Wereld te winnen met meiden in techniek Onderwijs Techniek 19 mei 2012 deOndernemer |jjgj| Foto's: Mary Remijnse De roep om geschoold technisch personeel wordt alsmaar groter. Vooral in Zeeland zal het tekort aan techneuten alleen maar toene men als er geen maatregelen ko men. Zeeland vergrijst en ont groent namelijk in rap tempo. Maar, zo zegt het Technocen trum Zeeland, er is nog een groep die vrijwel onontgonnen is. Een groep die, als je die voor de techniek weet te interesseren, de problematiek voor een deel zou kunnen oplossen. Het zijn de meiden. Tekst: Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - Het is een bekend verschijnsel. Steeds minder jongeren kiezen voor een opleiding in de tech niek. En wie naar de studentenpopula tie van de technische opleidingen kijkt, ziet voornamelijk jongens. Dat laatste wordt eigenlijk als doodnor maal beschouwd. "En juist dat moet eens doorbroken worden", stelt Mary Remijnse, pro jectleider van het Technocentrum Zeeland. Het centrum heeft zijn pij len dan ook op de meiden gericht. Deze maand verschijnt bijvoorbeeld een glossy magazine om Zeeuwse meiden op havo en vwo' te wijzen op de mogelijkheden, de pluspunten en de leuke facetten van een opleiding en. een carrière in de techniek. Na de zomer verschijnt er zo'n blad voor het vmbo. Maar het centrum wil nog veel meer. Een mentaliteitsverande ring is hard nodig. Niet alleen bij de meiden, maar ook bij hun ouders, do centen, ja zelfs bij het bedrijfsleven. De cijfers laten het duidelijk zien. Meiden zijn zwaar ondervertegen woordigd als het om techniek gaat. In Nederland is slechts 7 procent van de leerlingen van de technische vm- bo-opleidingen van het vrouwelijk ge slacht, zegt Remijnse. "In Zeeland ligt dat percentage zelfs op 4 procent. Kijkje naar havo en vwo dan zie je dat toch nog 40 procent van de mei den een technisch profiel kiest. Maar als je dan vervolgens gaat kijken wel ke studie ze gaan doen, dan blijven er nauwelijks meiden over die ook daad werkelijk iets technisch kiezen. Veel van die meiden gaan richting de zorg. Bij de havo en het vwo ligt dus. een enorm potentieel." Faalangst Hoe komt het hu dat zo weinig mei den een studie en job in de techniek zien zitten? Er zijn volgens Remijnse twee zaken die daarbij een rol spelen. "Allereerst vragen veel meiden zich af: 'Kan ik het wel?' Uit onderzoek blijkt dat meiden een grotere faalangst hebben dan jongens die de techniek in gaan. We zien ook dat docenten die faalangst onbewust bevestigen, door meiden te vertellen dat techniek een mannenwereld is en datje stevig in je schoenen moet staan oiri een technische studie te volgen." Een tweede aspect is de vraag: 'Wil ik als meid wel een technische studie doen?' Als je naar havo en vwo kijkt, zijn er blijkbaar heel wat meiden die toch interesse hebben in techniek. Waarom haken ze uiteindelijk af? We denken omdat er weinig vrouwelijke rolmodellen zijn. Meiden zien het vaak niet zitten om als enige meid tus sen de jongens te studeren." Het Technocentrum Zeeland gaat de komende jaren proberen bepaalde muren te slechten. Zo wil het cen trum bijvoorbeeld ouders een goed beeld géven van wat techniek nu pre cies inhoudt. "Techniek heeft nog te veel het imago van met je handen werken. Zwaar en vies werk. Dat is niet terecht." Ambassadeurs Behalve het uitgeven van een glossy magazine heeft het Technocentrum ook een project opgezet met vrouwe lijke ambassadeurs. Zeeuwse vrou wen die in de techniekbranche wer ken, worden opgeleid om gastlessen te geven op scholen. "Laat die vrou wen maar eens vertellen hoe gewel dig het is om in de techniek te wer ken. En laat ze maar vertellen welke vooroordelen er zijn en dat ze niet waar zijn." De vrouwelijke techniekambassa Meiden zijn zwaar ondervertegenwoordigd in de technische sector. Daar moet iets aan gebeuren. deurs worden ook ingezet in een soort speeddatesessies met meiden om die zo te interesseren in een techni sche studie, vertelt Remijnse. En dan is er nog een barrière te over winnen. Eentje die je niet zo snel zou verwachten. Want juist die bedrijven die zitten te springen om goed tech nisch personeel, zien het vaak niet zit ten om vrouwen in dienst te nemen. Onbegrijpelijk, vindt Remijnse. "De vijver waaruit die bedrijven kunnen vissen, wordt steeds kleiner. Ze zou den eigenlijk blij moeten zijn met vrouwen die voor een techniekcar rière kiezen. Toch ken ik bijvoor beeld het verhaal van een vrouwelijke loodgieter die uiteindelijk maar voor zichzelf is begonnen, omdat ze ner gens aan de bak kon komen. Dat is toch absurd? Ja, ook in het bedrijfsle ven is een mentaliteitsverandering hard nodig." Op dit moment is het Technocen trum Zeeland concreet bezig met het opzetten van een database van vrou welijke techniekambassadeurs. "We zijn nog op zoek naar vrouwen die in de techniek werken en techniek graag willen promoten. Die kunnen zich bij ons aanmelden. Ze krijgen van ons dan. een training en gaan dan gasdessen geven op scholen." Het cen trum heeft behalve het magazine ook een flitsende videoclip gemaakt over meiden in de techniek. En Zeeland kan de komende jaren nog andere projecten van het Technocentrum verwachten. "Want er is nog een we reld te winnen", besluit Remijnse. Meiden die kiezen voor techniek, zijn leergierig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 103