VRZ schrapt 35 banen Wiskunde B: hard hopen op een vijf 261 zeeland Stem en maak kans op een mm vakantie aan zee*! h Wie wordt Agrarisch Ondernemer 2012? Andere werkwijze brandweer en GGD brieven vrijdag 18 mei 2012 door Marcel Modde MIDDELBURG - De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) gaat serieus snij den in de personeelsomvang, huis vesting en werkwijze. Bestuur en directie willen 35 arbeidsplaatsen schrappen en de bedrijfsvoering sa menvoegen met de gezondheids dienst GGD. Ook wordt financieel voordeel verwacht uit een andere inzet van de brandweer. Het totale pakket aan maatregelen moet een structurele besparing op leveren van 1,3 miljoen dit jaar, op lopend naar 4 miljoen in 2015. Dat is iets meer dan waar in de oor spronkelijke bezuinigingsopdracht van was uitgegaan. Het schrappen van 35 formatie plaatsen is de meest ingrijpende maatregel in het bezuinigingsvoor stel. Het gaat om managementsta- ken en ondersteunende diensten. In het bestuursvoorstel wordt daar bij wel nadrukkelijk aangetekend dat door de besparingen op de per soneelskosten 'een risico kan ont staan met betrekking tot de uitvoe ring van wettelijke taken in relatie tot het risicoprofiel van Zeeland'. Ook staat de operationale inzet van de hulpdiensten in 2015 voor 241.850 euro minder in de boeken. Daarnaast gaan de uitgaven voor oefeningen volgend jaar al met 3,6 ton omlaag. Waarnemend directeur Ronald de Meij zegt in een toelichting dat daaruit niet mag worden afgeleid dat de brandweer vaker in de ka zernes blijft. Volgens hem kan de besparing vooral worden behaald door een efficiëntere werkwijze, nu de gemeentelijke korpsen on der VRZ-vlag zijn gebracht. Onder zocht wordt onder meer of op twintig kazernes kan worden vol staan met een bezetting van vier personen op een tankautospuit in plaats van de gebruikelijke zes. De eerder aangekondigde sluiting van kleine kazernes in zogenaamde overlapgebieden, is voorlopig van de baan. In het bezuinigingsspro- gramma staat nadrukkelijk dat Zee land vooralsnog vasthoudt aan de huidige 68 locaties. In dat aantal zijn ook al eerder besloten nieuw- bouwplannen meegenomen, aldus De Meij. Hij geeft echter geen ga rantie dat sluiting van 'stille kazer nes' na 2015 niet opnieuw ter spra ke wordt gebracht, wanneer het stof van de samenvoeging is neer gedaald. Het plan de bedrijfsvoering van de GGD (waar De Meij eveneens di recteur is) onder te brengen bij de VRZ in een gedeeld servicecen trum, moet een totale besparing opleveren van 8,5 ton. De hoofd vestiging van de GGD zit nu nog in Goes en zou dan mogelijk naar Middelburg verhuizen. Het algemeen bestuur neemt 24 mei een besluit over de plannen. De Meij heeft alle gemeenteraden inmiddels bijgepraat. De PZC volgt de komende weken drie scholieren tij dens hun eindexamens. Van daag: Marjo de Bruijne, die vwo-examen doet op het Ostrea Lyceum in Goes. door Cormelleke Blok WiskundeB: te gen dat examen zag Marjo van alle toetsen het meest op. Woensdag moest ze eraan gelo ven. En dat viel niet mee. „Het was heel moeilijk", vertelt de 18-jarige scholiere uit Kapelle. „Ie dereen vond dat. Al mijn klasgeno ten riepen na afloop: 'oh nee, nu ben ik echt gezakt'. Vwo-leerlingen van het Ostrea Ly ceum doen mee met een experi ment voor een aangepaste leerme thode, vertelt Marjo. Daarom zag het examen er iets anders uit dan bij andere leerlingen in het land. „Het idee van die methode is dat je minder voorbeelden voorgescho teld krijgt, en meer zelf leert na denken." Of het nou aan die nieuwe metho de lag, weet ze niet, maar geen en kele opgave verliep vlekkeloos voor Marjo. „Toen ik de sommen aan het begin van het examen doorbladerde, zag ik één vraag waarvan ik dacht: 'yes, die weet ik'. Maar toen ik daar aangekomen was, bleek-ie toch niet zo makke lijk." Bij een andere opgave vulde ze zelfs helemaal niets in. „Daarbij moest je de maximale oppervlakte uitrekenen van een vierkant. Ik snapte er niks van. Normaal ge sproken vul ik in elk geval iets in, maar zelfs dat lukt me nu niet. Ik kon gewoon helemaal niks verzin nen." Marjo, die in tien vakken examen doet en