cultuur 115 Vrouwenlevens als puzzelstukjes verbonden Clowns, steltlopers, mimespelers kleuren de straten van Ovezande Kunstenaars tonen werk in Grote Kerk Presentatie Decreet en debat over kunst Werk Yvette Lardinois op biënnale keramiek Blofweer op één in Zeeuwse Top 40 vrijdag 18 mei 2012 In 2009 beleefde het Straatfestival een zonovergoten en druk bezochte editie. Op de foto de groep Svetlana Flamigo. Tot de trouwe gasten behoren ook Arthur Pirenne en Ruut van Hooft. Zij weten met slimme zet ten de toeschouwers jong en oud in hun voorstelling te betrekken. Nieuw in de programmering zijn de Lords of Strut uit Ierland. De heren vormen een acrobatisch duo, dat zijn inspiratie in het cir cus vindt, maar zelf beslist geen tent nodig heeft voor verbazing wekkende toeren. „Veel straatartiesten uit binnen- en buitenland willen hier graag op treden. De kleinschaligheid van dit festival spreekt hen aan, even als de gretigheid van het publiek. Hier hoeft niet de aandacht van passanten te worden afgedwon gen. De tribunes zitten vaak al een half uur van te voren vol", zegt Boonman. Volgens hem maakt die kleinschaligheid juist de kracht van het festival. Gemiddeld ko men er 6ooo a 7000 bezoekers. Eén keer was er een piek met 10.000 belangstellenden en daar mee werd wel de grens bereikt. Gemeente en provincie schuiven in het kader van de regioconvenan- foto Ronald den Dekker ten gezamenlijk 16.000 euro voor Klomppop en Straatfestival sa men. Boonman hoopt zeer dat op zo'n gering bedragn niet bezui nigd gaat worden. „De totale be groting belpopt 130.000 euro. Wij moeten het dus vooral hebben van de baromzet en van gunstige weersomstandigheden vooral voor het Straatfestival." Familiefeest is het predikaat dat het beste past als omschrijving voor het Straatfestival Ovezinde. Clowns, steltlopers, mimespelers en andere potsenmakers kleuren zondag weer de straten van dit dorp. Voor de kleinste bezoekers treedt Poppentheater Wim Noordegraaf op en is er een fijn gazon compleet met springkussen waar het jeugdig bezoek energie kwijt kan. Bij de en tree van het dorp ontvangen de be zoekers een schema van speelloca- ties van de straattheateroptredens tussen 13.00 en 17.30 uur: Lords of Strut Cirkofkof Lady Skombro De Verschrikkelijke Mendozies Racebob Pret op Recept Clownkomik Basera's solocircua Poppentheater Noordegraaf Medusa Hooft 8c Pirenne In de diverse festivaltenten staan van 13.30 tot 23.00 uur diverse thea traal getinte en swingende muziek- optredens geprogrammeerd, met onder anderen: Ralph de Jongh 8c Crazy Hearts Enge Buren Te Zotte Zeehonde JP 8c Seegersessionband Rachèl Louise The Willies met hun eigen 25-ja- rige jubileumshow Pure Ellende Verder staan er vanaf 11.00 uur di verse concerten gepland in het Wit te Kerkje: Best of Classic Fever Rachèl Louise Het Zesde Metaal (B) De braderie en de kindermarkt zijn vanaf 11.00 uur geopend. En tree: €3 (kinderen tot 8 jaar gratis). Zie ook: www.straatfestival-ovezande.nl VEERE In de Grote Kerk in Veere wordt vandaag de groepstentoonstelling Spring van Kipvis geopend. Tot 24 juni is er werk te zien van Ans Cou- wenberg, Lisanne Douma, Femke Gerestein, Jeanny Golembiewski, Monique Jasperse, Giel Louws, Hans Overvliet, Michiel Paalvast, Petra Rouwendal, Peter Steutel, Elis Vermeulen en Tjeerd Vrïelink. Geopend: dagelijks, behalve op maandag, van 11.00 tot 17.00 uur. VEERE Aansluitend aan de opening van de expositie Spring wordt vanavond in de Grote Kerk in Veere het nieuwe nummer van het Zeeuwse kunst tijdschrift Decreet gepresenteerd. Hierin toont een groot aantal kun stenaars hun werk en