Pillen beter bij mensen thuis krijgen zeeland 13 Bleker: partijen die 'nee' zeggen, hebben Zeeland veel uit te leggen 6 miljoen Reclassering doet haar werk goed KALIUMJODAAT commentaar Pak die pil vrijdag 18 mei 2012 door Matfthanja Schipper en Edith Ramakers De Veiligheidsregio Zeeland denkt er nog hard over na hoe ze de jodiumpillen be ter bij de mensen thuis kunnen krijgen. De jodiumtabletten moes ten de vorige keer opgehaald wor den aan de balies van de gemeente huizen, maar dat verliep slecht. In een gemeente haalde slechts 3 pro cent van de betrokken personen hun jodiumpillen op. Een diepte punt. „Sommige mensen zijn er van doordrongen dat een jodiumpil nuttig is. Die hebben zo'n pil al tijd in een tas bijzich en komen de pillen wel ophalen. Hoe ver ze er door Jeffrey Kutferink DEN HAAG - Trots 'is hij op zijn al ternatieve ontpolderingsplan. Maar nu dreigt de Kamer het in de prullenbak te gooien. „Dan gaat de polder alsnog geheel onder." Staatssecretaris Henk Bleker (Na tuur) schuift; de schuld in de schoe nen van de PW en de SP. Door hun 'nee' dreigt de Hedwige als nog helemaal onder water te gaan, stelt hij. „We hebben een alterna tief waarbij we de polder groten deels kunnen sparen, wat aan vaardbaar is voor Europa en zal blijken te zijn voor Vlaanderen. Maar als de Kamer mijn alternatief ook voor moeten lopen. Een vrouw vroeg in het gemeentehuis van Borsele of zij ook een jodium pil voor haar hond kon krijgen. Daar werd eerst om gelachen, maar het was niet eens een vreem de vraag, want ook de reddings honden bij de kernramp in Japan kregen pillen", zegt Jaap Gelok, de Zeëuwse portefeuillehouder nucle aire zaken. Maar een grote groep is sceptisch en laconiek. „En die mensen wil len we ook bereiken. Die zou je de jodiumpil aan huis willen afgeven. Maar dat is lastig te regelen. Stel dat een kind de deur opendoet. Je mag dit niet zomaar doen en er zijn allerlei voorschriften aan ver bonden", legt Jaap Gelok uit. afschiet, zal de Vlaamse regering op zeer korte termijn ons aan de Scheldeverdragen houden. Daarin staat: ontpolderen van de hele pol der. Als je een verdrag sluit in 2005. waarin je precies aangeeft welk gebied onder, water moet en je hebt na zeven jaar nog geen al ternatief - omdat de Kamer het af schiet - dan snap ik die houding heel goed. Vlaanderen is heel lo yaal geweest. Ik vraag me af: wil je als Kamerlid die consequentie voor je rekening nemen? Daar gaat het bij die 150 leden om; zeker bij diegene die zeggen dat alles droog moet blijven. Dat kan helemaal niet. Het alternatief is het maxi- De jodiumpillen die twee jaar gele den opgehaald konden worden, la gen al een tijdje opgeslagen. Ze wa ren in 2002 gedraaid. Zeeland be sloot acht jaar later toch nog om die pillen te verdelen. Gelok: „Er moest veel geregeld worden om die pillen op te slaan in gemeente huizen. Dat mag niet zomaar. Ik lean alleen maar beamen dat het lang geduurd heeft." De Veiligheidsregio Zeeland ver klaart dat de pillen gegarandeerd werkzaam zijn tot eind juni 2012. Het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport heeft in 2007 de pillen op werkzaamheid herkeurd en goedgekeurd. Deze eerste lichting pillen was on derdeel van èen lading van 45 mil- maal haalbare. Als je verdorie als Kamerlid tegen ontpolderen van elke vierkante meter bent, maar door je opstelling juist bereikt wat je niet wilt, dan heb je veel uit te leggen. Ik zou dat niet kunnen." Vlaanderen zal het geschil voorleg gen aan een arbitragecommissie. Die doet snel een bindende uit spraak, verwacht Bleker. Beroep is niet mogelijk. „Vlaanderen heeft een uiterst sterke zaak. Het is niet zinvol om dat proces te dwarsbo men. Dat betekent dat de Hedwige geheel onder moet. In de zomer zal die duidelijkheid er zijn. De uit voering wordt een drama. Want ie dereen zal