Beleef de vis vanaf de Centrum Axel krabbelt op, aanpak 'verpaupering' blijft keihard nodig 22 zeeland 'De grote stad ligt mij niet' almanak Tip? redactie@pzc.nl Als het in het hoofd van de Terneu- zense notaris een chaos is, maakt zich een ongebreidelde poets- en op ruimwoede van hem meester. Hij gaat het kleine bedrijfskeukenblokje met spons en sop te lijf tot het aan recht blinkt en hij stort zich met de stofzuiger op het tapijt in de spreek kamers. De klerken zijn dat wel ge wend en laten hem maar doen. Hij doet er immers niemand kwaad mee. Tot deze week. Geplaagd door een overvol hoofd, was de notaris weer aan het opruimen geslagen. Toen één van de klerken een stapel oude kranten in de oud-papierbak wilde deponeren, reageerde de nota ris als door een wesp gestoken. Néé!!! Mocht niet. Het papier moest er naast. In nette stapeltjes. Het is vrij stil geworden rond de vismijn van Breskens. Slechts een handje vol vissersschepen is nog in Breskens geregistreerd. foto PZC door Bas Dingenouts AXEL - De binnenstad van Axel krabbelt weer wat op dankzij on der meer de komst van een nieu we Aid i-winkel, maar dat ontslaat de gemeente Terneuzen er niet van om de verpaupering van veel leegstaande panden in het cen trum nu eens serieus aan te pak ken. De stadsraad Axel is het wach ten beu, bleek deze week op een vergadering van de bewonersorga nisatie. „Al in augustus 2011 hebben we in een notitie aan de bel getrokken, maar sindsdien is weinig actie on dernomen om de achteruitgang een halt toe te roepen", klonk het. De stadsraad heeft zelf voorgesteld om bijvoorbeeld kunstenaars in leegstaande panden te laten wer ken. De kersverse centrummanager voor Axel en Sas van Gent, Frank van Oorschot, nam zich de kritiek ter harte. Hij vertelde dat het de bedoeling is de komende tijd de ei genaren van leegstaande panden aan te schrijven en tot een oplos sing te komen. „In Hulst is deze aanpak succesvol gebleken. Dit is echter niet van vandaag op mor gen geregeld. Maar dat er iets moet gebeuren, daar is iedereen het wel over eens." Daniel Luitjens, voorzitter van de ondernemersvereniging Axclusief, vindt dat de positieve punten meer benadrukt moeten worden. „Er is inderdaad verpaupering, want het beschikbare winkelopper vlak is te groot, onder meer omdat het aantal Belgen dat komt winke len, sterk is afgenomen. Toch zien we de laatste tijd vooruitgang. Zo is er het nieuwe pand van de Aldi gekomen met meer parkeerruimte en is het oude pand van Gerrit de Jonge na drie jaar weer verhuurd. We proberen met alle partijen de ruimte beter te benutten. Het eni ge dat we hiervoor nodig hebben, is tijd." zaterdag 19 mei 2012 door Anoek de Gardeijn Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Gardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Bianca de Wilde uit de klas van Anoek. Bianca de Wilde liet tijdens haar studie in Tilburg geen vrije dag onbenut om terug, naar Zeeuws-Vlaanderen te gaan. Het is nu of nooit voor de vis mijn in Breskens. De toekomst moet worden veiliggesteld door er een 'experience' van te ma ken. Compleet met een vissers schip op het dak. door Martijn de Koning TT e ziet het wel eens na een na- I tuurramp, zoals een tsunami: I een schip dat op het dak van I een gebouw langs de kade is gesmeten. In Breskens doen ze het straks met opzet: een veer tig meter lange vislcotter bovenop de vismijn zetten. Het schip is het meest in het oog springende onderdeel van de trans formatie die de vismijn, en in het kielzog het visserij museum, bin nenkort ondergaat. Dat is niet uit luxe. De vismijn is nog wel in ge bruik, maar het aantal kotters met als thuishaven Breskens is inmid dels op de vingers van één hand te tellen. „Als we niets doen, is het binnenkort over en uit", weet ook wethouder Jan Schaalje, die 'ont wikkeling van de haven van Bres kens' als aparte taak in zijn porte feuille heeft. „En dat moeten we niet willen, want Breskens is visse