Gekte rond eerste communie buitenland 17 NotW-chef Rebekah Brooks vervolgd Man in Oslo steekt zich in brand Banken in Polen bieden leningen aan om het feest te bekostigen woensdag 16.mei 2012 LONDEN - Rebekah Brooks, oud-hoofdredacteur van de Britse tabloid News of the World (NotW) en vertrouweling van me diamagnaat Rupert Murdoch, wordt strafrechtelijk vervolgd we gens obstructie van de rechtsgang in de zaak van het afluisterschan- daal rond de inmiddels opgeheven krant. Volgens het OM is er,voldoende bewijsmateriaal dat kan leiden tot haar veroordeling en die van vijf andere verdachten. De maximum straf voor het belemmeren van de rechtsgang is levenslang. Ook de echtgenoot van Brooks, paardentrainer Charlie, moet zich voor de rechter verantwoorden, evenals het hoofd beveiligingen bij Murdochs uitgever News Interna tional, de secretaris en. chauffeur van Brooks en een beveiligingsbe ambte. Zij zouden onder meer hebben geprobeerd documenten en computers voor de politie ach ter te houden. Het echtpaar Brooks liet in een korte verklaring weten 'de zwakke en onjuiste' beslissing van justitie om tot vervolging óver te gaan te betreuren. De beslissing om tot vervolging over 'te gaan brengt niet alleen Murdoch, maar ook de Britse pre mier David Cameron in grote ver legenheid. Cameron en het echt paar Brooks waren met elkaar be vriend. Rebekah vertelde vorige week een parlementaire onder zoekscommissie nog dat zij met Cameron geregeld sms-contact had. Zij rekende overigens meerde re politieke kopstukken onder haar vrienden, onder wie ex-pre mier Tony Blair. Het afluisterschan- daal draait om het illegaal aftap^ pen van telefoongesprekken van beroemdheden en burgers, om op die manier primeurs voor de krant te kunnen scoren. In het rooms-katholieke bol werk Polen is de eerste com munie geen alledaagse ge beurtenis maar een reden om flink uit te pakken. Te flink, volgens sommigen. door onze correspondent Michiel van Blommestein Het communieseizoen is ook in Polen in volle gang. Naar schatting 300.000 kinderen in het rooms-katholieke bolwerk ont vangen in de periode rond Hemel vaartsdag hun eerste communie. Was dit ooit een vrij sobere, reli gieuze gebeurtenis, inmiddels is het een feest waar vooral de Pool se middenstand van profiteert. Volgens berekeningen van econo men kost een minimaal commu niefeest (alleen de simpelste kleer tjes en een etentje met naaste fami lieleden) tussen de 175 en 250 eu ro. De kinderen - meestal tussen 7 en 9 jaar oud - moeten piekfijn voor de dag komen. Vooral voor meisjes is het duur. Die moeten naast het jurkje alle maal accessoires hebben: tasjes, schoentjes, haarstukjes, hand schoentjes enzovoorts. Daar komen de etentjes nog bij, bijna altijd in een restaurant en vaak krijgt elk ver familielid dat wil komen opdagen een uitnodi ging. Voor Poolse begrippen gaat het om flinke bedragen. Het ge middelde salaris ligt in Polen on der de 800 euro, en een commu niefeest kost al gauw duizenden euro's. De cadeaus drukken ook een zware stempel op de rekening. Een petekind kan vaak rekenen op een laptop, iPad of spelcomputer. In de media duiken ieder jaar weer verhalen op van opmerkelij ke giften als quads, scooters en zelfs aandelenpakketten. Banken bieden sinds enkele jaren zelfs leningen aan om het feest te bekostigen. „Het is allemaal zwaar overdre ven", zegt Magda Moszczynska-Pe- likan, wier 8-jarige dochter Zuzia net haar eerste communie heeft ge had. „De communiefeesten zijn zo'n beetje bruiloften geworden." De commercialisering van de eer ste communie maakt ieder jaar veel kritiek los. Pastoors roepen te vergeefs op om 'niet te overdrij ven' en het sacrament centraal te stellen. Volgens Moszczynska-Pelikan wa ren de communiefeesten nog niet zo lang geleden vrij bescheiden. „Bij mijn generatie bleef het bij een etentje met naaste familiele den. Als cadeau kreeg ik een horlo ge" Later was een nieuwe fiets hèt standaardcadeau waarmee menig communicantje verblijd werd. Zelfs de school waar Zuzia op zit ging in de commercialisering mee door twee bedrijven uit te nodi gen die communiekleding verko pen. „Ze mochten hun waar tonen tijdens de godsdienstles", zegt Moczynska-Pelikan. „Ik schrok enorm van de prijzen." De prijs van het jurkje dat Zuzia droeg viel nog mee. „Die hebben we door kennissen laten naaien voor ongeveer zestig euro", zegt ze. Met de cadeau's werd meer uit gepakt. Zuzia kreegeen laptop en een Playstation Portable. „Maar wij hebben het iets anders aange pakt", zegt Moszczynska-Pelikan. „De hele familie heeft er geld voor neergelegd." NEDERLAND OSLO - Een man heeft zichzelf gis teren in brand gestoken voor de rechtbank in Oslo, waar het proces tegen Anders Breivik wordt gehou den. Het slachtoffer werd met ern stige brandwonden afgevoerd naar het ziekenhuis. Volgens de politie is er geen verband met het proces- Breivik. De identiteit en de motie ven van de man zijn niet bekend gemaakt. Sommige media meld den dat de man in het Zweeds zou hebben geroepen „Dood mij, dood mij!" Een journalist ter plaat se zei echter dat hij in het Noors riep „Doof mij!". Dat klinkt het zelfde als het Zweedse „Dood mij!" De man zou eerder in aanra king met de politie zijn gekomen. zie onze website:buitenland Bekijk hoe de man zichzelf in brand steekt en wordt geblust In Nederland hebben we het afgelopen jaar met elkaar een enorme hoeveelheid aan plastic verpakkingsafval ingezameld om te recyclen. Meer dan we hadden gehoopt. Van boterkuipjes en folies, tot yoghurtbekers en shampooflessen. Dus daarom bij deze een bloemetje in stijl. Bedankt Nederland, goed bezig en ga vooral zo door! www.plastic-heroes.nl PLASTIC AFVAL KUN JE BETER SCHEIDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7