De Zingende Zuster doet wat ze nooit had durven dromen 241 Open dag van Internationale School Vragei hij bezuiniging Uw Nieuwe Toekomst Muziek uit West-Zeeuws-Vlaanderen zaterdag 19 mei 2012 In de rubriek De dag van staat elke zaterdag een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws-Vlaming centraal. Vandaag de dag van Yvonne Kostanjevec, de zingende zuster uit Hoek. Haar wijsvinger glijdt zachtjes over de lin kerwang. Geen reac tie. Nog een keertje. Nee, helaas. Geen contact. De Zingende Zuster lacht eens. Misschien dat het straks iets beter gaat. Geeft niets, het is maar even zo. Als mevrouw wil slapen, dan mag ze slapen. Het is de nachtmerrie van de ge middelde artiest: een toeschouwer die zijn ogen niet kan openhou den tijdens een optreden. Niet voor de Zingende Zuster, zij heeft dit scenario ingecalculeerd. Optre den voor bewoners van een verzor gingscentrum is namelijk andere koek dan een show voor een jong publiek. Als je hier het liedje Droomland inzet, kan het zomaar gebeuren dat de tekst onbedoeld letterlijk wordt genomen. En toch is de voldoening enorm. Yvonne Kostanjevec uit Hoek, alias De Zingende Zuster, treedt nu iets meer dan een jaar op met zanger David de Bock en toetse nist Philip van Roeyen van de band Timeless. Zo ook deze dins dagmiddag in 't Verlaet in West- dorpe, waar een kleine veertig be woners worden getrakteerd op 'liedjes van toen'. Een kwartier voor aanvang zat het zaaltje al vol. Yvonne wist toen al genoeg. Het wordt hier gezellig, dat "voel je meteen, zei ze. Soms word je bij binnenkomst over meesterd door een ongemakkelij ke stilte, maar de vorig jaar opgele verde nieuwbouw van 't Verlaet ademt direct gemoedelijkheid. Het komt vanmiddag wel goed, weet Yvonne, ook al was het hier een halfjaartje geleden bij een op treden niet zo druk. Maar goed, dat was op een zaterdag. En dan hebben ouderen vaak andere din gen te doen, zoals op visite gaan en bezoek krijgen. Op weekdagen is een beetje amu sement echter meer dan welkom. Voor Yvonne, in dit gezelschap met haar 61 lentes een jonge blom, is het dan echter passen en meten. Ze moet rekening houden met haar werkrooster in verzor gingscentrum De Vurssche in Axel, Daar deed ze haar bijnaam op. Ze zong er onder werktijd, meer niet. Meer kon ook helemaal niet, want van zingen kreeg ze het ontzettend benauwd. Decennialang zorgde een vermeen de allergie ervoor dat ze geen noot zuiver uit haar keel kreeg. Totdat een arts ruim zes jaar geleden een andere diagnose stelde: Yvonne kampte met poliepen. Toen die waren verwijderd, ging er een we reld voor haar open. Alleen daarom al kan deze middag voor Yvonne niet kapot. Wie had ooit ge dacht dat ze nog eens zou optre den? Yvonne zeifin de laatste plaats. Ze durft nu zelfs zachtjes te zeggen dat ze van haar zingen wel haar beroep zou willen maken, ook al is ze realistisch genoeg om te zeggen dat dit een utopie is. Maar zolang ze zelf kan zingen én de ouderen kan plezieren, hoor je haar niet klagen. Zelfs niet over een slapende toehoorster. Het lie ve vrouwtje is niet wakker te krij gen. Totdat Yvonne èn David De Klok van Arnemuiden inzetten. De ogen blijven dicht, maar mevrouw begint fanatiek in haar handen te slaan. Ze sliep helemaal niet! Yvon ne wist het. Kwestie van ervaring. Iemand met gesloten ogen kan best nog genieten van een concert. Ook al leeft zij vooral in haar ei- Decennialang zorgde een vermeende allergie er voor dat Yvonne geen noot uit haar keel kreeg. PHILIPPINE - De International School Terneuzen houdt donder dag 24 mei een open dag. Tussen 16.00 en 20.00 kan iedereen een kijkje in de school nemen. De school is gevestigd in openbare ba sisschool De Stelle aan de Mossel- bank in Philippine. Scholengroep LeerTij, waaronder de school valt, wil met de open dag de school on der de aandacht van de ouders brengen. De International School Terneu zen kreeg dit jaar officieel erken ning van het Ministerie van Onder wijs. De school draait sinds ander halfjaar op proef en is nu officieel een IGBO-school geworden. IGBO staat voor Internationaal Georiën teerd Basisonderwijs. De school biedt Engelstalig onder wijs volgens het British Curricu lum en het IPC, het International Primary Curriculum. Dit onder gen