rij." Het plaatsen van de kotter is spectaculair, maar slechts een on derdeel van een veel groter plan. Onder de noemer 'de smaak van vis' worden vismijn en visserij mu seum straks 'een beleving', waarin vangst, handel, verkoop, achter grond en consumeren een plek krijgen. In goed Nederlands: een 'experience', van 'catch-to-plate' (vangst tot bord). In en op de kotter ervaren bezoe kers het leven aan boord. Dat ge beurt onder meer door driedimen- sionele projecties. „Je kan er de olie nog ruiken, en iedereen mag er aan het stuurwiel draaien", schetst ambtenaar Tini Maenhout de 'beleving'. Gasten bezoeken ui teraard ook de vismijn, waar ze 'li ve' kunnen meekijken, en informa tie wordt gegeven over de werking ervan. Het huidige kantoor van de vis mijn wordt omgebouwd tot restau rant. Daar kan geproefd worden van alles wat Breskens op visge- bied te bieden heeft. Schaalje en Maenhout hopen daarnaast dat daar regionale koks een opleiding kunnen krijgen. „We willen de top koks uit de regio daarbij betrek ken", vertelt Maenhout. „Dat gaat wel lukken, al is dat nog niet hele maal concreet." In het gebouw komt ook een vis winkel. „Daar komt de nadruk te liggen op ambacht", geeft Maen hout aan. „De kabeljauw wordt er bijvoorbeeld met de hand schoon gemaakt, waardoor die veel langer vers blijft en de smaak beter be houden blijft." Zowel het restaurant als de winkel wordt straks uitgebaat door onder nemers. Die zorgen ook voor on derhoud van hun deel van het ge bouw, waardoor de gemeente daar geen kosten aan heeft. Op het lagere gedeelte tussen vis- Al vanaf de eerste dag op kamers in Tilburg wist Bianca de Wilde (22) het zeker. Na haar stu die zou ze terugkeren naar Zeeuws-Vlaanderen. Aan de Fon- tys Hogeschool volgde ze de lera renopleiding wiskunde, maar in Brabant voelde ze zich nooit echt thuis. „In het weekend ging ik al tijd naar Zeeuws-Vlaanderen en zelfs als ik doordeweeks een dag vrij was, reisde ik heen en weer", vertelt Bianca. Op de dag dat ze haar diploma op haalde, was ze alweer terugver- huisd naar haar geboortedorp Breskens. Sinds twee jaar woont ze er samen met haar vriend Adrian. „De grote stad ligt mij niet, dit is gewoon mijn thuis. Ik heb hier alles, de zee, het strand en vooral de rust vind ik erg fijn." Ook een gevoel van veiligheid speelt voor Bianca een belangrijke rol. In Tilburg werd bij haar eens ingebroken. „Het gebeurt hier ook, maar in Tilburg veel vaker. Zoiets is daar geen nieuws meer." Een groot nadeel aan wonen in West-Zeeuws-Vlaanderen vindt Bi anca het reizen. „Je bent altijd ge bonden aan de tijden van het fïets- voetveer of je maakt veel kosten door de auto te nemen." Toen ze net afgestudeerd was, kon ze aan de slag bij haar oude stageplek, het Orion College in Breda. Ze reisde iedere dag op en neer vanaf Breskens. Op die school werd gewerkt met 'passie- gestuurd onderwijs'. Terwijl Bian ca de lesstof aanpaste aan de pas sies van haar leerlingen, kwam ze tot de conclusie dat ze zelf hele maal niet met haar passie bezig was. Na de havo had ze eigenlijk de fo tografieopleiding willen doen, maar ze maakte een veiligere keus. „Je brood verdienen met fo tograferen is niet makkelijk en voor de klas hebben ze altijd wel mensen nodig." Een jaar geleden raakte Bianca haar baan in Breda kwijt. Ze ging toen lesgeven op het ROC in Mid delburg, maar had geen plezier meer in haar werk. Afgelopen maart vond ze toch haar droom baan, bij Foto Verschoore in Vlis- singen. Ze staat in de winkel en mag ook foto's maken. „Ik leer nu heel veel. Ik kom iedere dag thuis met een glimlach op mijn gezicht en dat had ik niet toen ik voor de klas stond." Bianca de Wilde (22), brugklas Zwin College (2001). foto Eduardus Lee Oostburg 2001-2002 De hele haven in Breskens wacht een grondige opknapbeurt Nadat eerdere plannen strandden, praten betrokkenen nu samen over een nieuwe visie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 138