Ophef over scenario's Grieks vertrek economie 113 'Niet meer banen door aanpakken ontslagrecht' Facebook zoekt vrienden op beurs Acceptgiro blijft oog tot uiterlijk 2019 Eurocommissaris waarschuwt voor schade aan internationaal imago van Europa na exit Griekenland Plan-Trichet 'Meer harde actie nodig tegen skimmen' Geef Nederland geef, doe ook aan cultuur in jouw buurt zaterdag 19 mei 2012 De EU ontkent scenario's uit te werken voor een vertrek van Griekenland uit de euro. Gerucht zorgt voor onrust in Brussel. Voormalig ECB-president Tri- chet presenteert plan om mo netaire unie te redden. BRUSSEL - Uitlatingen over scena rio's voor een mogelijk Grieks ver trek uit de eurozone hebben vrij dag tot commotie geleid in Brus sel. Europees commissaris Karei De Gucht (Handel) had zich in een interview met de Vlaamse krant De Standaard laten ontval len dat de Europese Centrale Bank (ECB) en de Europese Commissie scenario's aan het uitwerken zijn voor het geval Griekenland het niet redt. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Euro pese Unie, haastte zich om dit te ontkennen. Via Twitter liet een woordvoerder van commissievoorzitter José Ma nuel Barroso weten 'met kracht' te ontkennen dat er gewerkt wordt aan een vertrekscenario voor Grie kenland. De zegsman herinnerde eraan dat Barroso en eurocommis saris Olli Rehn al twee jaar zeggen dat zij willen dat Griekenland bin nen de eurozone blijft. „Dit blijft waar. Er is geen plan van de com missie voor een Grieks vertrek." De Gucht sprak over de risico's van een eventuele exit van Grie kenland uit de eurozone. Hij wees erop dat een vertrek niet het einde van de euro zal betekenen, omdat de risico's op besmetting voor an dere landen flink kleiner is gewor den. Hoewel De Gucht denkt dat Grie kenland binnen de eurozone blijft, waarschuwde hij voor schade aan het internationale imago van Euro pa bij een vertrek. Volgens hem kost het Europa bovendien politie ke invloed. „Dat speelt ook door in handelsonderhandelingen." Voor Griekenland is er geen ander alternatief dan zich te cpmmitte- ren aan de gemaakte afspraken in ruil voor miljardensteun, aldus De Gucht. Europese politici zouden de macht moeten krijgen een Europese staat failliet te verklaren en het economi sche beleid tijdelijk over te nemen. Dat is de kern van een voorstel van oud-president van de Europese Centrale Bank, Trichet. Het gaat volgens hem te ver om een soort Verenigde Staten te creëren waar bij de verantwoordelijkheid voor de begroting deels naar de centrale overheid wordt overgeheveld. 83SS8S&8. DEN HAAG - Een koersexplosie van het aandeel Facebook na de intro ductie op de Amerikaanse beurs is gisteren uitgebleven. De vooraf hoog opgeldopte verwachtingen rond de beursgang van het sociale netwerk konden niet voorkomen dat het aandeel een schommelend debuut maakte op Wall Street. Na dat Facebook-topman Mark Zucker- berg met een druk op de beursbel het startschot had gegeven voor de AMSTERDAM - Fraude in het elektro nisch betalingsverkeer moet harder worden aangepakt. Er is meer man kracht nodig om bijvoorbeeld het skimmen van betaalpassen en mis bruik bij internetbankieren beter te kunnen bestrijden. Deze praktijken zijn de afgelopen jaren sterk toege nomen. Dat heeft het Maatschappe lijk Overleg Betalingsverkeer (MOB) aan minister Ivo Opstelten van Vei ligheid en Justitie geschreven. Een aantal banken wil de magneetstrip op betaalpasjes buiten Europa stan daard uitschakelen, om skimmers voor te zijn. Als de consument dat wil, kan de pas toch worden geacti veerd voor gebruik buiten Europa. handel schoot het aandeel met ruim tien procent omhoog naar 42 dollar. Na een half uur zakte het te rug naar de introductiekoers van 38 dollar, om even later weer wat op te veren. Ondanks het voorzichtige de buut kunnen de oprichters en inves teerders van het eerste uur miljar den bijschrijven op hun bankreke ning. Facebook wist met de note ring aan de Amerikaanse technolo- giebeurs Nasdaq 16 miljard dollar AMSTERDAM - De papieren acceptgi ro blijft tot uiterlijk 1 januari 2019 bestaan. