Dol e Hemelvaartsdag in Zeeuws-Vlaanderen 261 Coalitie Temeuzen wil vreedzame oplossing Natuur om van te genieten almanak Broodje halfom woensdag 16 mei 2012 't zit zo r René Hoonhorst In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht. Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In aflevering 20: nieuwe natuurvereniging voor het westen. Theo Buijsse uit Draai brug overweegt een nieu we natuurvereniging in West-Zeeuws-Vlaande- ren op te richten, 't Duumpje richt zich te veel op de natuurbe scherming en vergeet de belangen van de bewoners van de streek, vindt hij. 't Duumpje zet zich vooral in voor flora en fauna, maar moet - stelt kritisch lid Buijsse - meer kij ken naar beheer dat ook is gericht op beleving van natuurliefheb bers. Mensen moeten dus niet overal worden geweerd, maar juist worden uitgenodigd de na tuur in te trekken, 't Duumpje zou streekbewoners moeten bena deren om te horen op welke wij ze ze van het hen omringende landschap willen genieten, meent Buijsse. Penningmeester Patricia van Veen meent dat de kritiek van Buijsse 't Duumpje in een Ver keerd daglicht' stelt. Iedereen kan kritiek leveren tijdens vergaderin gen van diverse werkgroepen. „Tij dens die bijeenkomsten of tijdens algemene vergaderingen komen er weinig negatieve reacties. Ik denk dan ook dat de heer Buijsse vooral voor zichzelf spreekt." Luciën Boerjan, 35 jaar lid van 't Duumpje en tot voor kort be stuurslid, waardeert Buijsses in zet voor de natuur. „Maar het be stuur kan niet alles terugkoppelen naar de volledige achterban. Op bestemmingsplanwijzigingen van de gemeente moet binnen zes we mÊÊÊÊÊÊ^m «orfjrS', S Toen een klant bij een slagerij in Goes om een bruin pistoletje halfom vroeg, kreeg hij iets heel anders dan hij verwachtte. De verkoopster keek verontwaar digd, dacht even na en besloot toen een broodje klaar te maken. Zij liep naar de kant van de slagerij waar het vlees verkocht wordt, ogen schijnlijk om een paar plakjes pekel- Tip? redactie@pzc.nl vlees en plakjes gekookte varkens- of runderlever te snijden, maar dit was niet het geval. Ze pakte een plastic zakje en vervol gens greep zij een handje vol half- om-haf gehakt. Dit drukte zij op het broodje. Twijfelend Hetzij het broodje aan de klant zien, die net als het overig personeel hard moest la chen. Geuzenfeesten W;ï i gjgfBj^ jBS Verkleden kunnen ze zich in Biervliet. Morgen trekt de historische optocht door het stadje, maar dat is niet al les. De feesten duren dik drie dagen (vanavond al Stadsloop) en eindigen zaterdagavond met een Ceu- zenbal, waar een heksenverbranding aan voorafgaat. ken worden gereageerd. Als 't Duumpje bezwaar wil aanteke nen, moet ze dus snel zijn. In de werkgroep planologie kunnen le den eventueel over het besluit dis cussiëren." Secretaris Luciën Calle van De Steltkluut, de Oost-Zeeuws-Vlaam- se zustervereniging van 't Duum pje, en Aardenburger Theo Aer- noudts, medewerker Stichting Landschapsbeheer Zeeland, vallen Boerjan bij. Net als Van Veen ont zeggen ze Buijsse niet het recht een nieuwe natuurvereniging op te richten. „Maar een nieuwe club brengt alleen versnippering. Daar schieten natuur en streekbewo ners niets mee op", stelt Calle. Voormalig recreatieondernemer en voorzitter van de Bedrijfsbelan genvereniging Breskens Arno Boomert kijkt er iets anders tegen aan. Nu het Rijk niet meer met grote bedragen over de brug komt, moeten geldstromen voor inrichting en behoud van natuur elders vandaan komen. Een 'allian tie met ondernemers' zou uit komst kunnen brengen. Omdat de organisatiestructuur van 't Duumpje niet op zo'n verande ring is ingericht, kan een nieuwe club misschien voor een door braak zorgen, betoogt Boomert. 'Als ondernemers betalen voor natuur, kunnen belangen veranderen' Geen dag in het jaar zijn er zo veel verschillende festiviteiten in Zeeuws-Vlaanderen als op He melvaartsdag. Van Breskens tot Nieuw Namen, van Biervliet tot Graauw, en natuurlijk in Axel, waar ondernemers weer eens uitpakken met een Kunstmani fest en waar niemand om het ol dtimerfestival heen kan. door Harmen van der Werf Het KNMI doet met de weersvoorspel ling alvast z'n best om van Hemelvaarts dag iets moois te ma ken. Met een neerslagkans van slechts dertig procent belooft don derdag 17 mei de minst regenachti ge dag van de week te worden. De organisatoren van de Geuzenfees- ten in Biervliet, van Graauwrock in Graauw of het muziekfeest van eet- en muziekcafé The Bounty in Breskens moeten het van mooi weer hebben. Als het plenst, zal topact Guus Meeuwis op Graauw rock toch net iets minder goed klinken, zelfs in de oren van zijn grootste fans. Graauwrock is morgen 'the place to be' voor liefhebbers van stevige en melodieuze rock. 