wereldje. Een rijtje verder ge niet een van de drie aanwezige mannen veel hoorbaarder. Met een krachtige basstem buldert hij Het dorp van Wim Sonneveld en Het kleine café aan de haven van Va der Abraham mee. Hij zet er ande ren mee aan om ook mee te doen. Totdat Henk Wijngaards hit Hé Su- zy de revue passeert. Opeens houdt iedereen de kaken op el kaar. Het bouwjaar van dit liedje (1990) is misschien wat te recent. De Mosselman en Daar was laatst een meisje loos klinken een stuk be kender in de oren. Het is Yvonne, David en Philip om het even. Ze passen zich moei teloos aan. Niet alleen met hun liedjes, maar ook met hun kle ding. Was Yvonne voor de pauze nog verkleed als zuster, na de on derbreking zwiert ze door de zaal in een Spaanse jurk, waar Imca Marina jaloers op zou zijn. Haar vrolijke verschijning zet de bas stem nog eens extra aan om luid keels mee te zingen dat het blijven van een lady nog altijd de beste re medie is. En als David een lange jas aantrekt, weet hij ook al genoeg. Daar hebben we Dorus met die dotten van motten. Het lieve vrouwtje lijkt het allemaal weer te ontgaan. Totdat Daar bij die molen klinkt. Yvonne pakt haar bij de hand. Even wiegen, even lekker dansen in de stoel. De ogen blij ven dicht, maar haar mondhoeken krullen. Die van Yvonne ook. Mis sie volbracht, er wordt van de eer ste tot de laatste stoel genoten. wijs sluit aan bij het onderwijs dat op andere internationale scholen over de hele wereld wordt gege ven. Voor kinderen van expat-ge- zinnen die tijdens hun schooltijd naar andere landen vertrekken, is dat een groot voordeel. Door de aansluiting tussen de onderwijs programma's is een doorgaande lijn in de schoolloopbaan gewaar borgd. De gemeente Terneuzen en de provincie steunen het initiatief SLUIS - Apollo Sluis organiseert dit jaar het West-Zeeuws Vlaams Mu ziekfestival. Dat vindt vandaag plaats in de katholieke kerk aan de Oude Kerkstraat in Sluis. De deel nemende verenigingen zijn Apollo Sluis, OKK Groede-Schoondijke, KMAF (Aardenburg), Harmonie Oostburg, Muziekvereniging Bres- kens-Groede, Geduld Overwint (IJ- zendijke) en Excelsior (Retranche- ment). De ruim honderd muzikan ten vormen één groot orkest, on der leiding van Apollo-dirigent Hans Vermeersch. Aanvang: 15.00 uur. 4 dvd's van Discovery Channel Een set met indrukwekkende dvd's van Discovery Chan nel over het oude Egypte. Een moderne beschaving vol mysteries, verbazingwekkende vondsten en archeologische ontdekkingen. Deze box bevat de titels King Tutankhamon unwrapped, Egypt's ten greatest discoveries en Ramses Nefertiti. Speelduur360 minuten, Nederlands ondertiteld. Adviesprijs 29,95 "Exclusief verzendkosten categorie dvd's en games door Martijn de Koning OOSTBURC - Als het project Uw Nieuwe Toekomst écht zo belang rijk is voor de regio, waarom wordt er dit jaar dan 25 procent be zuinigd op het budget? Durf dan te kiezen en geef er méér geld aan uit. Met die strekking reageerden de fracties van de WD en D66 in de Sluise gemeenteraad op het voorstel van Uw Nieuwe Toe komst om nog drie jaar door te gaan. Het project van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten en het bedrijfsleven heeft als doel de regio bekender te maken en nieu we bewoners naar Zeeuws-Vlaan- deren te halen. De initiatiefne mers zijn enthousiast over de eer ste drie jaar, maar in gemeentera den klinken kritische geluiden, met name over de onmogelijkhe den om concrete resultaten te me ten. juist die kritiek leidde tot de uitspraken van Stan Lauret (WD) en Albert de Bruijn (D66), die uit gaan van 'je doet het goed of je doet het niet'. „Als het ergens slecht gaat, moet je juist flink inzetten op marketing om het tij te keren", sprak Lauret het college toe. „Als ik van u hoor hoeveel potentie het project blijk baar heeft, maar zie welke resulta ten er slechts zijn, dan denk ik: je moet wel zorgen- dat er genoeg middelen zijn om die potentie te kunnen benutten." De Sluise en Terneuzense raad be slissen later over de gevraagde bij dragen van respectievelijk 18.750 euro en 37.500 euro per jaar. De raad van Hulst ging eerder deze week akkoord met drie jaar lang een bijdrage van 18.750 euro, al ging dat niet van harte. door Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 140