zich gaan verzetten." joen pillen die in 2002 geprodu ceerd waren en opgeslagen lagen in het Logistiek Centrum Zoeter- meer. In 2010 werd direct een nieuwe or der geplaatst door het ministerie van Volksgezondheid voor zes mil joen nieuwe jodiumtabletten. Die zijn inmiddels geleverd en liggen klaar voor distributie. De Veiligheidsregio Zeeland is er verantwoordelijk voor dat deze nieuwe pillen in juni 2012 in de ze ven gemeentehuizen liggen. „De voorbereidingen zijn in volle gang. We kunnen met zekerheid zeggen dat begin juni op alle gemeentehui zen van de betrokken zeven ge meenten voldoende nieuwe jo diumtabletten beschikbaar zijn." VEELKLEURIG Zierikzee staat bloot aan alle wind van leer. Verhalen over kerken in de stad op www.pzc.nl/monnikenwerk EN VERDER Op dit blog ook informatie over kerk gebouwen die tijdens het toeristen seizoen worden opengesteld. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto In Zeeland ligt binnenkort een lading verse jodiumpil len klaar voor gebruik. De jodium beschermt men sen tot een leeftijd van zo'n veertig jaar tegen ophoping van radioactiviteit in de schildklier. Ze zijn bedoeld voor massaal ge bruik bij een ongeluk met de kerncentrale Borssele. Maar de bulk van de pillen ligt al jaren zinloos te verouderen in Zeeuwse gemeentehuizen. Want de burgers halen ze niet op. Daarom heeft de nieuwe voorraad alleen zin, als het de Veiligheidsregio Zeeland lukt om de pillen aan de man te brengen. Dat is lastig. Veel goe de ideeën zijn er niet voor. Wellicht kan het elektriciteits bedrijf ze meesturen met de re kening. Hoe dan ook, het is zaak om de jodiumpillen bij de Zeeuwen thuis te krijgen. Alles moet uit de kast om de gevolgen van een onverhoopt nucleair ongeluk te beperken. Die verantwoorde lijkheid ligt niet alleen bij de overheid en bij de elektriciteits leverancier, maar ook bij de jon ge Zeeuwen zelf. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De reclassering in Mid delburg doet haar werk over het al gemeen goed tot uitstekend. Al zijn er verschillende zaken die aan gepakt moeten worden. Dat stelt de Inspectie voor de Sanc tietoepassing (ISt) in een rapport dat staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) naar de 'Tweede Kamer heeft gestuurd. De inspectie heeft de manier van wer ken van reclassering in oktober te gen het licht gehouden. Over het algemeen functioneert reclasse ring Middelburg prima. Toch- komt de inspectie met vijf aanbe velingen. Zo is nu bij aanvang van het reclasseringstoezicht regelma tig sprake van een verouderde 'ver klaring van geen bezwaar'. Die is door cliënten getekend tijdens de adviesfase. De inspectie wil dat re classering bij het begin van het toe zicht de cliënt een nieuwe 'verkla ring van geen bezwaar' laat teke- nen. Verder moet worden gezorgd dat reclasseringswerkers alleen contact opnemen met instellingen of per sonen waar de cliënt toestemming voor heeft gegeven. Ook mist de inspectie een moment waarop wordt vastgesteld hoe reclasserings werkers omgaan met de cliënten en wat de kwaliteit van de gesprek ken en de informatieverstrekking is. De inspectie stelt ook verbete ringen voor in de administratie en de uitvoering van werkstraffen. pillen werden in 2 010 besteld door het. ministerie van Volksgezondheid De jodiumpil is binnenkort over de datum. Jaap Gelok roept op om vanaf juni de nieuwe jodiumpil op te halen in de gemeentehuizen, foto Willem Mieras TAB UT tike taklfit kovat mg kghumjedssl evereenkemend mat 180 födiunv. Oe tablet alléén imvenien als dit door de overheid bekend wórdt gemankt Neem niet zomaar *e!f de tablet in. Br nbefi sitöebïs 1 keer e en dosis ingenomen te warden. Bewaren beneden'2B'C p« verpakking ?or(jvniiliö tmjüteri houden m bescherming tèpnveeht MË|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3