281 zeeland In 2020 fors tekort aan zorgpersoneel 19 Zeeuwse filmhuizen stappen over op digitaal Regionale toekomstverkenning Zeeland Snel besluit over getijcentrale nodig vrijdag 18 mei 2012 door Marcel Modde MIDDELBURG - Zeeland stevent on der de huidige omstandigheden af op een tekort aan drieduizend me dewerkers in de zorgsector. Dat gat dreigt te ontstaan door een combinatie van de vergrijzing, een toename van het aantal chronisch zieken en de dalende bevolkings omvang. Dat concluderen de GGD Zeeland, Scoop en het RIVM in een gezamenlijk onderzoek. De rapportage werd woensdag in Mid delburg gepresenteerd. In deze regionale Volksgezond heid Toekomstverkenning wordt de verwachting uitgesproken dat de zorgvraag de komende decen nia ingrijpend zal veranderen. Doordat mensen steeds ouder wor den, krijgen ze meerdere ziekten tegelijk. De stijgende zorgvraag krijgt echter te kampen met krap te op de arbeidsmarkt, omdat jon ge mensen wegtrekken. Dit vergt nauwe samenwerking tussen alle instanties op het gebied van wo nen, zorg, welzijn en onderwijs, al dus de onderzoekers. „Zeeland staat voor de opgave om na te den ken over een passend zorgaanbod in 2020. Daarvoor is een regionale visie noodzakelijk, want er is geen partij die dit alleen kan oplossen." De Zeeuw wordt steeds ouder. Met gemiddeld 81 jaar is de levens verwachting hier hoger dan lande lijk geldt en deze neemt nog steeds toe. De keerzijde is dat ook het aantal chronisch zieken stijgt, met 40 procent in 2030. Nu heeft driekwart van de ouderen, minder dan de helft van de volwassenen en bijna een derde van de jonge ren minimaal één chronische ziek te. Dat gaat ten koste van de kwali teit van het leven. De grootste bedreiging voor die kwaliteit wordt gevormd door psy chische aandoeningen, waaronder dementie en depressie. Onder in vloed van het toenemend aantal ouderen in Zeeland neemt demen tie volgens de prognoses tot 2030 met maar liefst 74 procent toe. Dat komt neer op 4100 mensen met deze ziekte. Een andere reële dreiging waar Zeeland meer dan andere provin cies rekening mee moet houden, is de uitbraak van infectieziekten. Met name in de gemeenten Borse- le, Schouwen-Duiveland, Tholen en Reimerswaal geldt een ver hoogd risico door de lage vaccina tiegraad. De internationale havens van Terneuzen en Vlissingen vor men een potentiële bron voor de verspreiding van infectieziekten, staat in de toekomstverkenning. RENESSE - Voorzitter Marike van Lier Leis van de commissie Brou- wersdam pleit voor een snel be sluit over een getijcentrale in de Brouwersdam. „Zo'n besluit hoeft niet te wachten op andere aanpas singen in de zuidwestelijke Delta", zei Van Lier woensdag. Die dag presenteerde de Bestuurscommis sie Mirt-Verkenning Grevelingen haar conclusies. De belangrijkste conclusie is dat een doorlaat de wa terkwaliteit in de Grevelingen ver betert en tevens de mogelijkheid schept om energie op te wekken via turbines in de gemaakte ope ningen. Een getijcentrale in de Brouwersdam is technisch haal baar, oordeelde onlangs een onder zoekscommissie van de overheid. Ook zijn de baten hoger dan de kosten. Energiebedrijf Delta en Strukton onderzoeken hoe de cen trale kan worden verwezenlijkt. 'Deze opstelling van de provincie is wel erg gemakkelijk' Adri Totté, wethouder gemeente Hulst 'Acceptgiro's kunnen niet één op één doorgestuurd worden naar gemeenten' Rob van der Zwaag, burgemeester Veere 'Wel subsidie voor top sport en niet voor breedte sport is niet uit te leggén' Jon Herselman, wethouder Kapelle 'Ik ga de plannen dit weekend goed doornemen. Daarna wil ik reageren' Gerard Rabelink, burgemeester Schou wen-Duiveland. 