en luister goed HET PLEZIER 'Wij willen intermediair zijn voor ondernemers' VAN ZAKENDOEN MARKTSTUDIES Dirk van Wal (BDO) Zakendoen met België is be langrijk voor Nederlandse on dernemers omdat het de eerste stap is naar buitenlandse expan sie. Het biedt het comfort van de nabijheid en dezelfde taal, maar anderzijds dwingt het de Nederlandse ondernemer alle problemen op commercieel, ju ridisch, administratief en perso- neelsvlak te onderkennen, die hij in elk buitenland zal tegen komen. België is het land bij uitstek om zonder al te veel op- startkosten als proeflabo te fun geren. elkaar eerst wat af te tasten vooraleer met concrete voorstellen ter tafel te komen.' 19 mei 2012 dcOndcrnemer- Bent u als Nederlander dol op het bourgondische trekje van Vlaanderen? Bedenk dan dat er nog tal van andere redenen zijn om zaken te doen vanuit deze welvarende regio. De hoge kwaliteit van het onderwijs, de ruimte voor creativiteit en innovatie bijvoorbeeld. Plus een bevoorrechte positie als gastland van de NAVO en de Europese Unie. Dat alles weerspiegelt zich in een bruisend bedrijfsleven, waarin uw onderneming goed zal gedijen. Trek in meer? Contacteer dan Flanders Investment Trade Onze service en adviezen bij het opstarten van uw onderneming in het kloppende hart van Europa zijn gratis. Flanders Investment Trade I Belgische ambassade I Koninginnegracht 86 I NL - 2514 AJ 's Gravenhage I Nederland IT +31 70 416 81 061 F+31 70 41681 09 denhaag@fitageney;com l.wviw.investinflanders.eom I twitter.com/lnvestFlanders Flanders Investment Trade Vlaams Agentschap voor Internationaal Ondernemen Beschikbare rapporten: De Be'O'Sche Dr- Bf.!->sche Pevochem-si.h- industrie- De 8eigisci"^ Foodseiyica Bic-, Mi-crc- en Nz.no- rechnokjoie De Belpischi Ktetiiiigsectcr De- 'Beleische Do'e-bêpzeif kt Dan-nar-sr zjn j'-.dere rapperte--. ohrispvetpep al 'het stactsh van een vestiging' fer. 'de '/erkcccsvocr\Vastden' .n Belqie. door Flanders Investment Trade Fiscale en juridische aspecten bij zaken doen in België door BDO Accountants en Belastingadvies 15.45- 16.00 uur: Pauze 16.00- 17.30 uur: Praktische boekhoudkundige automatisering- soplossingen voor de verschillen tussen Nederland en België door Unit 4 Business Software Bancaire verschillen tussen Nederland en België Cultuurverschillen in het zakendoen 17.30- 18.30 uur: Q&A met een Belgisch getinte netwerkborrel De studiemiddag Zaken doen met en in België is volgens bladmanager Jo- han van den Kieboom van deOnder- nemer ontstaan "vanuit het Wegener perspectief dat ons blad een extra di mensie wil en moet toevoegen aan de informatieverstrekking zoals we die toch al aan ondernemers bieden." 'Een soortgelijk initiatief is al eerder tot stand gekomen en bleek een suc ces te zijn. In die zin zien wij dit als - een aanvulling ,van onze rol: kwalita tief goede informatie geven aan onze lezers binnen het MKB. Een dergelijk initiatief als de studiemiddag is een uit breiding van hetgeen wij ons ten doel stellen: zo breed mogelijk kwalitatief goede informatie geven aan lezers, ook als het over het buitenland gaat.' Van den Kieboom ziet de rol van de Ondernemer als volgt: 'Wij zijn het toonaangevende business2business blad in de regio en vinden dat we van uit die rol onze lezers helpen met een kwalitatief hoogstaande samenwer king, met goede partijen als bijvoor beeld de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxem burg. Wij doen het samen met hen en brengen dit naar onze lezers van het MKB. In die'zin zijn wij zowel or ganiserende als mediapartij voor hen.' "We verwachten toch zeker veertig deelnemers, maar er is plaats voor maximaal 100 deelnemers. Deelname aan de middag kost 150 euro, excl BTW. Een relatief kleine investering voor heel veel specifieke kennis." Jaarlijks analyseert de Nederlandse Kamer van Koophandel (NKVK) ver schillende sectoren uit de Belgische markt. Deze rapporten bieden u naast de actuele economische gegevens en trends ook de contactgegevens van de belangrijkste spelers uit de sector. Bestel uw rapport via www.marktstudies.be Www.nkvk.be www.marktstudies.be Vorig jaar was de workshop zeer druk bezocht. fax terugvindt. Een ander voorbeeld: wie in België een medewerker wil aannemen en het gewenste maandsala ris hoort, dient te weten dat in België maandsalarissen jaarlijks niet 12 maar 13,92 keer worden uitgekeerd. Als je dat niet weet kan zij of hij wel be hoorlijk wat duurder uitpakken na tuurlijk. Ook in de Ziektewet zitten behoorlijk grote verschillen tussen de twee landen en een belangrijk aspect dat meespeelt is de rol van de vakbon- den, die wezenlijk anders is dan in Nederland. In België spelen vakbon den een rol binnen de Ondernemings raad binnen een bedrijf. Zij verdedi gen de belangen van de leden en heb ben bij werkloosheid - van Rijkswe ge - een rol bij de uitbetaling van een uitkering. De rol van de vakbonden is er niet sterker of zwakker, maar de fo cus ligt ergens anders dan die in Ne derland. Het is belangrijk dit te Weten voor je jezelf waagt aan het zaken doen met de zuiderburen.' Uitspreken en luisteren Dick Dresselhuis: 'Het karakter van een Belg is wel verschillend van dat van een Nederlander. Deze laat- sten lijken wat assertiever in hun taalgebruik. Maar als je in België succes vol wilt zakendoen, is het belangrijk datje weet dat een Belg (M/V) zijn gast of za kenpartner niet graag kwetst of tegenspreekt. Als Nederlander moet je er rekening mee hou den dat Belgen wat min der direct zijn. Probeer zo goed mogelijk naar hen te luisteren en laat hen vooral ook uit spreken. In België ze iaat- lijk Uebb leil Lezing Binnen de studiemiddag Zakendoen in en met België op 6 juni geeft Dick Dresselhuis, in zijn functie van alge meen directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg een lezing. Dick Dres selhuis: 'Ik wil het daarin voorname lijk hebben over de cultuurverschil len binnen de twee landen, geënt op het zakendoen. Aan dc hand van persoon lijke ervaringen en litera tuur komen allerlei, voor het zakenleven belangrijke, aspecten aan bod.' is het belangrijk Johan van den Kieboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 107