'Wij moeten ook bezuin gen zeeland 129 Twee mislukte ramkraken Thermphos werkt niet veilig genoeg Bijeenkomst over wraking rechters vrijdag 18 mei 2012 door Annemarie Zevenbergen VLISS1NGEN/RILLAND - Twee keer is deze week een poging gedaan om een pinautomaat te kraken. Beide keren werd er geen geld buitge maakt. In Vlissingen wa.s woens dagnacht rond 04.25 uur een pin automaat in het winkelcentrum aan de Papegaaienburg het doel wit. De politie trof aan de achter zijde van het winkelcentrum, enke le meters van de pinautomaat, een gasfles en wat brandende spullen op straat aan. De brandweer heeft dat geblust. De politie zette vervol gens de omgeving af om sporenon derzoek te doen. Ook zijn enkele getuigen gehoord. Ook in Rilland was raak, voor de tweede keer in korte tijd overi gens. Onbekenden probeerden in de nacht van dinsdag op woens dag met een in Kruiningen gesto len grijze Opel Monterey het ge bouwtje aan de Hoofdstraat open te rammen. Volgens ooggetuigen- werd hard tegen de muur aangere den. Er is geen geld meegenomen, wel is de schade enorm groot. De nieuwe geldautomaat was pas 36 uur in gebruik. Op 22 april werd in Rilland ook al een ramkraak ge pleegd. Politiewoordvoerder Al- win Don geeft aan dat beide zaken in onderzoek zijn. Gezien de ver schillende werkwijze bij de kraken ligt het niet voor de hand dat het om dezelfde dader(s) gaat. De poli tie vraagt mensen die meer kun nen vertellen contact op te ne men. Dat kan via 0900-8844 of anoniem op 0800-7000. MIDDELBURG - Juristenplatform De Zeeuwse Meesters houdt op 12 juni een bijeenkomst over 'wra king'. Daar worden de voorlopige resultaten gepresenteerd van een onderzoek van de Roosevelt Aca demy. Wraking is een procedure bij de rechtbank om de objectivi teit van de rechter te beoordelen. Aanvang 15.30 uur in het Water schapskantoor Middelburg. Aanmelden voor 7 juni via hjb@justionadvocaten.nl. metalen, dioxine en ammoniak uit stoot dan begin 2010, maar de vei ligheid nog steeds 'onvoldoende beheerst'. Ze vinden dat onacceptabel. Om die reden blijft Thermphos onder verscherpt toezicht, waarbij vooral op de veiligheid zal worden gelet. Directeur Rob de Ruiter van Thermphos zegt het 'onderliggen de rapport' niet te hebben gelezen. „Ik kan daar dus nog weinig over" zeggen, maar uit onze eigen metin gen en cijfers blijkt dat we flinke vooruitgang hebben geboekt op het gebied van veiligheid. Er lopen verschillende programma's, onder meer om risico's te analyseren. Ook lopen we meer inspectieron des. We trekken er hard aan." In het rapport van provincie en in spectie staat juist dat Thermphos bij de 'identificatie van gevaren en beoordeling van risico's' van 2005 tot en met 2012 geen verbetering heeft getoond. De inspectie vindt de extra veiligheidmaatregelen van Thermphos 'nog niet voldoende'. Recent stuurde de inspectie Thermphos nog een brief om het bedrijf aan te sporen het veilig heidsbeleid aan te scherpen. Thermphos-directeur De Ruiter is wel blij dat de, provincie nu 'hard op zegt dat de uitstoot sterk is ver minderd'. De provincie zal gezien de genomen uitstootbeperkende maatregelen niet meer per week, maar per maand de uitstoot me ten. De bemonstering van het af valwater van Thermphos blijft ge lijk: twaalf keer per jaar. door Frank Balkenende NIEUWDORP - Fosforproducent Thermphos in het Sloegebied werkt niet veilig genoeg. Dat stel len de provincie en de Inspectie SZW vast in een gezamenlijk rap port over het toezicht in 2010-2011. De provincie houdt sinds 2010 ver scherpt toezicht op de fosforfa- briek waar het gaat om de uitstoot van chemische stoffen en metalen. De inspectie houdt Thermphos extra in gaten op het gebied van in- en externe veiligheid. Het rapport brengt in beeld welke resultaten dat verscherpte toezicht heeft opgeleverd. Ze komen tot de conclusie dat Thermphos welis- Directeur Simon Blaas van Cinema Middelburg bij de nieuwe, digitale pro- waar inmiddels wel veel schoner jector. foto Ruben Oreel werkt en dus veel minder zware Gemeentebestuurders uiten ook kritiek en zorgen over de manier waarop de