81 buitenland Veel Noren kijken na 'Breivik' anders naar hun Dag van de Grondwet Sofia mag niet naar Elizabeth om Gibraltar KRAS.NL. 3 Chinezen Re§en verwacht jagen op vreemdeling boekt u bij KRAS.NL! vrijdag 18 mei 2012 www.kras.nl/21655 door onze correspondent Windy Kester OSLO - De vlaggen en klederdrach ten waren hetzelfde als andere ja ren, maar toch menen de Noren dat hun nationale feestdag donder dag anders was dan voorheen. Uit een.peiling blijkt dat één op de drie Noren vindt dat de Dag van de Grondwet door Anders Breivik méér betekenis heeft gekregen. „Het is in ieder geval zo dat 22 juli ons er aan herinnert de vrijheid en democratie te vieren op 17 mei", zegt premier Jens Stolten- berg tegen de omroep NRK die het onderzoek uitvoerde. In juli vo rig jaar pleegde Breivik twee aan slagen die aan 77 mensen het le ven kostten. „Toen bleek dat niets vanzelf spreekt en daarom is het extra belangrijk dit jaar de Dag van de Grondwet te vieren." De grondwet 1814 vormt het fun dament voor de Noorse onafhan kelijkheid van Zweden die het land in 1905 kreeg. Op de nationa le feestdag lopen kinderen en mu ziekkorpsen overal in parade. In Oslo neemt de koninklijke familie vanaf het balkon van het paleis een défilé af De meeste Noren dra gen traditionele klederdracht en gaan de straat op om te feesten met spelletjes, eten en drinken. „Breivik wilde de Noorse constitu tionele democratie een slag toe brengen, veel Noren willen met het uitgebreid vieren van de grond wet laten zien dat hem dit niet is gelukt", denkt een expert. Op verschillende plaatsen werd er extra stil gestaan bij de gebeurte- nissen van vorige zomer. Oslo hul digde negen burgers die vlak na de aanslagen uitzonderlijke moed he ten zien. Veel officiële toespraken waren doordrongen van de gebeurtenis sen van vorig jaar. We hebben el kaar harder nodig dan voorheen, dit is traditioneel een dag van Ef saamhorigheid." waarom zou je meer betalen i door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - Peking is een campag ne begonnen tegen buitenlanders. De actie krijgt felle bijval van de bevolking. Op plekken in de stad waar veel buitenlanders komen, zoals ambassade- en uitgaansdis- trict Sanlitun, zullen veel paspoort controles worden uitgevoerd.De politie heeft een kliklijn geopend voor vermoedens over buitenlan ders die de regels overtreden. De campagne heeft een ouderwets harde toon, met beloftes van de politie om illegalen 'op te ruimen'. Het symbool is een grote vuist die hardhandig overtredingen verplet tert. Buitenlanders die zonder ver blijfsvergunning worden betrapt, worden gestraft. Daarnaast richt de actie zich tegen 'buitenlanders die werken zonder daarvoor de juiste papieren te hebben. Het illegalenprobleem in de hoofd stad is relatief klein. Er wonen slechts 120.000 buitenlanders op een bevolking van bijna twintig miljoen. Dat er toch harde actie op touw is gezet, lijkt meer een bood schap aan de Chinezen zelf Econo mische en sociale onrust nemen toe. Daarnaast is de politieke top verwikkeld in een machtsstrijd. In zulke tijden kan het handig zijn een gezamenlijke tegenstander aan te wijzen en zo de onderlinge eenheid sterker te laten lijken. De campagne lokt ook felle reac- ties uit op Weibo, het Chinese Twitter, waar illegalen ineens in de top tien staan van meest bespro ken onderwerpen. 