In Zeeuws-Vlaanderen is het nog volop oorlog uit15 www.pzc.ni/uit Wandel mee woensdag 16 mei 2012 Verschillende routes komen samen op één paal. Fort Sint .Jacob kun je bereiken via een (niet originele) ophaalbrug. door Christel Tuin Chris Louwerse uit Ter- neuzen is een wande laar in hart en nieren. „Zelf wandel ik samen met mijn vrouw regel matig lange afstanden, meestal zo'n twintig kilometer. Onderweg genieten we van het landschap en fotograferen we de natuur. Ik zeg altijd: we gaan niet wandelen, we gaan het landschap lezen." Verder is Chris zeer nauw betrok ken bij de ontwikkeling van het Wandelnetwerk Zeeland. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft hij samen met andere wandelvrijwilli- gers veel wandelroutes gemar keerd en aangelegd. West-Zeeuws-Vlaanderen hopen de wandelfanaten binnen twee jaar ook helemaal wandelklaar te maken. Samen met Chris ga ik wandelen over het zogeheten For tenpad ten noorden van Koe wacht. De tocht voert langs linie- dijken en voormalige forten uit De Tachtigjarige Oorlog, oftewel de Staats-Spaanse linies. Tijdens de to tale tocht van 18,8 kilometer, waar van ïo kilometer bestaat uit onver harde weg, kunnen liefhebbers acht voormalige forten bewonde ren. Wij vertrekken vanaf Fort Sint Joseph. Katholieke Spanjaar den legden dit fort aan in 1634. Het fort is onderdeel van de verde digingslinie tussen Hulst en Sas van Gent in de strijd tegen de pro testantse Staatsen in de Tachtigjari ge Oorlog. De Staatsen veroverden het fort in 1645 waarna het in ver val raakte. Fort Sint Joseph is ook in de Tweede Wereldoorlog ge bruikt, maar daarna heeft het geen militaire functie meer vervuld. Wilt u ook ee ommetje maken uw favoriete wandeling door aan de redactie. ■SM t-mail: Postadres: PZC t.a.v. Jan van Domme, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Chris Louwerse loopt het liefst over onverharde wegen. „Zo hou je contact met het landschap en de natuur", stelt hij. foto's Peter Nicolai Staatsbosbeheer besloot in 2007 het fort te restaureren en herken baar te maken in het landschap. Chris: „Mensen zouden versteld staan hoeveel resten van deze oor log in Zeeuws-Vlaanderen terug te vinden zijn. Alleen al in Terneu- zen heb ik wel drieënzeventig over blijfselen gevonden." Louwerse bereidt zich altijd goed voor op zijn wandelingen: „Ik neem een flinke rugzak mee met eten, drinken en een fototoestel. Verder heb ik wandelschoenen aan en kan ik via een dipje aan mijn jas makkelijk de in plastic ge stoken kaart bekijken." Enthousiast vertrekken we. Vol gens Chris lopen we duidelijk in een grensgebied. „Dit gebied mar keert niet enkel de vroegere schei ding tussen protestant en katho liek, maar ook de scheiding van watersoort. Ten noorden van de li nie is het water namelijk brak en ten zuiden zoet." Tijdens onze avontuurlijke tocht dwars door het gras komen we schapen en koeien tegen. Een gedeelte van de tocht is afgezet door hekken en (schrik-) draad en dat mag volgens Louwerse niet. „Het gebied is van Staatsbosbeheer,'de schapen mo gen hier wel grazen, maar het mag niet ontoegankelijk worden ge maakt voor voetgangers. Dit ga ik dus zeker melden." Behalve met het plaatsen van markeringen, houdt Louwerse zich ook bezig met het onderhoud van de ver schillende wandelroutes. „Ik heb mijn tuinschaar meegenomen, dus ik ga straks de route nog eens langs om wat te snoeien." Als we de verschillende hekken voorbij zijn, belanden we op de liniedijk, waar Chris midden tussen de koeien een les geschiedenis geeft. „Deze dijk had vroeger verschillen de functies. Hij was er niet alleen ter verdediging, maar hield ook het water tegen. In de oorlog tus sen de Spanjaarden en de Staatsen werd namelijk veel land geïnun deerd, oftewel: onder water gezet. Dat moest wel precies gebeuren. Stond het water te hoog, dan kon den er alsnog schepen doorheen. Stond het te laag, dan konden kar ren er door", vertelt hij. Al vrij snel naderen we via een ophaal brug het volgende fort, Sint Jacob, dat voor ons het eindpunt vormt. Wie enthousiast is geworden, kan op 23 juni tijdens de Fortendag vanuit gemeenschapscentrum- de Vlasschaard in Koewacht het for tenpad lopen, bij elk fort is dan een controlepost aanwezig. Wie interesse heeft om net als Chris Louwerse wandelpaden uit te zetten <- in Zeeland en actief deel te nemen aan Wandelnetwerk Zeeland, kan contact opnemen met Chris via 0115-619772 of cmlter@zeelandnet.nl. lange route :j korte route fort 18,8 km 15,8 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63