'Het Rijk heeft al veel naar ons overgeheveld. Er meer bij krijgen, kan niet' Peter Hoek, wethouder Tholen 'Niet tornen aan Zeeuwse Bibliotheek. Dat is toch een soort basisbibliotheek' Wethouder Hans de Kunder, Reimerswaal Bijdragen ontwikkelingssamenwer king: 1 ton Besparingen verkeer en vervoer: 4 ton Bezuinigingen op fiets/voetveer: 1,4 miljoen Bezuinigingen op budgetten voor water: 1 ton Zeeuwse Milieufederatie: 1 ton Schrappen van de subsidies van de Kindertelefoon (42.300), Klaver blad (1,32 miljoen), SportZeelarid (514.000), Terra Maris (336.000). Korting op de subsidies van SCEZ, Zeeuwse Bibliotheek, Zeeuws Mu seum, Scoop en Omroep Zeeland (samen 4,3 miljoen). Schrappen van de subsidies van Scouting Zeeland, Vrouwenraad, Zeeuwse Vereniging voor Kleine miljoen euro willen Gedeputeerde Staten weghalen aan subsidies bij instellingen en de eigen organisatie. 'Geld voor verplaatsing van ROC-kantoor komt nu in raar daglicht te staan' Albert de Vries, wethouder Middelburg 'De hele bezuinigings operatie is ons wel rauw op het dak gevallen' Jao Lomuk, burgemeester Terneuzen De bezuinigingsvoorstellen van CS Zeeland door Jan van Damme MIDDELBURG - De Zeeuwse filmhui zen stappen over op digitale pro jectie. Cinema Middelburg en het Ledeltheater in Oostburg hebben de afgelopen weken digitale projec tors geïnstalleerd. Zierikzee begint er meteen na de zomervakantie mee. In Goes beslist de gemeente raad binnenkort over de bekosti ging van nieuwe apparatuur. De overstap naar digitaal is het rechtstreekse gevolg van ontwikke lingen in de filmdistributiesector. Tot dit jaar werden alle films voor de kleinere bioscopen nog op 35 millimeterfilm verspreid. Koeriers reden elke woensdagnacht het he le land door om overal de zware spoelen af te leveren en op te ha len. Het maken van een kopie kost zo'n 3000 euro. Om de kosten van fabricage en transport te drukken is het landelij ke project 'cinema digitaal' opge zet. Distributeurs, fabrikanten en rijksoverheid hebben daarin geza menlijk geïnvesteerd. Filmhuizen kunnen tegen gunstige voorwaar den een digitale projector installe ren. In het Oostburgse Ledeltheater werd vorige week donderdag de Nederlandse komedie Tony als eer ste digitale film vertoond. „We hadden geld gereserveerd", zegt programmeur John Bolsius, „want de beslissing om over te stappen is al een paar jaar geleden geno men." Een projector voor digitale films komt op ongeveer 80.000 eu ro. Bolsius heeft 15.000 euro be taald, de rest wordt in tien jaar af gelost. Hij zoekt nog sponsors die 10.000 euro extra kunnen bijdra gen, zodat zijn projector geschikt kan worden gemaakt voor 3D-ver toningen. In Cinema Middelburg werd eind vorige maand de overstap ge maakt. Directeur Simon Blaas: „We hebben nu topkwaliteit. Zo wel beeld, met 2000 pixels, als ge luid, echte dolby digital surround. Bovendien hebben we er een sca ler bij, zodat we alle mogelijke for maten kunnen omzetten en verto nen. Dus ook van mensen die met een bestand op hun laptop of op hun camera aankomen. Dat kun nen we zo op het grote witte scherm vertonen." De nieuwe ap paratuur kan makkelijk worden meeverhuisd, als het Schuttershof voor de Kloveniersdoelen wordt verruild. De verhuizing is ver traagd door perikelen met de hui dige huurder van de Kloveniers doelen en staat nu gepland voor de eerste helft van volgend jaar. Filmtheater fiZi in Zierikzee gaat na de zomervakantie digitaal pro jecteren. Arie Sterk vertelt dat de gemeente Schouwen-Duiveland ruimhartig heeft meebetaald aan de nieuwe projector. De digitalise ring valt samen met de verhuizing van het filmhuis van de Korte No- belstraat naar het nieuwe cultuur centrum De Weverij. „Net op tijd", zegt Sterk, soms hebben we nu al problemen omdat lang niet alle films nog op 35 millime ter uitkomen." In Goes wacht programmeur Frank Harthoorn van filmhuis 't Beest op de behandeling van het bedrijfsplan in de gemeenteraad, volgende maand. Hij zegt: „We moeten mee. Krijgen we niet het geld om de overstap te maken, dan zijn we als filmhuis ten dode opge schreven." De verwachting is dat binnen af zienbare tijd de films helemaal di gitaal worden gedistribueerd. Via een toegangscode kunnen pro grammeurs dan zelf films 'binnen halen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28