De Wind Beslist een brok wielerromantiek sport 135 Den Hamer en Mattheijer gaan weer op herhaling Fototentoonstelling over wielerprofs in Middelburg Podiumplaats voor Raoul Poortvliet Beachhandbal op strand Zoutelande Korfballers district vegen Belgen weg Beaehtennis bij de Brouwersdam Finalisten ZK snooker zijn bekend door Koen de Vries MIDDELBURG - Hoeveel profwielren ners Zeeland heeft gehad? Een stuk of dertig, dacht Cees Bal toen hij kórt geleden het idee opperde om een fototentoonstelling te ma ken over de Zeeuwse wielerprofs. Het bleken er veel meer te zijn. Vierenvijftig liefst worden er ge noemd in De Wind Beslist, de ten toonstelling die woensdag door ge deputeerde Ben de Reu werd geo pend in de kloostergangen van de Middelburgse abdij. Middelburger Sjaak den Herder diepte uit zijn omvangrijke archief de 54 namen op. De kenner van het Zeeuwse wielrennen had er maar weinig tijd voor en toen de tentoonstelling geopend werd, had hij er nog twee gevonden. Abra ham Cornelis uit Oostburg en Theo de Booij uit Hulst zijn de nummmers 55 en 56. En misschien is er ook nog wel een nummer 57, want Jan Pagee werd weliswaar in Assenede gebo- ren, maar hij had wel de Neder landse nationaliteit. Wie de tentoonstelling bekijkt kan niet anders dan concluderen dan dat er in de loop der jaren heel veel in het wielrennen veranderd Jo de Roo in actie is. Kijk naar de wollen truien uit de verzameling van Henk Theuns uit Sint Willebrord of naar de pa nelen met foto's en begeleidende teksten, waar de romantiek en het sentiment vanaf druipen. Natuurlijk zijn er foto's van Zeeuwse helden als Theofiel Mid delkamp, Jan Raas, Cees Priem en Cees Bal. En ook van Jo de Roo, die tijdens een wedstrijd in Lim burg als leider van een groep de troepen inspecteert. In zijn wiel de inmiddels overleden Peter Post, een jochie nog bijna toen, en daar na onbekende sterren als Henny Peeters en George van Coningsloo. Ko Tolhoek is er ook. De toen be brilde Yersekenaar die nog steeds wedstrijden rijdt, schreeuwt het uit als hij op een paar meter voor de streep een wedstrijd denkt te AMSTERDAM winnen. Maar wint hij 'm ook? Zo te zien heeft hij maar een minie me voorsprong. Er ontbreken ook foto's. Op het pa neel met de 54 Zeeuwse profs zijn witte plekken. Hoe Karei Inghels uit Sas van Gent, Charles van de Voorde uit Clinge, Jan de Pooter uit Boschkapelle, Hector Middel kamp uit Kield recht (B) en René van Hove uit Koewacht eruit za gen, weten we (nog) niet. Veel van de Zeeuwse wielerhisto- rie lijkt in de vergetelheid verdwe nen. De tentoonstelling is een mooie manier om nog zo veel mo gelijk over dit mooie stukje Zeeuws erfgoed op te diepen. Het plan is dat de tentoonstelling zich stukje bij beetje uitbreidt en dat hij regelmatig elders in Zeeland op duikt. Zo is het de bedoeling dat hij volgend jaar, als de Ronde van .Zeeland Seaports door Zeeuws- Vlaanderen voert, daar te zien is. Ook al is hij niet compleet, De Wind Beslist is een must voor ie dere Zeeuw die zich wielerliefheb- ber noemt. De tentoonstelling in de kloostergan gen van de abdij is tot 10 juni elke dag tussen 13.00 en 17.00 uur te bezichti gen. vrijdag 18 mei 2012 MIDDELBURG De 26-jarige wielrenner Raoul Poortvliet uit 's-Heerenhoek is don derdag, derde geworden, in de Ron de van Purmerplein voor elite/ be loftes in Amsterdam. De renner van ZRTC Theo Middelkamp finish te achter Derk Abel Beckeringh en Silvan Buis. Poortvliet zat in de kopgroep van vijf. In de sprint be haalde Poortvliet een podium plaats. BRUSSEL De korfballers Anita de Ridder (TOP Arnemuiden), Lennard Hoo- genboom (Swift), Demi Mondeel en Lars van Iwaarden (beiden For- tis) hebben donderdag met Zuid west onder negentien jaar een in ternationaal toernooi in Brussel ge wonnen. In de finale was de dis- trictsploeg met 9-2 te sterk voor Belgie onder negentien. Handbalvereniging Orion houdt ko mende zondag de voorronde van het NK Beachhandbal. De wedstrijden worden gespeeld op het strand van Zoutelande. Met een deelname van ruim 55 teams belooft het een heel spektakel wor den. De wedstrijden beginnen om half tien 's