Jodiumpillen liggen klaar 21 zeeland Tweede Kamer tegen alternatief ontpolderingsplan van kabinet Tandjes vrijdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC r - Hoe werkt een jodiumpil? vrijdag 18 mei 2012 Oude pillen door Ondine van der Vleuten Perfectie is saai. Kleine on volkomenheden, zoals een moedervlekje of een tandje dat een beetje uit het gelid staat, mogen er van mij best zijn. „Waar is^je slagtand ge bleven?", vroeg ik dan ook ont daan, toen ik ontdekte dat het charmant uitstekende hoektandje van een vriend geheel verdwenen was. In plaats daarvan zat er nu een gat. „Heb ik uitgetrokken", antwoord de hij nonchalant, alsof hij het over een bosje onkruid had. Een ontstellend antwoord, temeer om dat lange hoektanden tegenwoor dig helemaal je-van-het zijn, met al die vampierfilms en -series. Er zijn zelfs mensen die er alles voor over hebben om zo'n ver lengde hoektand te hebben, las ik op een internetforum voor tand- gerelateerde problemen. Daar wordt intensief gediscussi eerd over de vraag welk soort toothcaps (kapjes voor over je ei gen tanden) het beste zijn. In elk geval geen toothcaps die bij de eerste de beste niesbui uit je mond vliegen. Een onfortuinlijke forumbezoeker heeft daar erva ring mee: 'Kon ik dus een half uur over de vloer kruipen op zoek naar een hoektand. Lullig.' Inderdaad. Kun je wellicht beter kiezen voor een meer permanen te oplossing. Dat is in elk geval het sterke ver langen van een would-be vam pier, die beschrijft dat hij al als dertienjarige al het gevoel had dat er bij hem iets ontbrak: 'Ik voelde mijzelf niet compleet, en kwam er al snel achter dat het met mijn hoektanden te maken had." Na vijfjaar twijfelen heeft hij be sloten de knoop door te hakken en voor permanente verlenging te gaan. Tja, en dan komen de dillemma's. Hoe vind je een tandarts die be reid is dat te doen? Mag een tand arts, ethisch gesproken, bij een zestienjarige vampiertanden zet ten? Zal het niet problematisch blijken te zijn, bij het solliciteren? Zijn kronen te verkiezen boven verlenging met witte vulling? En wellicht de belangrijkste: wordt zoiets vergoed uit de aanvullende tandartsverzekering? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MMÜ PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/Uitgever V Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118.43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 0139910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig; geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op WWW.pzC.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voör 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik.heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur dé bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, li n het colofon treft u nadere Informatie aan. 2002 45 miljoen jodium- tabletten worden opge slagen in het Logistiek Centrum Zoetermeer. - 2004 Partij pillen gaat naar ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties in Den Haag. - 2004 Rapport van het RIVM komt uit: tabletten kunnen het best per stuk in aluminiumfolie verpakt worden. - 2007 RIVM herkeurt de partij pillen. - 2009 De partij tabletten voor Zeeland wordt opgeslagen in het politiebureau van Heinkenszand. Burge meester Gelok van Borsele zegt dat hij de pillen nu eindelijk wil verspreiden omdat ze er al een tijdje liggen. r- 2010 Pillen naar Zeeuwse gemeenten. -2012 Houdbaarheidsda tum oude pillen verstrijkt in juli. Partij nieuwe pillen wordt centraal opgesla gen in Zoetermeer. juni 2012 Nieuwe pillen - liggen klaar in zeven gemeentehuizen. door Edith Ramakers en MattBianja Schipper In juni liggen nieuwe jodium pillen klaar in de zeven ge meentehuizen bij kerncen trale Borssele. Dat