland leuk hoog blijft zodat men altijd nieu we leningen geven kan met hoge rente inkomsten. Dus in feite betalen wij Nederlan ders alleen rente af. Dit soort geld- verstrekkers zijn ook verantworde- lijk voor de steeds maar toenemen de geldstromen en inflatie. Het gevolg is dat de Staten nooit van hun schuld zullen afkomen en de burgers steeds armer worden. Zie Griekenland als voorbeeld van bezuinigingen. K. Bartusek Prinses Margrietstraat 103, Nieuwdorp De heer Akkermans zegt nooit meer tijdens de Nationale Herden king op de Dam te willen staan met het argument dat het net een veemarkt is. Dit jaar stond ook ik een 'kleine' 3 uur in de erehaag en ik vond het een grote eer dat te mo gen doen. Het erecouloir is onder deel van de Nationale Herdenking ceremonie die zeer indrukwek kend is. Dat de heer Akkermans een 'veemarkt' gevoel heeft overgehou den aan het erecouloir vind ik, ze ker voor een marinier met echte medailles, onbegrijpelijk. Tijdens voorbereidingsbijeenkomsten en de laatste briefing zijn alle routes en procedures duidelijk aangege ven. Dat het gezelschap niet terug kwam door het erecouloir was dus bekend. De term veemarkt is in mijn beleving ook erg onpasselijk voor een herdenking waar onder meer Joden, Sinti en Roma wor den herdacht. Wat zouden overle venden of familie van deze bevolk- insgroepen van deze uitspraak vin den? Jan Steenbakker Boomwei 7, Biggekerke Tweetalig Ik ben verbaasd over de strekking van het gastartikel over 'Tweetalig onderwijs'. De wijze waarop Mark de Groot de Engelse taal aanbiedt als enige tweede taal. We leven hier in Europa met verschillende talen, met het Duits als grootste taal. De Europese Unie beveelt aan, dat de Europese burgers zich zo nodig twee andere Europese talen eigen maken; het is dus niet de bedoe ling dat het bevorderen van het eenzijdig leren van het Engels deze richtlijn doorkruist. Ik vind, dat IN 96 Fm/IÜCieTU!H fiool Her AFVAL MAAP-BI)05 BupGrt zeeawSl MuseuM SPöCtzeeiANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15