Ontslag: makkelijk en goedkoop treffen 'Maatregelen patiënten net zo io bezuinigingen Werkgevers zullen in hun handen wrijven bij het nieuwe akkoord van de Kunduz-coalitie. Mensen ontslaan wordt een stuk makkelijker en bovendien een heel stuk goedkoper. vrijdag 18 mei 2012 PI door Jan Trommelen Ontslagen werknemers staan vanaf 2014 zonder vergoe ding op straat. Zij krijgen geen bedrag meer mee dat ge bruikt kan worden als extra inkomen bovenop de WW- of bijstandsuitkering. Bovendien wordt het doodeenvoudig om mensen te ontslaan: vooraf toestemming vragen bij het UWV hoeft niet meer. Wie het niet eens is met zijn ontslag kan achteraf naar de rechter. Dat hebben de politieke partijen van de Kun duz-coalitie afgesproken. „Iedereen met een vast contract wordt vogelvrij", zegt bestuurder Eddy Haket van de vakcentrale voor hoger per soneel MHP. „We proberen juist wat te doen aan de zwakke positie van flexkrachten. Maar in dit plan wordt iedereen flexkracht." Directeur Marius Winter van outplacement- en financieel adviesbureau Gouden Handdruk Specialist: „Dit is in feite de afschaffing van de ontslagvergoeding. Niemand krijgt nog iets mee om een periode van werkloosheid te over bruggen. Terwijl een vijftigplusser echt lang be zig is om weer aan de slag te komen. En dan moet hij een tijdelijk contract accepteren, of een lager salaris." Werkgevers kunnen straks erg goedkoop af scheid nemen van hun personeel. Ze moeten voor iedereen een bedrag reserveren voor bege leiding naar ander werk of een opleiding. Het gaat om een kwart maandsalaris voor elk jaar 'ledereen met een vast contract wordt met deze maatregel vogelvrij' dat iemand in dienst is geweest. Volgens de zo genoemde kantonrechtersformule is de baas nu nog een bedrag kwijt dat varieert van een half tot twee maandsalarissen per dienstjaar. CDA, VVD, D66, Christenunie en GroenLinks hebben wel besloten dat individuele bedrijven het eerste halfjaar WW betalen voor ontsla gen medewerkers. Maar dat deden ze al, per be drijfstak. Dus alle bouwbedrijven betaalden gezamenlijk de eerste zes maanden WW van alle ontslagen bouwvakkers. Hét argument dat met name pleitbezorger D66 altijd geeft voor het soepeler ontslagrecht, is dat werkgevers hierdoor eerder (oudere) men sen zullen aannemen. Ze kunnen er immers ook goedkoper van af Vakbondsman Haket: „Inderdaad, net zo makkelijk aangenomen als ontslagen. Al het bedrijfsrisico komt bij de werknemer te liggen." Winter noemt de redenering van D66 'een kul- verhaal'. „Ik heb zelf veertig man in dienst. Je- begint met een jaarcontract. Dan weet de werk gever heus wel wat voor vlees hij in de kuip heeft. Bevalt het niet en loopt dat jaar af, dan kost het niets om van de werknemer af te ko men." Zo'n twee miljard euro wordt per jaar meegegeven aan ontslagvergoedingen. Daar moet belasting over worden betaald. Haket: „De overheid bezuinigt niets met deze maatre gel. Sterker nog, ze loopt rond 800 miljoen aan belastingen mis. Dit is puur een lastenverlich ting voor het bedrijfsleven." Als het voorstel doorgaat, zal MHP arbeidscontracten openbre ken en vertrekregelingen eisen. Vakbondcentrales FNV en CNV houden zich nog op de vlakte omdat ze het hele-pakket aan bezuinigingsmaatregelen nog niet kennen. VNO-NCW doet hetzelfde. Wel zegt de werk geversorganisatie dat de aanpassing van het ontslagrecht wel goedkoper uit moet vallen voor het bedrijfsleven. Wilna Wind foto GPD De zorgbezuinigingen zijn een 'enorme gemiste kans', vindt Wilna Wind. Interview met de directeur van de Nederlandse patiëntenfederatie NPCF. door Frouke Tamsma De rollator, hoortoestel- len en verbandmidde len verdwijnen groten deels uit de basisverze-t kering. Het eigen risico wordt fors verhoogd, en er komen nieuwe ei gen bijdragen. Hoé is het bezuinigingsakkoord bij de NPCF gevallen? „Veel van de lastenverzwaringen die de vijf partijen gaan invoeren, leveren alleen op korte termijn geld op. De 'ligtax' (een eigen bij drage van 7,50 euro voor elke lig dag in een ziekenhuis, red) is daar een duidelijk voorbeeld van. Dat geld gaat regelrecht naar de bureau cratie. je kunt nu al zien aanko men dat er volgend jaar een nieu we bezuinigingsronde overheen moet omdat het geld alweer op is. Ik vind dat een enorme gemiste kans." Wat was beter geweest? „Dat er iets moet gebeuren om de steeds duurder wordende zorg be taalbaar te houden, zien wij ook. Daar is de NPCF ook nooit voor weggelopen. Door de stijgende kos ten dreigt de kwaliteit te verschra len. Dat is een zorg voor patiënten. Het gaat erom hoe je de bezuini gingen invult." „Ik zie niet één maatregel in dit pakket waarmee een kwaliteitsslag wordt gemaakt in de zorg. Terwijl het echt mogelijk is om te bezuini gen en tegelijkertijd de kwaliteit te verbeteren. Wij stellen voor om de budgetten van huisartsen en me disch specialisten samen te voe gen. Dat levert nü geld op en op lange termijn ook. Nu werken de beroepsgroepen niet goed samen, waardoor zorg onnodig duur wordt. Er worden bijvoorbeeld veel dubbele diagnoses gesteld. Met maar één pot geld kun je veel beter zien: welke geleverde zorg is eigenlijk niet nodig, wat doen we dubbel?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10