bevestigt Jaap Gelok, de Zeeuwse por tefeuillehouder nucleaire zaken. De houdbaarheidsdatum van de oude pillen die inwoners van Sluis, Hulst, Temeuzen, Reimers- waal, Goes, Middelburg, Borsele en Vlissingen in 2010 konden op halen in de gemeentehuizen; is dan verlopen. „We zijn inderdaad net op tijd", zegt Gelok. Mensen die dichtbij een centrale wonen, moeten de jodiumtablet- ten innemen bij een kernongeval. De schildklier raakt dan verzadigd met niet-radioactief jodium, waar door er geen radio-actief jodium meer in het lichaam opgenomen kan worden. Hierdoor verkleint de kans op schildklierkanker. Vooral jonge kinderen zijn kwetsbaar voor deze kanker. Bij volwassenen is de toename van de kans op schildklierkanker gering en bij mensen boven 40 jaar is er geen verhoogd risico op schildklierkan ker aangetoond. In 2010 heeft het ministerie van Volksgezondheid zes miljoen jo diumpillen besteld. Deze dienen onder andere ter vervanging van de verouderde Zeeuwse tabletten. Dit getal is gebaseerd op het aantal toeristen, bezoekers en inwoners van gebieden in de omgeving van kerncentrales in Borsele, Doel en Mol (België) en de reactor bij Lin- gen (Duitsland). Jaap Gelok, die ook burgemeester van Borsele is, zou de distributie van de pillen anders willen rege len. „Er worden in elk geval fol ders gedrukt met informatie over de werking van de jodiumpil in de hoop dat mensen die pillen echt komen ophalen." door Jeffrey Kuïterink DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is tegen het al ternatieve ontpolderingsplan van het kabinet. Als de Kamer het al ternatief dinsdag daadwerkelijk wegstemt, moet de Hedwige als nog volledig onder water, aldus staatssecretaris Henk Bleker. In plaats van de Hedwigepolder ge heel onder water te zetten - zoals in 2005 met Vlaanderen is afge sproken - wil het kabinet de Hedwige voor een derde ontpolde- ren, evenals een deel van de Scho rerpolder en het Welzingegebied bij Ritthem en de Appelzak in Rei- merswaal. Maar alleen CDA en WD steunen dat voorstel. Opposi tiepartijen dienden woensdag tij dens een Kamerdebat moties in waarin ze het kabinet opdragen het alternatieve plan in te trekken. Doordat PW ('Bleker kan de boom in') en SP die steunen is daarvoor wel een meerderheid. Bleker waarschuwde de Kamer voor de consequentie als het alter natief dinsdag wordt weggestemd. De Vlaamse premier Kris Peeters heeft het kabinet deze week laten weten Nederland te houden aan de afspraken in de Scheldeverdra- gen. Bleker verwacht dat Vlaande ren Nederland vrijwel direct voor een geschillencommissie sleept. „Dan moet de Hedwige geheel on der." De staatssecretaris onder streepte dat het alternatief niet duurder wordt dan 190 miljoen eu ro, dat de grond in de Appelzak in middels eigendom is van de Staat, dat met provincie en havenschap Zeeland Seaports afspraken wor den gemaakt (onder meer over de WCT) en dat er constructief over leg is met eigenaar Gery de Cloedt van de Hedwigepolder. Premier Rutte zei in zijn wekelijk se persconferentie dat het kabinet volgende vrijdag praat over de si tuatie. Bekijk ook de video: www.pzc.nl/video via luchtwegen KAUUMJODAAT kaliumjodaaj Radioactief jodium kan op lange termijn (5-15 jaar) schildklierkanker veroorzaken De jodiumpil moet worden ingenomen als dit op de iregöOMBe rampenzdlmder wordt bekendgemaakt. Een dosis is voldoende Tablet innemen met Ot/m 3 jaar half tablet water of vermengd met 4t/m45jaar= 1 tablet een vloeistof of bijvoor- 45 niets, geen verhoogd risico beeld vla of appelmoes. De scMdlklISer produceert hormonen die de stofwisseling en groei regelen. De klier neemt jodium op om goed te kunnen functioneren. DonjaOdijk|bron:GN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2