ochtends en worden ge speeld ter hoogte van strandpavil joen De Branding. MIDDELBURG Het beachtennïsseizoen gaat ko mende zondag weer van start. Er zijn verschillende wedstrijden in Zeeland. "Komende zondag is de eerste bij Strandpaviljoen Sil de Jut ter aan de Brouwersdam. Op 2 juni wordt er gespeeld bij t Gorsje, eveneens bij de Brouwersdam. Kijk voor meer informatie op: www.beachtennisevents.nl GOES Het was al weer negen jaar geleden dat het Zeeuws Kampioenschap snooker werd gehouden. Vincent Peenen, uitbater van Sportpub Goes, nam de handschoen op en bood 25 Zeeuwse snookeraars de gelegenheid een gooi te doen naai de titel. Donderdag werden de voorronden gespeeld in Goes en na veel span ning bleven er acht finalisten over die zondag vanaf 11.00 uur strijden om een plaats op de hoogste trede van het podium. De namen zijn: Frans Diepstraten, Sean Dennis, Wilko Korsuize, Adriën Kant, Marcel Mouwen (te kende voor de hoogste brake met 84), Atong Wu, Abel van der Sande en Chris van Renswoude. De wedstrijden worden gespeeld in Sportpub Goes. NIEUUJ BIJ HET TECHNIEKEN DESIGN COLLEGE ZEELAND UJflT UJEET JIJ ODER DRRG JEZELF UIT mET ENERGIETECHNIEK a Meer weten? Kijk op www.techkinowlogy.nl of kom naar de info-avond op 24 mei a.s. van 17.00 tot 20.00 uur aan het Techniek en Design College Zeeland, Edisonweg 4a te Vlissingen. Kom naar de info-avond op 24 mei 2012! door Klaas Verspoor MIDDELBURG - Omdat Björn den Hamer en Thomas Mattheijer afge lopen weekeinde in de finale van de PZC-Toto elk vier juiste voor spellingen hadden, mogen ze nog maals aan de bak. Het voelt bijna als een verlenging die volgt op een beslissingswedstrijd die gelijk ein digde. „Deze is wéér erg moeilijk", geeft Philippine-speler Björn den Ha mer na het doorkrijgen van de elf duels aan. Een beetje gelijk heeft hij wel, want beslissingsduels en een bekerfinale zijn vaak onpeilba re wedstrijden. Bij het invullen van deze toto wa ren er nog geen uitslagen van de 'Hemelvaartsduels' bekend. Het tweetal is in acht van de elf duels eensgezind. Zo verliest Kloetinge de bekerfinale van Kozakken Boys en gaan VCK, Graauw en Walche ren door in de nacompetitie, voor spellen Mattheijer en Den Hamer. Het verschil tussen winnen en ver liezen zal gemaakt worden in de duels Duiveland-Rijsoord, Heide- bloem-Goes en Rijen-Zeelandia Middelburg. Mattheijer, die met SSV'65 tegen Duiveland speelde, verwacht niet dat de Oosterlan- ders verder komen. „Rijsoord is een eersteklasser en Duiveland is erg wisselvallig. Twee seizoenen te rug vlogen ze er ook in de eerste ronde uit", motiveert hij zijn twee. Den Hamer hanteert een andere maatstaf en noteert een 'één': „Ik leen beide ploegen niet, dus geef ik ze het thuisvoordeel." Den Hamer voorspelt dat Goes zondag in Geleen wint van Heide bloem. „Goes heeft een goed sei zoen gedraaid en heeft ambities." Mattheijer is wat voorzichtiger. „Ik denk dat Goes het met een gelijk spelletje goed doet." Over het lot van Zeelandia Middelburg zijn de twee finalisten het ook oneens. Kloetinge-Kozakken Boys X Duiveland - Rijsoord X MZC'11 - Internos X De Meeuwen - Nieuwdorp X Noad'67-VCK X Kapelle - Wemeldinge X Veere - Kogelvangers X Heidebloem-Goes X Rijen - Zeelandia Middelburg X Walcheren - Gesta X Graauw - Lepelstraatse Boys X Kloetinge-Kozakken Boys X Duiveland - Rijsoord X MZC'11 - Internos X De Meeuwen - Nieuwdorp X Noad'67-VCK X Kapelle - Wemeldinge X Veere - Kogelvangers X Heidebloem-Goes X Rijen - Zeelandia Middelburg X - - Walcheren-Gesta X Graauw - Lepelstraatse Boys X Datje de hele dag energie verbruikt, merkje pas als de stroom uitvalt. .Geen licht, geen warmte, geen internet en geen enkel apparaat meer dat werkt. Je denkt er eigenlijk nooit bij na, maar dat er uit elk stopcontact elektriciteit komt, is lang niet zo vanzelfsprekend. Daar zijn veel mensen mee bezig. In de energiecentrale, bij elektrobedrijven en op kantoor. Belangrijk werk, met veel kansen voor jongeren. En uitzicht op een goed salaris. Steek-je energie daarom nu in één van de opleidingen Energietechniek!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35