261 zeeland Oesterbaai blijft recreatief Oesters rapen als attractie voor toeristen Herdenken, ook om te onthouden 50 KORTING Penseelaapjes nemen intrek in Tropical Zoo Sier en snuisterijen in Rozentuin STOPT MET VESTIGING OOST-SOUBURG OP DE GEHELE COLLECTIE woensdag 16 mei 2012 door Mieke van der Jagt WEMELDINCE - Het recreatiepark Oesterbaai in Wemeldinge moet op den duur weer helemaal recrea tief worden. De meerderheid van de Kapelse gemeenteraad besloot gisteravond tot een soort uitsterf constructie voor huisjes die mo menteel permanent worden be woond. Een plan van het college van burgemeester en wethouders om voor 25 procent van de huisjes (36 stuks) recreatieve bewoning toe te staan door eigenaren, is daar mee van de baan. Een motie van de CDA-fractie, gesteund door SGP, PvdA en Christenunie haal de een streep door de rekening van het college. Het nu vastgestelde plan ligt ten grondslag aan het nieuwe bestem mingsplan voor de Stormezande- polder. Voor de uitgangspunten was aan twee bureaus advies ge vraagd en allebei stelden ze een mengvorm van permanente en re creatieve bewoning voor. De fractie van de WD ging" hele maal met het voorstel van het col lege mee en die van Gemeentebe lang vond zelfs de begrenzing van 25 procent onzin. „Laat de markt zijn werk toch doen", zei André Schmid. Maar daar was Ria Rijk- sen van de Christenunie juist bang voor. „Welke huisje wel en welke niet? En wie gaat dat bepa len?" Volgens wethouder Jon Her- selman is er geen vuiltje aan de lucht want in de toekomst zou per manente bewoning alleen worden toegestaan aan mensen die nu al een huisje bezitten. Hij is bang dat het draagvlak voor investeringen in het park bij de Vereniging Van Eigenaren (WE) afneemt en dat het park wellicht verloedert. Met de motie is vastgesteld dat de eigenaren die nu een gedoogbe- schikking hebben - het blijken er 17 - mogen blijven zitten. Bij ver koop vervalt de beschikking en wordt de bestemming recreatief. Ook werd nadrukkelijk vastgesteld dat de gemeente niet in de openba re ruimten in Oesterbaai inves teert. De wegen, verlichting, groen en onderhoud blijven de verant woordelijkheid van de WE. door Moeke van der Jagt KAPELLE - „Het draagvlak voor her denken is groot in Nederland, maar de kennis over wat we pre cies herdenken zakt snel weg." Burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle pleitte er gisteren tij dens de herdenking van de Franse gesneuvelden voor ook de geschie denis levend te houden. Niet al leen om te kunnen meeleven met de slachtoffers en nabestaanden, maar ook om ervan te blijven le ren. De herdenking van de gesneuvel den in het Franse leger, dat in de meidagen van 1940 bleef vechten voor het behoud van Zeeland, eert bijvoorbeeld nog maar sinds kort de Marokkanen, die net zo hard vochten en sneuvelden. Bij de kranslegging op de Franse militaire begraafplaats, waren ver tegenwoordigers van Franse, Ne derlandse en Marokkaanse organi saties aanwezig. Stapelkamp ver welkomde ook een vertegenwoor diger van de Bondsrepubliek. Na het leggen van vele kransen trokken de Kapelse schoolkinde ren met bloemen langs de militai re graven. In een tijd dat streekgerechten en natuurproducten populair zijn, kunnen workshops over het zoeken van voedsel in het wild niet uitblijven. Hotel Wemeldin ge en Nationaal Park Ooster- schelde laten mensen deze zo mer oesters rapen. door Lilian Dominions "T e eigen voedsel rapen op de I strandjes: échte Zeeuwen de- I den dat natuurlijk al lang. I Even naar 't Goese Sas voor J een. emmertje oesters, al is het maar ter gelegenheid van oud en nieuw. Krukels rapen en die sa men met krentenbrood naar bin nen werken met Pasen. Traditie. Niemand praat erover, iedereen doet het. Maar nu willen toeristen en alle andere