provincie bezuinigt. Wethouder Albert de Vries van Middelburg: „Met deze bezuinigin gen gaan in Middelburg veel ar beidsplaatsen verloren. Het besluit van de provincie om verplaatsing van het hoofdkantoor van het ROC van Middelburg naar Terneu- zen met vijf ton te subsidiëren komt zo wel in een raar daglicht te staan. Middelburg dreigt in het nieuwe omgevingsplan van de pro vincie bovendien enorm geremd te wordei\ in haar ontwikkeling. Als de economie leidend is, dan moet de provincie daar ook ruim te aan geven." Als voorbeeld noemt De Vries een lap grond naast Nieuw- en Sint Joosland aan de A58 dat Middelburg heeft aan gekocht om er in de toekomst be drijventerrein van te maken. Het omgevingsplan maakt dat onmoge lijk. Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen vindt dat de provincie meer had moeten overleggen met gemeenten. „De hele bezuinigings operatie is ons wel rauw op het dak gevallen. We moeten als pro vincie en gemeenten dingen sa men doen in Zeeland in verband met de kleine schaal van Zeeland. Als er dan een taakverschuiving komt naar gemeenten dan zou ik dat anders aanpakken en meer voor overleg of een akkoord met de gemeenten kiezen." Wethouder Jon Herselman van Ka- pelle vindt het 'niet uit te leggen' dat de provincie geen geld meer over heeft voor SportZeeland, ter wijl de subsidie voor topsporteve nementen wel volledig gehand haafd blijft. „Wij hébben samen met SportZeeland de breedtesport activiteiten op poten gezet. Dat was niet gelukt als we het alleen hadden moeten doen. Breedte sport is iets dat iedere Zeeuwse burger raakt. Het gaat over de ge zondheid van kinderen. Als je daar op bezuinigt, zie je dat later op een andere manier weer terug in kosten voor zorg." Kernen en Splinter (samen 53.000 euro). 5 7-jarigen maatregel provincie ambtenaren (11,7 miljoen). Vermindering overheidkosten pro vincie (1 miljoen). Minder inhuur externe deskundi gen (9 ton). GS willen voor topsport een half miljoen vrijmaken, voor cultuur (festivals) 2 miljoen en voor thea terproductiehuis Zeelandia 263.000 euro. Ook komt er geld voor de Hoge school Zeeland in relatie tot de krimpproblematiek en voor verster king van het economisch vesti gingsklimaat. Het gaat bij deze ver schillende posten samen om een totaal van 10 miljoen euro. Gemeenten zijn niet in staat om het gat op te vullen, waarin Zeeuwse instellingen vallen nu de provincie miljoenen bezui nigt op subsidies. Burgemees ters en wethouders geven aan dat ze zelf de touwtjes nauwe lijks aan elkaar kunnen knopen. Het dagelijks provincie bestuur vindt dat sommige subsidies niet meer tot zijn kerntaken behoren. Gemeenten zouden de bijdrage voor onder meer SportZeeland en patiëntenplatform Het Klaverblad moeten overnemen. „Deze opstelling van de provincie is wel erg gemakkelijk", vindt wet houder Adri Totté van de gemeen te Hulst. „De gemeenten zijn al flink aangepakt en we krijgen nog moeilijke tijden. Vorig jaar hebben we 1,7 miljoen euro bezuinigd, dit jaar was het ook geen vetpot. Waar moeten gemeenten het van daan halen?" Wethouder Jacques Damen van de gemeente Vlissingen vindt dat het niet zo kan zijn dat de provin cie nu alles over de schutting gooit in het tuintje van de gemeenten. „We moeten met elkaar in discus sie gaan over wat we per se willen behouden." Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere noemt de keuzes die de provincie maakt 'moedig', maar hij is duidelijk: „Het kan niet zo zijn dat de acceptgiro één op één doorgestuurd wordt naar gemeen ten. Organisaties hoeven er niet op te rekenen dat wij die subsidie in de toekomst gaan betalen. Wij moeten óók bezuinigen." Volgens de Goese wethouder Loes Meeuwisse zitten gemeentebestu ren in hetzelfde schuitje als de pro vincie. „De provincie wordt gecon fronteerd met kortingen uit het provinciefonds, maar wij hebben hetzelfde met het gemeentefonds. Wij zijn ook verwikkeld in een ei gen kerntakendiscussie." miljoen euro wordt vrijgemaakt voor topsport, festivals, theaterpro ductiehuis Zeelandia en onderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29