'Hoog tijd in derdaad om het afval van onze straten te vegen', schrijft een inter netter. Een ander voegt toe: 'Doe het langzaam en grondig, zodat er niet één overblijft. Witte varkens, zwarte duivels, Koreaanse stokjes en de apen uit zuidoost-Azië moe ten allemaal de deur uit worden geveegd'. Wat de afkeer tegen 'feestende, profiterende' buitenlanders Verder aanwakkert, is een video die deze week op internet verscheen en al bijna elf miljoen keer is bekeken. Daarop is een Britse toerist te zien die zou proberen een Chinese vrouw op straat aan te randen. Hij zit nu vast. vertrouwd op vakantie, al 90 jaar uw reisspecialist de allerbeste prijs-kwaliteitverhouding altijd compleet verzorgd op vakantie: inclusief verblijf in goede hotels, bagagevervoer, ontbijt en soms zelfs diner inclusief fietskaarten en Nederlandstalige fietsroutes op alle onderstaande fietsvakanties (m.u.v. de Veneto) Zuid-Limburg 2- t/m 5-daagse autoreis Nederland - aankomst: 25 mei t/m 22 dec. Verblijf in een leuk hotel in Valkenburg Zie www.kras.nl/21747 Groningen Drenthe 3- t/m 5-daagse autoreis Haren - aankomst: 25 mei t/m 27 oktober Gratis hotelfietsen beschikbaar Zie www.kras.nl/21843 Drenthe 4- t/m 7-daagse autoreis Nederland - aankomst: 25 mei t/m 31 oktober Keuze uit 6 verschillende arrangementen Zie www.kras.nl/fietsendrenthe Loiredai 5-/8-daagse autoreis Frankrijk - aankomst: 31 mei t/m 24 september Met de kastelen van Chambord en Chenonceau Zie www.kras.nl/21641 BHUBANESWAR - Een geit volgt zijn eigenaar, een kleine jongen, aan de rand van de stad Bhubaneswar, in het oosten van India. De regio is in af wachting van moessonregens die in juni worden verwacht. Rivierbeddingen en vijvers zijn al een tijdje drooggevallen. Het meteorologisch instituut van India verwacht de regens op tijd. foto Biswaranjan Rout/AP door'Hams Jacobs LONDEN - De laatste snippers van het eens zo machtige Britse impe rium verstoren zelfs de lunch van koningin Elizabeth ter gelegenheid van haar diamanten regeringsjubi leum in Windsor. De jubilaresse had alle gekroonde hoofden van de wereld uitgenodigd aan te zit ten, maar de Spaanse regering heeft koningin Sofia op het laatste moment verboden naar Engeland te reizen. Koning Juan Carlos had vanwege zijn heupbreuk al af moe ten zeggen. De reden voor het uitreisverbod is dat prins Edward,.de jongste zoon van Elizabeth, volgende maand een bezoek brengt aan kroonkolo nie Gibraltar. En dat is tegen het zere been van Spanje, dat al sinds 1713 probeert de toen verloren rots punt in de Middellandse zee van de Britten terug te krijgen. De Britten kunnen de Spanjaar den verwijten boter op hun hoofd te hebben. Tegenover Gibraltar op de kust van Noord-Afrika heeft Spanje immers zelf twee omstre den exclaves, Ceuta en Melilla, waarop Marokko aanspraak maakt. Toen Juan Carlos een paar jaar geleden op bezoek ging, wer den protesten uit Marokko door de Spanjaarden weggewuifd. Vlaanderen de Belgische Kust [3^] 6-/7-daagse autoreis België - aankomst: 9 juni t/m 20 oktober Met o.a. het gezellige Brugge. Knokke en Damme Zie www.kras.nl/21602 Bodensee 7-/8-daagse autoreis Duitsland - aankomst: 25 mei t/m 21 oktober Ideale fietsstreek met een zeer aangenaam klimaat Zie www.kras.nl/21638 Van Passau naar Wenen 8- t/m 1 O-daagse autoreis Oostenrijk - aankomst: 25 mei t/m 20 oktober Met vlakke fietspaden langs de blauwe Donau Zie www.kras.nl/21648 Veneto 8-daagse autoreis Italië - aankomst: 23 juni t/m 24 oktober Met o.a. Padua, Venetië en de Prosecco-streek Elfstedentocht Friesland 7-/8-daagse autoreis Nederland - aankomst: 9 juni t/m 31 oktober Inclusief diner, naar o.a. Leeuwarden en Sneek Zie www. Fietsen langs de Weser 7-daagse autoreis Duitsland - aankomst: 9 juni t/m 27 oktober Inclusief diner, korting geldt t/m 20 mei Zie www. Fietsen langs de Moezel 8-daagse autoreis Duitsland - aankomst: 26 mei t/m 15 september Met Trier Cochem, korting geldt t/m 20 mei Zie www. Rondje IJsselmeer kras.nl/21621 520 kras.nl/21749 529 kras.nl/21630 7-/8-daagse autoreis Nederland - aankomst: 16 juni t/m 22 september Inclusief diner, naar o.a. Volendam en Hoorn Zie www.kras.nl/21835 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 5cPm Prijzen zijn p.p. tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusiet reserveringskosten en Calamileilenlónds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8