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft dat vrijdag laten we ten. Volgens DNB is het gebruik van de acceptgiro de afgelopen ja ren weliswaar sterk afgenomen door de opkomst van digitale alter natieven, maar voorziet het betaal middel nog steeds in een duidelijke maatschappelijke behoefte. De ac ceptgiro zal daarom aangepast wor den aan Europese standaarden, zo is afgesproken binnen het NFS, waarin onder meer banken, bedrij ven en consumenten zijn vertegen woordigd. Daardoor kan de accept giro straks ook met het langere Eu- binnen te slepen. Daarmee is het de op twee na grootste beursgang ooit. Vooral grote investeerders hebben de aandelen opgekocht, voor parti culiere beleggers was het nagenoeg onmogelijk toe te slaan. Nederland se beleggers konden niet intekenen op de stukken. Het internetbedrijf met wereldwijd ruim negen miljard gebruikers bracht in totaal ruim 420 miljoen aandelen naar de beurs, vijf tien procent van het totaal. ropese rekeningnummer, het Iban-nummer, worden gebruikt. Het gebruik van Iban (Internatio nal Bank Account Number) wordt per 1 februari 2014 in het Europese, dus ook het Nederlandse, betalings verkeer verplicht. Daarnaast moet ook een BIC (Business Identifier Code) worden gebruikt om de bank te adresseren. Op dit moment moeten klanten bij grensoverschrij dend betalingsverkeer al Iban en BIC aanleveren. Volgens de Europe se regels kunnen klanten straks bin nen de Europese betaalmarkt bij een betaalopdracht in euro's vol staan met een Iban. De bank voegt er dan zelf de BIC aan toe. DEN HAAG - Het versoepelen van het ontslagrecht en het drastisch beperken van de ontslagvergoe ding zal er niet voor zorgen dat be drijven makkelijker personeel in dienst nemen. Dat verwacht Marius Winter, di recteur van Gouden Handdruk Specialist, een bedrijf dat ontsla gen werknemers adviseert over wat ze het beste kunnen doen met hun ontslagvergoeding. Winter wijst erop dat bedrijven ook nu al iemand met een jaarcon tract in dienst kunnen nemen. Be valt hij of zij niet, dan kunnen ze hem na dat jaar zonder onkosten weer kwijt. „Ik geloof niet dat de nieuwe maat regelen veel effect zullen hebben. Bovendien: straks is de babyboom generatie met pensioen en dan hebben bedrijven weer hard men sen nodig." Volgens Winter 'worden vooral 45-plussers zwaar getroffen door het inperken van de ontslagvergoe ding. Het gaat om zo'n 70 procent van de circa 150,000 werknemers die per jaar ontslagen worden, schat hij. Op dit moment wordt de ontslag vergoeding nóg berekend volgens de zogeheten kantonrechtersfor- mule. Ontslagen werknemers kun nen, afhankelijk vSn leeftijd en dienstverband, 1 tot 2 maandsala rissen per gewerkt jaar meekrij gen. In het begrotingsakkoord van WD, CDA, D66, GroenLinks en Christenunie wordt dat in 2014 te- ruggeschföefd tot een kwart maandsalaris per gewerkt jaar, met een maximum van een halfjaarsa laris. De ervaring leert dat ouderen na ontslag moeilijk weer elders aan de slag komen. „Van de mensen boven de 50 is dat maar circa 2 pro cent", zegt Winter. En als het hun al lukt een nieuwe baan te vinden, is dat volgens hem vrijwel altijd te gen een lager salaris.Voor deze groep dreigen dus grote financiële problemen. Volgens het begrotingsakkoord wordt het ontslaan van personeel niet alleen goedkoper, maar vergt het ook minder rompslomp. Werk gevers hoeven straks geen toestem ming meer te vragen aan UWV of kantonrechter als ze van een perso neelslid af willen. De toetsing ge beurt niet meer vooraf, maar ach teraf Dat betekent dat de ontsla gen werknemer zelf naar de rech ter moet stappen als hij denkt on juist te zijn behandeld. Winter verwacht dat de vakbewe ging te hoop zal lopen tegen de plannen. „Dit raakt keihard de rechten van werknemers." Gaan de maatrege len toch door, dan is dat slecht nieuws voor bedrijven als het zij ne, waarvan er zo'n tien bestaan in Nederland. „Dan kunnen we de tent wel sluiten." Mark Zuckerman luidt de openingsbeld van de Nasdaq-beurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13