Klussen wonen7 Zelf leggen vrijdag 18 mei 2012 Kunstgras hoeft niet langer egaal, synthetisch glimmend en gemani cuurd te zijn. De nieuwste matten zijn bijna niet van echt te onder scheiden. foto's PR Nog niet zo lang gele den kon je een kunst grasveld al van verre herkennen: egaal, syn thetisch glimmend en gemanicuurd gras. Niet mooi, vol gens velen en zeker niet duur zaam. De kunstgrasmatten van te genwoordig zijn echter bijna niet van echt te onderscheiden. Bovendien is er veel meer keuze, soms inclusief bruine mosdraad of onregelmatigheden. Wie toch het nepperige wil bena drukken, kiest een hippe kleur. Het groeiende assortiment kunst gras wakkert de interesse van een bredere groep consumenten aan. Het zijn allang niet meer gemak zuchtige tuiniers die voor nep kie zen. „Kunstgras is ideaal voor jon ge gezinnen", zegt Mirjam Ros- man van Landscape Solutions (Royal Grass). „Voordelen zijn dat kunstgras minder onderhoud no dig heeft dan echt gras en altijd in tensief gebruikt kan worden." Ouderen met een bovenmodaal in komen kiezen ook steeds vaker voor kunstgras. Maar zij stellen ho ge eisen aan de sierwaarde. Bij hen mag je eigenlijk niet zien dat er kunstgras in de tuin ligt. De nieuwste trend is een bruine mos draad onderin, dit heeft namelijk iets weg van verdroogd gras. Die is echter nog wel steeds egaal aange bracht om geen storende vlekken te veroorzaken." Wie even op internet struint, ont dekt dat er steeds meer kunstgras voor doe-het-zelvers te koop is. Prijzen beginnen al bij 9 euro per vierkante meter. Voor de betere soorten betaal je rond de 35 euro per vierkante meter. Het zelf'installeren' neemt toe. De klus is vergelijkbaar met het leg gen van tapijt, inclusief snijden en lijmen. Natuurlijk spelen veel fac toren daarbij een rol, zoals vorm en oppervlakte van de tuin en vooral de ondergrond. Een groot gazon met rondingen is wel iets an ders dan een lapje van 2 vierkante meter. Rosman adviseert, zeker bij grote projecten, het werk over te laten aan een.specialist. „Die maakt op basis van het soort tapijt een leg- plan plus de naadverbindingen. Maar in de praktijk zien wij inder daad dat meer particulieren het ta pijt zelf installeren. Mocht er iets misgaan met snijden of lijmen, dan is dat wel hun eigen risico." Kunstgrasleverancier Belakos (Summer Feelings) krijgt ook steeds meer klanten over de vloer. Het bedrijf heeft vijf soorten gras, onder meer een soort met verschil lende groentinten voor een natuur lijk effect en kroezende beige ga rens die de groene sprietjes onder steunen. Woordvoerder Rianne Snijders: „Daarnaast zijn er steeds meer kleuren verkrijgbaar. Leuk als buitenkarpet, maar ook ter ver vanging van tegels of grind." www.kunstgras.nl www.royalgrass.nl www.belakos.nl www.kunstgrastrends.nl Reageren? wonen@wegener.nl Een klein stuk kunstgras is eenvoudig zelf te leggen op plaatsen die vier kant of rechthoekig en vlak zijn, zoals een balkon of terras. Het voorbe reiden van een onregelmatige ondergrond, het snijden van vormen en het lijmen van naden vraagt ervaring. De ondergrond moet vlak, stabiel, uitgewerkt en liefst poreus zijn, dit in verband met de afwatering. Asfalt, beton en steen zijn geschikt. Is de ondergrond niet waterdoorlatend, zo als op een balkon of dakterras, leg er dan eerst drainagematten onder. Zand moet voorbereid worden met een trilplaat of handroller. Rol het gras uit (net als tapijt meestal een rol van 4 meter breed) en laat het een tijdje liggen om vlak te worden. Snijd de randen in de juiste vorm en werk deze af met sierbestrating of een straatband. Zijn meerde re banen nodig, dan moeten deze aan elkaar gelijmd worden met kunst- graslijm en nadentape. Het snijden en lijmen van een naad is de moeilijk ste klus. Een rol moet enkele millimeters op de eerste rij grassprieten worden gesneden, de tweede rol moet circa 4 centimeter overlappen. De nadentape met lijm insmeren, het gras erop leggen en eroverheen lo pen om het stevig aan te drukken. Dan minimaal een uur laten drogen en daarna op de juiste plek leggen en in model snijden. Het onderhoud is simpel: af en toe met de bezem erover om schoon te houden en gras rechtop te zetten. Vuil wegspoelen met lauw water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51