tegen opvanghuis 'Pleegkinderen leken wel 41 binnenland MIDDEN- ZUID-AMERIKA Roken in kroegjes kan nog S W% I# 121C 'ff! L huis waar j eugdzorg kwetsbare, uithuisgehaalde kinderen ISl i Willem Schrikker Groep doet intern onderzoek - Mishandeling van kinderen in een zwaar christelijk opvang- plaatst. Volgens de kinderen was het 'paradijs' een 'hel'. 1 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 1Sc„„ vrijdag 18 mei 2012 DEN HAAG - Roken in kleine cafés zonder personeel blijft voorlopig toegestaan. Dat bevestigde een woordvoerster van het ministerie van Volksge zondheid woensdag naar aanlei ding van een uitspraak van de rechtbank in Den Haag. Anti-rookorganisatie Clean Air Ne derland had een bodemprocedure aangespannen tegen de staat om de uitzondering voor kleine kroe gen terug te draaien. De rechter gaf echter de staat gelijk. Volgens de woordvoerster blijkt daaruit dat het beleid in lijn is met een verdrag van de Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO). „Er is ruimte om op nationaal vlak af wegingen te maken. Dat mag van I de rechter." door Anne Boer Regiopolitie IJsselland doet on derzoek naar een verdenking van jarenlange mishandeling van kinderen in een pleegzorg- huis in Nieuwleusen. Willem Schrikker Groep (jeugdbescherming) houdt zelf intern onderzoek. door Anne Boer NIEUWLEUSEN - Drie mensen heb ben aangifte gedaan van stelselma tige en jarenlange kindermishande ling in pleegzorghuis De Loot in Nieuwleusen. De mishandelingen zouden zijn-ge- pleegd'in de periode van 1984 tot 2010. De aanklacht is gericht tegen de vrouw die jarenlang als pleegmoe der optrad, de zwaar christelijke ge meenschap De Terebint in Punt- horst (gemeente Staphorst) waar onder De Loot valt en de Willem Schrikker Groep (jeugdbescher ming) die de pleegkinderen in het huis plaatste en verantwoordelijk wasvoor het toezicht. De aangiften worden ondersteund door verklaringen van oud-bewo ners (kinderen en volwassenen), getuigen en documenten. Diverse toezichthouders, zoals de Inspec tie voor de volksgezondheid en Willem Schrikker Groep zouden voldoende signalen hebben gekre gen maar grepen niet in. De Willem Schrikker Groep heeft de mishandelingen onder druk van familieleden van de kinderen zelf ook gemeld bij de -politie en doet nu intern onderzoek om te achterhalen wat er is gebeurd. „We willen onder meer weten of er signalen zijn geweest en wat daar dan mee is gebeurd", reageert woordvoerder Ad Veen. Volgens de verklaringen gaat het om zowel lichamelijke als geeste lijke mishandeling: kinderen wer den (met stokken en mattenklop pers) geslagen, geschopt, aan de ha ren getrokken, moesten voor straf in de kou op de gang slapen, bui ten in de kou staan, werden onder de koude douche gezet, vastgebon den aan stoelen en daarnaast - soms publiekelijk als afschrikwek kend voorbeeld - vernederd en ge treiterd. Daarnaast zijn er serieuze signalen van seksueel misbruik. Een moeder en een grootvader van verschillende pleegkinderen in De Loot hebben onafhankelijk van elkaar alarm geslagen en aan gifte gedaan en eisen diepgaand onderzoek. „Wat daar is gebeurd, mag niet en kan niet", vindt de moeder. Ze wil dat de onderste steen boven komt in het belang van de kinderen. „De slachtoffers, kunnen pas aan het verwerkings proces beginnen als ze geloofd worden." De grootvader vindt het onbegrijpelijk dat 'het onder de ogen van jeugdbeschermingsorga nisaties heeft kunnen gebeuren'. Het echtpaar dat sinds juli 2010 De Loot beheert, wil geen commen taar geven. Hen treft volgens de mensen die aangifte deden geen enkele blaam. Sterker nog, volgens de moeder en de grootvader is het juist aan hun komst te danken dat de kinderen gingen praten over het jarenlange geweld in het huis. 