Zaken doen met Belgen: 'Bereid je voor unii DAT TELT. is deOndernemer 19 mei 2012 SBDO Makkelijk, snel en kosteneffectief inspelen op veranderingen Studiemiddag Zaken doen in en met België Studiemiddag Zakendoen met Belgen België biedt tal van groeikansen vlak bij voor bedrijven in het midden- en kleinbedrijf die expansieplannen heb ben. Het succes wordt nog vergroot bij een goede voorbereiding en voor lichting. Als Nederlands bedrijf krijg je namelijk te maken met een ande re mentaliteit, cultuur, regelgeving en voorschriften. De studiemiddag 'Zaken doen in en met België', woensdag 6 juni in Breda, biedt MKB'ers inzicht in de diverse groei mogelijkheden en aandachtspunten. Gerenommeerde specialisten helpen hen op weg gedegen deze markt te betreden. De studiemiddag wordt georgani seerd door deOndememer in samen werking met de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg (NKVK). Datum en locatie. Woensdag 6 juni, Hotel Princeville in Breda. Deze studiemiddag is bedoeld voor alle ondernemers uit het MKB die meer willen weten over export mogelijkheden naar België en zich eventueel willen vestigen in België. De prijs per deelnemer is 150 euro, exclusief btw. Ij)e studiemiddag gaat door bij 40 aanmeldingen Aanmelden Voor de studiemiddag kan men zich aanmelden tot en met 1 juni via: www.pzc.nl/workshops. Deelnemers ontvangen een dag na sluiting van de inschrijfperiode een mail van de organisatie. Over NKVK De Nederlandse Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg is het platform voor het uitwisselen van informatie en knowhow. Met haar ruim 100 jaar ervaring is zij de expert op het gebied van zakendoen in België en Luxemburg. Daarnaast biedt de NKVK de basis voor unieke relaties met officiële instellingen, de distributiemarkt en collega- bedrij ven. Tevens biedt ze diverse gerich te opleidingen aan. Het programma: 13.30- 13.50 uur: Ontvangst 13.50- 14.00 uur: welkomstwoord 14.00- 15.45 uur: Start programma. Wat heeft Vlaanderen te bieden Coda 'Best of class' financieel management, blijvende flexibele integratie met uw bedrijfs-applicatie(s). Meer informatie: www.unit4.nl www.unit4.be unit4bs@unit4.com Agresso Business World De ERP oplossing met blijvende flexibiliteit voor uw bedrijfs brede automatisering. Omdat mensen tellen. door De Ondernemer, wordt georga niseerd, zit hem in het feit dat je je zelf mede hierdoor goed voorbereidt op het zakendoen met Belgische en trepreneurs en de manier waarop zij daar naar kijken. Het lijkt soms wel of.de twee landen te dicht bij elkaar liggen om aandacht të besteden aan de verschillen ertussen. Maar succes vol zakendoen in een ander land ver eist voorbereiding en het respecteren van regels en voorschriften. En dat geldt ook voor België.' Dresselhuis somt wat verschillen op: 'I'n eerste in stantie mag het lijken of we dezelfde taal spreken, maar het woordgebruik in Vlaanderen kan wezenlijk verschil len met dat in Nederland. Een voor beeldje: een Nederlandse onderne mer die van een Vlaming hoort dat zijn zakelijk voorstel is weerhouden, zal misschien teleurgesteld naar huis gaan terwijl hij een aantal dagen later wél zijn offerte geaccordeerd op de Elk mens denkt, handelt en onderneemt op zijn eigen manier. Dus wil je als accountant of adviseur werkelijk van meerwaarde zijn als het gaat om ondernemen over de landsgrenzen heen, dan moetje niet alleen over vakkennis en branchekennis beschikken. Gelukkig werken bij BDO mensen die luisteren en meedenken. Zij snappen dat waar u ook onderneemt, u altijd iemand om de hoek nodig heeft die uw taal spreekt. Geïnteresseerd? Ga naarwww.bdo.nl of bel 0165 - 59 87 00 voor een persoonlijke afspraak met de mensen van BDO Roosendaal. EMBRACING CHANGE BUSINESS SOFTWARE Vs' Financiële software Dick Dresselhuis. Succesvol zakendoen in en met België Drie tips Zorg datje met de goede ge sprekspartner in contact komt. Netwerken is belangrijk; bouw vertrouwen op en heb geduld. Belgen ervaren Nederlanders als assertief; zij verwachten dit ook van ons. Wees dus niet overdreven voorzichtig; blijf vooral jezelf. 'Probeer vooral goed te luiste ren en laatje gesprekspartner Uitspreken. Een Belg kwetst niet graag en stelt niet graag te leur. 'Wanneer ondernemers voor za ken naar Japan of India gaan vindt niemand het vreemd als ze zich terdege op deze trip voorbe reiden, integendeel. Heel anders lijkt het echter te zijn, wanneer België in het vizier komt als her komstland van de handelspart ner. Maar ook in relatie met Bel gische ondernemers zijn de ver schillen groot en levert een goede voorbereiding soms tot wel ne gentig procent tijdwinst op.' BREDA - Diclc Dresselhuis (66) weet waar hij over praat. Als alge meen directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel in België en Luxemburg weet hij als geen ander waar overeenkomsten en verschillen liggen en waar Nederlandse MKB'ers beter op kunnen letten wanneer ze groeikansen zien bij onze zuiderbu ren. kennelijk nog altijd als hindernis, ook bij zakendoen. Dat de landen, on danks hun ligging, van elkaar verschil len is niet zo vreemd en heeft deels met hun geschiedenis en cultuur te maken. Het juridische stelsel in Bel gië is bijvoorbeeld andeis ingericht - naar de Code Napoleon - dan die in Nederland. Maar de geschiedenis van de landen verschilt op meer punten. België is veel langer bezet geweest door vreemde mogendheden wat hen, denk ik, wat meer wantrou wend naar derden heeft gemaakt. Een Nederlander is doorgaans wat opener en sneller bereid vertrou wen te geven. Een Belg peilt doorgaans wat langer wat voor vlees hij of zij in de kuip heeft. E>at zijn in het zakelijke ver keer absoluut din gen om rekening mee te houden.' Grote verschillen Dick Dressel huis: 'Het be lang van een workshop als die nu, mede 'België en Nederland grenzen natuur lijk aan elkaar en hebben op veel fron ten parallellen met elkaar. Beide lan den zijn dichtbevolkt en hebben een grote zakelijke potentie. Deels heb ben we bovendien de taal als gemeen schappelijk kenmerk. Maar verschil len tussen deze twee landen zijn er even zeer. Ik heb nog steeds de indruk dat een grens een zakelijke ac tieradius af- knelt. Mensen zien een grens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 106