inwoners van Zeeland, zeg maar degenen die normaliter bij de plaatselijke visboer hun schelp en schaaldieren kopen, dat óók. Het hoort een beetje bij de huidi ge trend van streekgerechten en natuurproducten. Alleen: hoe doe je dat dan, producten uit de na tuur halen? Op wat moet je letten, waar haal je het vandaan en wan neer kun je het beste op pad gaan? Terug naar de basis lijkt makkelijk, maar werpt voor menigeen nog wel een drempel op. „We hebben hier regelmatig gasten te logeren die vragen of dat mogelijk is, om oesters en krukels te rapen langs de Oosterschelde. Als je alleen maar bevestigt dat het kan, zie je dat ze het toch niet zelf oppak ken", zegt Esther Bloemenkamp van Hotel Wemeldinge. Bloemenkamp, die samen met haar partner Marc van Opstal het hotel twee jaar geleden overnam, belde met Nationaal Park Ooster schelde. „Eigenlijk vind ik dat er nog zo weinig met het Nationaal Park wordt gedaan. Dat is erg jam pler, als je weet wat er allemaal te zien en te beleven valt. Zo onstond een samenwerking: een excursie om onder leiding van een deskundige gids oesters en an dere eetbare zaken uit de zee te plukken. Daarbij moet je denken aan mosselen, krukels, schaal- hoorn en kokkels. En zeewier, óók heel gezond en lekker, hoewel niet iedereen het daar mee eens zal zijn. De vindplaats is op een steen worp afstand van het hotel, langs de oude, verlaten oesterputten richting Kattendijke. Niet alleen voor hotelgasten, maar eigenlijk voor iedereen zijn de ex cursies toegankelijk. „De gidsen ne men een rugzak en een kookpotje mee, zodat alles direct kan worden opgegeten. Ze laten ook zien hoe de oesters geopend moeten wor den. Mét een glaasje prosecco er bij. Vorig jaar zijn we er heel klein schalig mee begonnen en de reac- - ties waren direct heel positief. Dit jaar dus gaan ze op herhaling, en nu voor een wat groter publiek. „Het is een leuk idee dat zo'n luxe product eigenlijk gewoon naast de deur kan worden gevonden, zon der dat het kapitalen kost. Je ziet ook dat mensen soms geen maat weten te houden als ze eenmaal het rapen onder de knie hebben. Komen ze met tassen vol terug naar het hotel, zó enthousiast zijn ze", lacht Esther. „Het teveel bren gen we dan weer terug, hoor. Dat kan gelukkig ook." Gem. brandstofverbruik: 3,9 - 4,7 1/100 km (1 op 21,4 - 25,6). C02: 90 - 110 g/km. Rat. De laagste gemiddelde C02-uitstoot van Europa.*' Contant waarde Aanbetaling en/of inruil Totaal kredietbedraq Looptljd in maanden Vaste debetrente- voet 00 laarbasis Jaarlijkse Kosten Percentaqe (JKP) Termijnbedrag oer maand Totaal te betalen bedraq €12.495,- €5.995,- €6.500,- 36 0,0% 0,0% €180,56 €6.500,- Let op! Geld lenen kost geld Jk KWADENDAMME - Bij Berkenhofs Tropical Zoo in Kwadendamme heeft een groepje witoor penseel aapjes zijn intrek genomen. De aapjes zijn onlangs verhuisd van het natuurpark Ecodrome in Zwolle naar de tropische tuin van de Zeeuwse zoo. Het Ecodrome moest vorige maand de deuren sluiten ómdat de gemeente de sub sidie van een miljoen euro heeft geschrapt. Wat er met het natuur park gaat gebeuren, is nog niet be kend. De aapjes hebben in ieder geval weer een dak boven hun hoofd. De penseelaapjes vallen op door hun witte pluizige kwastoren. KATS - De Zeeuwse Rozentuin in Kats houdt weer een fair, ditmaal in de lente: donderdag 17 tot en met zondag 20 mei staan langs de paden en in de weiden onder meer Veerse schapen, beelden uit Afrika, Oudelandse houten meube len, Krabbendijks siersmeedwerk en aanbieders van snuisterijen. Open: 10.00 tot 17.00 uur. mmmx Schoolkinderen leggen bloemen op de graven van soldaten die in 1940 sneuvelden. foto Willem Mieras niet in combinatie met andere acties I alleen geldig bij deze vestiging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72