straks heel graag genees kunde wil gaan studeren, heeft nu spijt dat ze ooit aan wiskunde B begonnen is. „Ik heb het vak des tijds gekozen, omdat ik dacht dat ik het nodig had voor mijn ver volgstudie. Later bleek dat wiskun de A ook genoeg was. Maar ja, toen kon ik niet meer terug." Ze hoopt vurig op een voldoende. „Maar ik denk dat het niet gelukt is. Ik sta nu een 5,2 gemiddeld. Ik heb uitgerekend dat ik een vier mag halen om op een vijf uit te ko men. Ik hoop heel hard dat het ge lukt is." Eén schrale troost: „Om een vier gemiddeld te halen, mag ik een 2 halen. Dan kan ik ook nog slagen." Na het examen, dat tot half vijf duurde, moest Marjo naar huis haasten, want op woensdag- en donderdagmiddag geeft ze turnles Normaal gesproken vul ik in elk geval iets in, maar zelfs dat lukt me nu niet. aan kinderen uit groep 3 en 4 van de basisschool. „Ik leer ze bijvoor beeld de handstand en de radslag. Vanmiddag had ik een opblaasba re lange mat neergelegd. Het was wel haasten naar de les, maar het is ook een goede afleiding. Ik kon zelf ook lekker even rennen en vliegen over die mat." De kop is er af: alle eindexamen kandidaten hebben een lang week end van vier dagen. Marjo gaat vooral leren voor het examen na tuurkunde, dat maandag op het programma staat. „Dat is het eer ste en het moeilijkste examen van volgende week. Er zijn wel veel oe- fenexameris van: die ga ik veel ma ken." Maar er is ook tijd voor ontspan ning. „Vrijdag ga ik wat leuks doen met mijn vriend." Brieven (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 Iezersredacteur@pzc.nl EU Er wordt voor gepleit om uit de EU te stappen. Jammer dat verge ten wordt dat de EU opgericht is om de economie na WO II uit het dal te trekken en oorlogen te voor komen. De welvaart is nu onge kend hoog - Nederland in de top tien - en onderlinge oorlogen ko men niet meer voor. Dat velen den ken dat Europa veel kost, die ken nen de cijfers niet. De totale begro ting bedraagt zo'n 1,13 procent van ons bruto EU inkomen. Daarvan gaat zo'n 6 procent naar de bureau cratie en de rest om onze concur rentiekracht in de gèglobaliseerde wereld te verstevigen. De EU kan goedkoper, maar dan moeten wij bij Europa minder onze hand op houden. Alles heeft zijn prijs! Zaky Verner van der Spil Roompot 51-e, Hansweert Eigen risico Het voorstel is om het eigen risico te verhogen naar 400 euro! Onge kend dat de politiek niet ingrijpt (wel er steeds over spreken) in de ze sector. De hoge kosten liggen niet aan de inkoop medicijnen of aan de salariëring van de uitvoeren den. Deze organisaties zijn qua per soneelsbestand topzwaar: een om gekeerde piramide. Overbodige (in- terim)managers enzovoort. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede JSF Nederland heeft sinds WO II steeds Amerikaanse straaljagers - aangeschaft en wil om duistere re denen dat volhouden. Het peperdu re en onbeheersbare JSF-project is daar het gevolg van. Zweden en Frankrijk/Duitsland beschikken eveneens over moderne straalja gers, waarvan het kostenplaatje en financiële risico's veel beperkter zijn. Bovendien kan de huidige F-16 nog jaren mee. Het is hoog tijd om de vervanging van een nieuwe gevechtsjager niet natio naal aan te pakken, maar interna tionaal op te lossen. Werk aan de winkel voor de ministeries om daarvoor internationale afspraken te maken. Het JSF project is een molensteen om onze nek. Tom Aalfs Anna Blamanlaan 148, Vlissingen Hollande Hollande heeft de verkiezingen ge wonnen in Frankrijk, maar de eind overwinning is er nog niet. Frank rijk kan een betere aanpak van de Good Farming Welfare varkenshouders Twan en Ludo Poeis Meerlo Potplantenbedrijf Ammerlaan The Green Innovator Pijnacker Bloembollenteler jos Borst Obdam Knolselderijteler Luc Berden Venlo Tomatenteler jos Looije Maasdijk Agrarisch? 2012 Ondernemer Kijk op www.agrarischondernemer.nl voor de genomineerden, hun bedrijf en motivatie. Stemmen kan tot en met 19 mei a.s. ABN-AIWR0 FLYNTH 1 week verblijf in Résidence Koningshof te Schoorl t.w.v. 800,-. Prijs beschikbaar gesteld door www.Topparken.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26