't Ekken van voetbalvereniging Graauw - waar Graauwrock altijd plaatsvindt - gaat om 17.00 uur open. ClingtBe- kend geeft om 17.30 uur de aftrap. In Breskens, aan de 2e Zandstraat, is het muziekfestival van café The Bounty (entree tien euro) dan al enkele uren aan de gang. Vier bands treden er vanaf 14.00 uur op: The Motel Men uit Sint-Ni- klaas, The Blue Clay uit Middel burg, The Red Hot Trio uit Bristol en Cousin Harley uit het Canadese Vancouver. Muziek luisteren in de regen' is minder prettig, maar bezitters van oldtimers moeten er helemaal niks van hebben. Heel wat oldti mer-bezitters komen alleen met hun voertuig buiten als het zonne tje schijnt. De organisatie van de oldtimerdag in Axel verwacht - ijs en weder dienende - zeker twee honderd klassieke wagens, waar van er 's ochtends een groot aantal 'Muziek luisteren in de regen is niet prettig, veel oldtimerbezitters laten zich dan niet eens zien' meedoet aan een toerrit, 's Mid dags zijn ze te bewonderen in het centrum van Axel, waar onderne mersvereniging Axclusief een tradi tie in ere heeft hersteld, het Kunst manifest. Zo'n dertig kunstenaars komen met hun werken, leerlin gen van Art Studio krijgen les in de buitenlucht en portretkunste naar Henny Mercx laat zien hoe hij te werk gaat. Dat is het nog niet in Axel. De pro testantse kerk op de hoek Koestraat/Kerkdreef houdt open dag van 11.00 tot 16.00 uur, met on der meer een Provenement (kra men met hele diverse gerechten). Fotoclub Axel is ook actief met de jaarexpositie in dansschool Lion aan de Stationsstraat. Die is tot en met zondag. Wie in Axel is uitgekeken, kan door naar Biervliet. De Geuzen- feesten bestaan veertig jaar en dat wordt tot en met zaterdag gevierd. Vanavond, woensdag, wordt vanaf 20.00 uur al de stadsloop van de Kuitenbijters gehouden. Een dagje eerder dan anders, omdat er in dit lustrumjaar op Hemelvaartsdag vanaf 14.00 uur een historische op tocht door het Geuzenstadje trekt. Wellicht onder een strakblauwe hemel, als dat éne, voorspelde bui tje niet net op Biervliet valt. Van Aardenburg tot en met Nieuw Namen Tuinarchitect Tom de Witte, Land- straat 18, Aardenburg stelt zijn tuin open, donderdag tot en met zondag van 10.00 tot 16.00 uur De Vrije Evangelische Gemeente in Nieuwvliet voert met Hemelvaarts dag actie voor Afrika, met diverse workshops en andere activiteiten, 10.00-16.00 uur. Eet- en muziekcafé The Bounty in Breskens pakt vanweg het vijfjarig jubileum uit met een muziekfesti val aan de 2e Zandstraat, vanaf 14.00 uur (zie voor optredende bands hierboven). Biervliet staat tot en met zaterdag in het teken van de Geuzenfees- ten, met onder meer alle dagen li ve muziek en kermisactiviteiten op de Markt, een historische optocht morgen vanaf 14.00 uur en tot slot om 21.00 uur feest in de feesttent met HotTown. Sas Actief houdt morgen vanaf het gebouw De Kwet van de scouting in Sas van Gent een familiewandel tocht over vijf of tien kilometer, start 6.00 uur. Axel staat morgen in het teken van het oldtimerfestival, het Kunst manifest en Hemeipop vanaf 15.00 uur aan de Weststraat. I Graauwrock laat Graauw e.o. mor gen rocken vanaf 17.00 uur. Nieuw Namen viert de Hulsterloo- feesten (zie hiernaast). door Henk Boot TERNEUZEN - De Terneuzense coali tiepartijen CDA en TOP/Gemeen- tebelangen (GB) zijn niet van plan om de kwestie Van Hulle op de spits te drijven. Over een week hoopt TOP/GB-chef Giel van Boom dat er 'een oplossing ligt, die alle partijen recht doet'. Tot de raadsvergadering van vol gende week donderdag neemt hij 'radiostilte' in acht. Ook CDA'er en collega-fractievoorzitter Henk Siersema heeft geen behoefte in houdelijke mededelingen te doen. „We proberen on speaking terms te komen en zulke processen heb ben enige prudentie en integriteit nodig", aldus Siersema. Hij moest van Van Boom openlijk zijn excuses aanbieden, nadat hij twee weken geleden frontaal de aanval opende op TOP/GB-wet- houder Frank van Hulle. Die zou volgens het CDA veel te laks zijn in de aanpak van de grote projec ten als de Kop van de Noordstraat. Siersema weigert tot nu toe excu ses aan te bieden voor de 'karakter moord' (citaat Van Boom) op Van Hulle. PvdA-fractieleider Gijs van den Berg, net terug van vakantie, voelt niet de aanvechting om te reage ren op de interne coalitieruzie. m MEEST GELEZEN 1GL schiet gat in woonvisie. 2. Loonbedrijf niet naar Buthdijk. 3. Sergio stopt met Oud Sluis. STELLING Stem op stelling op PZC-site: Het bes te is nu al grote regionale basisscho len op te zetten en kleine te sluiten. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78