atelier. Tevens is er een open podium over de toekomst van kunst in Zeeland, met onder meer een lezing van Ma- riette Dölle. Gesprekleider is Tjeu Strous. Aanvang: 21.00 uur. VROUWENPOLDER Werk van beeldend kunstenaar Yvette Lardinois uit Vrouwenpol der is geselecteerd voor de kera- mielcbiënnale Nieuw Land Nieuw Klei. Zij liet zich inspireren door het Zeeuwse landschap. De biënna le heeft als thema 'Ondersteboven'. De tentoonstelling in paviljoen De Verbeelding in Zeewolde duurt tot en met 16 juni. OOST-SOUBURG Nadat de eer vorig jaar aan Meriete van Surrender moest worden'gela ten, staat Blof dit jaar weer op num mer 1 met Aan de Kust in de Zeeuw se Top 40 van Omroep Zeeland. Surrender staat op twee en derde is de nieuw binnen gekomen Regi nald met De nieuwe liefde van mijn le ven. Zeker 4680 mensen brachten hun stem uit voor deze Top 40. door AI5 Pamkow MIDDELBURG - Op de flyer prijkt een boom met puzzelstukjes met daarop kenmerkende symbolen voor élk van de vijf speelsters in de komedie Puzzels door toneelver eniging Pauze. De voorstelling gaat zaterdagavond in première in het Minitheater in Middelburg. De afbeelding is veelzeggend: de stamboom verbindt vijf vrouwen: een oma, twee dochters en twee kleindochters. Hoe verschillend ze ook zijn, door de bloedband ko men ze nooit echt los van elkaar. „Zo gaat dat nou eenmaal bij fami lie. Vrienden kun je zelf kiezen, maar in familie ben je tot elkaar veroordeeld", zegt Marijke Reuser. Zij vervult voor de tweede keer een gastregie bij Pauze. In 2007 zette zij met een behoor lijk grote cast de komedie De Eetka mer op de speelvloer. Dit keer werkt zij met minder mensen. „Mannen zijn heel dun gezaaid bij Pauze, vandaar dat ik dit keer voor een stuk met alleen vrouwen heb gekozen", zegt Reuser. Zij be schouwt dat niet als een zwakte bod, want het stuk Puzzels spreekt haar zeer aan. De stammoeder manifesteert zich aanvankelijk als een uitgebluste oude vrouw bij wie het predikaat 'levensmoe' past. Plotseling echter komt de liefde op haar pad. Zij transformeert tot een jongere ver sie van zichzelf door een verhou ding met de buurman te begin nen. Haar twee dochters Sylvia en Pat reagèren nogal verschillend op de situatie. Geen wonder, want Sylvia is een controlfreak en Pat bijkt een vrijgevochten, vrijgezelle levensge nieter. Waar Sylvia als dominante vrouw probeert de dingen naar haar hand te zetten, maakt Pat zich niet zo druk om zaken die nou eenmaal veranderen in het le- Scène uit de toneelvoorstelling 'Puzzels'. foto Izaak Verkeste ven. Dan zijn er verder nog twee echtgenoot, terwijl haar zus Alex kleindochters. Monica worstelt een geheim met zich meedraagt, met haar smetvrees én met haar Samen vormen zij losse puzzel stukjes die uiteindelijk toch verbin ding met elkaar krijgen. „Het stuk biedt veel humor, maar af en toe ook een schrijnende on derlaag. Dat geeft leuke spelmoge- lijkheden", zegt Reuser. Het stuk is van de Autralische journaliste en schrijfster Jennifer Rogers. „Het verhaal speelt zich ook in Austra lië af en dat heb ik bewust zo gela ten. De manier waarop bijvoor beeld de moeder reageert op het feit dat een van haar dochters les bisch is, zou in Nederland waar schijnlijk toch anders zijn dan in Australië", motiveert de regisseur. Zij heeft gekozen voor een strakke, functionele vormgeving, zodat de aandacht vooral op de spanningen tussen de vijf vrouwen onderling komt te liggen. Zat. 19 mei (première), Minitheater, Ver- werijstraat 53, Middelburg, 20.00 uur; daar ook zon. 20 mei, 14.00 uur; vrij. 25 mei en zat. 26 mei, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15