'Ik wil weten wat er precies is gebeurd, ik rust niet voordat dit is geregeld' In de periode 1984 tot en met 2010 zijn in pleegzorghuis De Loot in Nieuwleusen kinde ren mishandeld. Dat zeggen meerdere mensen in een aangifte bij de politie. Hoe kon het zo vrese lijk misgaan? Uit gesprekken met oud-bewoners en familie van de getroffen kinde ren doemt het verontrustende beeld op dat over die lange reeks van jaren serieuze signalen over de situatie waarin de kinderen ver keerden zijn genegeerd. Daarbij ging het niet alleen om De Loot, maar ook over De Terebint, waar onder het gezinshuis valt. De pleegkinderen uit De Loot zijn ver plicht meerdere keren per week en soms meerdere keren per dag kerk diensten in De Terebint bij te Wo nen. De grote boosdoener zou een 71-ja- rige vrouw zijn die tientallen jaren geleden als officieel pleegmoeder de zorg kreeg toevertrouwd over gezinshuis De Loot in een oude pastorie in Nieuwleusen. Lange tijd woonden er jiiet alleen pleeg kinderen maar ook vrouwen met kinderen. De omstreden pleegmoeder, die in 2007 een koninklijke onderschei ding kreeg voor haar werk in De Loot en De Terebint, is inmiddels vervangen door een echtpaar. Zij is volgens het handelsregister van de Kamer van Koophandel nog wel bestuurslid van De Terebint. Om een serieus onderzoek af te dwingen, deed een moeder met hulp van haar begeleider Erna Mensen van Aveleijn maandag aan gifte bij de politie. Twee kinderen van deze moeder - nu 16 en 11 jaar oud - zijn tien jaar geleden uit huis geplaatst en kwamen via de Willem Schrikker Groep in De Loot terecht. Toen Erna op ver- Gezinshuis De Loot in Nieuwleusen. zoek van de moeder probeerde het contact met haar kinderen te her stellen, kwamen ze tot een schok kende ontdekking. „In De Loot be kroop ons een uiterst onaange naam gevoel. We voelden gewoon dat er iets niet goed zat. De kinde ren leken wel getraumatiseerd. Het ene kind was totaal emotieloos, een robotje." Toen ze daarover vragen stelden en ook met andere ouders spra ken, kwamen zoveel verontrusten de verhalen naar buiten dat werd besloten aangifte te doen. Tegelijk bleek onafhankelijk van de moe der een grootvader van twee ande re pleegkinderen ook in actie te zijn gekomen. In het belang van zijn kleinkinderen - 9 en 5 jaar toen ze in De Loot kwamen - wil ook hij anoniem blijven. „Ik wil weten wat er precies is gebeurd, hoe dit kon gebeuren en hoe de na zorg voor de slachtoffers wordt ge regeld. Ik rust niet voordat dit is ge regeld. Dit mag en kan gewoon niet. Nergens en zeker niet op compote Swingend CUBA Vertrek: 2/6 t/m 5/10 nieuwe rondreis van KRAS.NL tot 250 in prijs verlaagd! met o.a. Havana, de Vinales val- f lei, Trinidad, Santiago de Cuba, Camagüey en vrije stranddagen incl. vlucht, rondreis, verblijf, vele maaltijden, NL-sprekende reislei- ding, excursies én entreegelden Klassiek CUBA Vertrek: 6/6 t/m 31/10 vele gegarandeerde vertrekdata! met o.a. Havana, Pinar del Rio, Trinidad en Santiago de Cuba tip: verleng uw reis met een week aan het strand van Varadero! incl. vlucht, rondreis, verblijf, vele maaltijden, NL-sprekende reislei ding, excursies én entreegelden K Zie www.kras.nl/25099 Zie www.kras.nl/25940 Zie www.kras.nl/36312 ECUADOR GALAPAGOS Vertrok- 1 /Q 9/10 on 9/11 venreK. x/^, c./1 u cii o/ii unieke combinatiereis! met o.a. Otavalo, Papallacta, de Amazone, Banos, Riobamba, Cuenca, Guayaquil, Ingapirca en de unieke Galapagos eilanden incl. vluchten, rondreis, verblijf, ontbijt, 5 x lunch, 6 x diner, NL- sprekende reisleiding en excursies 1 Zie www.kras.nl/25271 I Zie www.kras.nl/25292 Vertrek: 22/8,12/9 en 10/10 NIEUW bij KRAS.NL! met o.a. Bogota, de Tatacoa woestijn, San Agustin, Armenia, Cartagena, Santa Marta en het Tayrona National Park incl. (binnenlandse) vluchten, rond reis, verblijf, 6 x ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36435 Pfiizet 1 .aiiëers; vè'rm&c)'. Prijzen zijn>xc/«sféf *è$§ryêm&kQ$t&i <?n Calarffijjèijtmtonds. Vertrek: 9/9 en 10/10 inclusief catamarantocht! met 0;a. de Arenal-vulkaan, Monteverde, La Fortuna, Punt- arenas en een 3-daagse eco- excursie naar Tortuguero incl. vlucht, rondreis, verblijf, ontbijt, 4 x lunch, 2 x diner, NL- sprekende reisleiding en excursies waarom zou je meer betalen Vertrek: 17/10, 7/11 en 21/11 must voor natuurliefhebbers! met o.a. Buenos Aires, El Calafate, Perito Moreno gletsjer, Torres del Paine NP, Ushuaia en Tierra del Fuego NP incl. (binnenlandse) vluchten, rond reis, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4