hard als voorheen' 'Ik zie niet één maatregel in dit pakket waarmee een kwaliteitsslag vn)dag 18 me'2012 wordt gemaakt in de zorg' 11 Wilna Wind, directeur Nederlandse patiëntenfederatie NPCF Zo'n nieuwe manier van financie ring klinkt als een meerjarenplan. - „Het is helemaal niet ingewikkeld om dit in te voeren, het kan al vol gend jaar ingaan. De NPCF is graag bereid om hierover mee te denken." Is'de patiënt met dit akkoord beter af dan met de plannen die het vorige kabinet had met de zorg? „Ik zie weinig verschillen met de plannen van het vorige kabinet. Ook nu is er een stapeling van maatregelen, die patiënten hard treffen. Ze krijgen volgend jaar al met een fors verhoogd eigen risico De onderhandelaars van WD, CDA, D66, Groenlinks en ChristenUnie bereikten dins dagnacht om even na twee uur een definitief akkoord over de begroting voor 2013. r(J ^et £aat om een totaa'Pakket van 16 miljard aan ombuigingen en lastenverzwarin gen (bruto) wat leidt tot verbetering van het overheidssaldo met 12,2 miljard euro. te maken, en daar komen de bijdragen nog eens bovenop." Patiënten moeten volgend jaar de eerste 350 euro aan zorgkosten zelf betalen, nu is dat nog 220 euro. Orii wenselijk? „Die verhoging gaat ons als federa-x tie veel te ver. Maar het is ook be langrijk dat de huisarts niet mee telt voor het eigen risico. Natuur lijk moet je niet voor ieder wisse wasje naar de arts stappen, maar als mensen voor hun huisarts moe ten gaan betalen, bestaat het ge vaar dat ze zorg gaan mijden. En dat ze met hun kwalen blijven rondlopen." BÉLASflNÖËNS hoge btw-tarief in oktober van 19 naar 21 procent. De inkom sten worden voor 1,5 miljard teruggegeven aan burger via lagere inkomstenbe lasting. Tarieven eerste en tweede schijf met 0,4 procentpunt verlaagd. Werk gevers betalen tijdelijk 16 procent extra belasting over salarissen boven 150.000 euro. Vertrekbonussen boven 531.000 worden belast tegen 75 pro cent. Btw-verhoging theaters teruggedraaid. Accijnzen op pakje sigaretten met 35 cent omhoog, shag 60 cent duurder. Accijns op bier 10 procent om hoog, wijn 15 en sterke drank 6 procent duurder. Bankenbelasting verdub beld. Beloofde lastenverlichting aan bedrijfsleven wordt niet uitgekeerd. Woon-werkverkeer wordt belast door onbelaste reiskostenvergoeding af te schaffen. Woon-werkkilometers met auto van de zaak worden belast. ■WONBNGM^ hypotheekrenteaftrek voor nieuwe hypotheken alleen als er ook wordt afgelost. Voor bestaande gevallen geen verandering. Nieuwe hy potheken bedragen maximaal de waarde van het huis. Starters krijgen een overgangsregeling. Huren voor mensen met een inkomen boven de 33.000 mogen volgend jaar 1 procent boven de inflatie stijgen. OVERIG: ambtenaren (zorgpersoneel uitgezonderd) twee jaar op nullijn. Rijks overheid moet 500 miljoen bezuinigen. Op wegen en vaarwegen wordt 400 miljoen bezuinigd. Prestatiebeloning in onderwijs is van tafel. Lagere overhe den moeten verplicht bankieren bij de overheid. Voetbalclubs gaan meebeta len aan inzet politie. Dierenpolitie als aparte eenheid, is van de baan. KINDEROPVANG: geplande eigen bijdrage van 15 euro voor de kinderopvang is van de baan. De kinderbijslag wordt volgens de plannen van de Kunduz-coali- tie volgend jaar en in 2014 bevroren. foto ANP INVESTERINGEN: 1 miljard om bezuinigingen passend onderwijs en pgb's te rug te draaien. Ook 3 miljard lastenverlichting, onder meer om de over drachtsbelasting laag te houden. 100 miljoen extra voor openbaar vervoer, 100 miljoen minder bezuinigd op passend onderwijs, 200 miljoen extra voor natuurbeleid. Eigen bijdrage GCZ deels teruggedraaid, bezuiniging pgb met 150 miljoen verlaagd, niet verder gesneden op ontwikkelingssamenwerking, huishoudinkomenstoets voor mensen met uitkering wordt geschrapt, 75 mil joen extra voor betere leraren, 30 miljoen extra investeren in onderwijs. KOOPKRACHT: die gaat er over het algemeen niet meer dan 2 procent op achteruit, behalve voor AOW'ers met een groot aanvullend pensioen. Die ver liezen 3,25 procent. AOW'ers zonder aanvullend pensioen gaan er rond de 1 procent op vooruit. ZORG: daar wordt 1,6 miljard euro bezuinigd. Eigen risico omhoog van 220 naar 350 euro, lager inkomen voor medisch specialisten en kaakchirurgen, rol- lator uit het basispakket, eigen bijdrage van 25 procent voor gehoortoestel- len, instellingen Geestelijke Gezondheids Zorg moeten bezuinigen. SOCIALE ZEKERHEID: AOW-leeftijd vanaf 2013 omhoog, gedurende 3 jaar met een maand, dan 3 jaar lang met twee maanden. In 2019 zit hij dan op 66 jaar. In 2023 ligt de AOW-leeftijd op 67. ARBEID: doorwerkbonus wordt afgeschaft. Duur en hoogte WW blijven ge lijk. Werkgever gaat eerste 6 maanden WW betalen. WW-premie voor werk gevers in 2013 tijdelijk hoger. Vanaf 2014 is de norm voor de ontslagvergoe ding een kwart maandsalaris per gewerkt jaar, maximaal een halfjaarsalaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11