s W Knus in de slaapzakstoel 41 wonen n 3 M eerjarenbloei K m Laat de regen maar komen H vrijdag 18 mei 2012 KKS at was het motto van Mark Rutte O S foto Romke van de Kaa ook alweer: 'We moeten snoeien om te groeien'? Het lijkt er nu toch even op dat de Grote Tuinman in zijn eigen duim ge snoeid heeft. Er gebeuren ook veel ongelukken met snoeischaren, vooral in on bezonnen handen. Maar voor straks, als de wond genezen is, heb ik een veel mooier woord voor onze welbespraakte politicus: 'meerjarenbloei'. Wie het woord meerjarenbloei bedacht heeft, weet ik niet, maar het is afkomstig uit het bloembollenvak, altijd een rij ke bron van beeldende uitdrukkingen als 'zwart snot', 'kwa de grond' en 'ziekzoeker'. 'Meerjarenbloei' wordt vooral gebruikt in verband met tulpen. ]e kent het verschijnsel: je koopt een zak tulpen, plant ze in het najaar en in de volgende lente verschijnen de bloemen. Je hebt weieens horen zeggen dat je tul penbollen - nadat het blad is afgestorven - uit de grond moet halen, om ze 's zomers warm te bewa ren. Maar ja, dat is veel werk en bovendien zijn de afgestorven tulpen nauwelijks terug te vinden. Dus laat je de bollen maar in de grond. En ja hoor, het volgende jaar komen de tulpen weer gewoon bo ven de grond. Alleen: er verschijnen geen bloemen. Verder dan een paar groene sprieten komen je tul pen niet. En na nog een paar jaar verschijnt er hele maal niets meer. De bloembollenwereld kent de klacht en heeft veel onderzoek gedaan naar tulpen die het volgende jaar weer bloeien, ook als ze niet worden opge- rooid. Voor dat verschijnsel, van ieder jaar betrouw baar bloeien, is het woord 'meerjarenbloei' bedacht. Wat een vondst, wat een bruikbaar woord: 'Ons huwelijk zit even in een dip, maar we geven het niet op. We gaan voor meerjarenbloei.' Of, in het geval van Rutte: 'Het zit nu niet mee, maar straks, als we de begroting weer op orde hebben, voorzie ik voor onze economie een weergaloze meerjaren bloei'. Wie in plaats van grapjes liever een lijst met namen van be trouwbare bloeiers heeft: Ad Rem, Candela, Don Quichot- te, Maureen, Mount Tacoma, Orange Bouquet, Oriental Beauty, Purissima, Negrita, Parade, Spring Song, Toronto, Ballade, Cape Cod, Golden Apeldoorn, Menton, Orange Emperor, Shirley, White Triumphator. Dit is de lijst die vanuit de bloembollenwereld is verspreid, samengesteld na uitgebreide veldproeven op verschillende grondsoorten. Maar natuurlijk zijn er nog meer tulpen die, jaar in, jaar uit betrouwbaar bloeien zonder dat je ze hoeft op te rooien. In mijn eigen tuin heb ik góede ervaringen met Bleu Aimable en het wilde tulpje Tulipa urutniensis. In de zomer willen we zon. Al leen boeren vinden een buitje niet erg; goed voor het land. Reis bureaus vinden regen ook prima, kan ik me indenken. Hoe natter, hoe beter ze immers hun 'zon- zekerbestemmingen' verkopen. Maar verder? Ja toch. Bezitters van een regen ton kunnen een zomerse bui wel waarderen. Interesse? Elho heeft een opvolger van de Pure Rain drop (ton in druppelvorm met geïntegreerde gieter): de al even prachtige Pure Rain. In dit nieu we ontwerp van Bas van der Veer zijn gebruiksvriendelijkheid en design gecombineerd. Het re servoir heeft ruimte voor 125 li ter; overtollig water loopt via een - overloop weg door de regenpijp. Het aftapkraantje aan de voorzij de en het waterbad voor vogels bovenop maken het ontwerp 'af. Prijs: 209 euro. www.elho.nl Banken met hoge leuningen waarin het heerlijk wegkruipen is en fauteuils in de vorm van een knus nestje zijn al een tijd je een trend. Onder aanvoering van ontwerpers als de Frangaise Inga Sempé heeft een groeiend aantal meu bels een bekleding met een zachte, gewat teerde stof gekregen die doet denken aan een slaapzak. In hun laatste creaties gaan ontwerpers nog een stapje verder: ze voorzien meu bels van een aangebouwde slaapzak of de ken, om lekker warm onder te liggen. De koukleumen onder ons deden dat na tuurlijk allang, met een los dekentje op de bank. Maar nu kan het dus ook 'de sign-verantwoord'. KRUIP IN DE STOEL De ontwerpsters van Les M werkten eer- der al voor het Franse designmerk Su- per-Ette de Cocon. Hun fauteuil doet zijn naam eer aan. De stoel heeft een ligposi- tie en is voorzien van een zachte slaapzak waarin het heerlijk warm doezelen, televi siekijken, lezen of dagdromen is. Céline Merhand en Anaïs Morel lieten zich bij het ontwerp inspireren door hun eigen gedrag. Ze liggen zelf ook graag onder een dekentje. Pe rits van de slaap zak zit in het midden. Dus als de telefoon of deurbel gaat, is het mogelijk om er snel uit te kruipen. Handig: de slaapzak kan los, zo dat hij zo nu. en dan even buiten kan luch ten. Super-Ette heeft een be scheiden, maar bijzondere collectie meubels en accessoi res. Recentelijk kwamen daar twee verschillende bijzettafeltjes bij met een opvallend uiterlijk. www.super-ette.com SLAPEN OP EEN POEFJE Het nieuwe meubel Collerette van het Ita liaanse merk Casamania is in opgerolde toestand een sierlijke poef Worden de zij kanten uitgerold, dan ontstaat een stoel met een dekentje. Handig om op te zit ten en je lekker warm te bedekken met de deken. Wie het zich nog behaaglijker wil maken, rolt de deken helemaal over zich uit en gebruikt de kruk als voeten bankje in combinatie met een bank. Col lerette is verkrijgbaar in een één1 en een tweepersoonsuitvoering en in diverse kleurencombinaties zoals blauw-geel, grijs-groen en rood-geel. De multifunctionele poef is ontworpen door het Franse designduo Les M. Zij ont wierpen eerder al enorme kussens in de vorm van wolken. Kinderen kunnen er mee spelen in het Centre Pompidou in Parijs. Grappig zijn ook hun Enveloppes. Dat zijn bekers met een jasje, zodat de handen warm blijven tijdens het drin ken. www.casamania.it www.lesm-designstudio.com De Collerette van Casamania is een poef-met-deken. Verkrijgbaar in één- en tweepersoonsuitvoering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48