Opgezogen door hun eigen silhouet 13 www.pzc.nl/uit SCHOUW woensdag 16 mei 2012 beeld Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. In Aardenburg verwacht je vooral verleden. Toch tref ik in een voormalige winkel in de Marktstraat 11 keer op keer kunst aan van museale allure. De meeste van de exposanten komen uit België en combineren een drang om de schilderkunst verder te brengen met een knappe tech niek. Figuratie staat centraal en in dienst van een visie op werkelijk heid en kunst. Ook al is alles wat je ziet herkenbaar, er is voortdu rend een zekere vervreemding aan wezig. In dat opzicht waart de geest van Magritte rond, geflan keerd door die van Luc Tuymans. De een surreëel, de ander de span ning opzoekend tussen verf en voorstelling. Het valt me op dat in de meeste schilderijen alleen kunstlicht is te zien. In mijn ogen een verwijzing naar de relatie van cultuur en natuur. Wij transforme ren die wereld zoveel mogelijk tot een omgeving die ons dient, maar zijn we daarin nog thuis? Peter Weidenbaum toont geschil derde bouwsels waarvan sommige delen kaal zijn verlicht. Geen mens te zien, vervreemdend, net zoals de foto die Wilfried Vanden- hove in Mexico maakte, een schit terend beeld van een blauw getint stadslandschap aan de rand van de woestijn, nog net voorzien van een zweem zonlicht voordat het kunstlicht van de lantaarns als flau we afspiegeling tijdelijk die rol overneemt. Het is er eenzaam, net als in die andere kleine en grotere schilderijen. Licht wordt vergezeld door scha duw en Jan De Lauré maakt die tot zijn hoofdthema. Hij toont ge laden composities waarin iemand Werk van Jan De Lauré. van de rug of de zijkant gezien zijn eigen silhouet aanschouwt en er door lijkt te worden opgezogen of vastgezet. Ik zie subliem geschil derde verwondering, kwetsbaar heid en onmacht. Vrolijk word je dus niet van de voorstellingen, maar hun intensiteit en de geraffi neerde weergave van illusie maken hen tot een boeiende ervaring. Plinio Avila brengt me als contrast een glimlach. Hij is Argentijn en lijkt als twee druppels water op zijn vader. Hij presenteert tiental len foto's met momenten uit diens leven en heeft zichzelf als evenbeeld in die momenten een plaats gegeven. Zo staat hij naast zijn vader tijdens de diploma-uit reiking van school of zit hij met hem een biertje te drinken. Daar naast presenteert Avila losse foto's waarin hij vergelijkbare kleding draagt en dezelfde pose inneemt als zijn vader. De reeks verbeeldt het gemeenschappelijke van vader en zoon en stelt de vraag naar oor sprong en identiteit. Wat ben je van jezelf? Er is ook een sculptuur, een kop die als een moker je brein binnen dreunt. Peter Weidenbaum maak te na de dood van zijn broer een bronzen kop, geblinddoekt en met opengesperde mond, uitdrukking gevend aan een pijn die het besef te boven gaat en die wordt veroor zaakt door een aantal scherpe bal ken die van achteren zijn hoofd en hals krachtig lijken binnen te drin gen. Wat er gebeurt gaat soms elk begrip te boven en raakt ons on ontkoombaar zonder dat we er een moment eerder weet van had den. Een besef dat bij de een angst en somberheid teweeg kan bren gen en de ander aanzet om elk mo ment van het bestaan te vieren. T/m 10/6. Freemen Gallery. Marktstraat 11, Aarden burg. Za. en zo. 13.00 - 18.00 uur. Inner Circle Inner Circle: tentoonstel ling in de Freemen Gallery. De exposanten zijn Plinio Avila, Wim van der Celen, Olivier Deprez, Jarg Geis- mar, Jan De Lauré, Kobe de Peuter, Wilfried Vandenho- ve, Colin Waeghe en Peter Weidenbaum. Schilderkunst en figuratie staan centraal. Het hoofdthe ma is vervreemding. Werk van bijzondere kwaliteit, Kunst en Vlieg(er)werk Vliegersportvereniging Cadzand ju bileert en de Stichting Grote Kerk Groede en de Stichting Johan Hen drik van Dale speelden daar feeste lijk op in door meer dan 20 kunste naars te vragen een vlieger te be schilderen. Het is een speelse ten toonstelling geworden, met een grote variatie aan artistieke benade ringen. Een lust voor het oog! T/m 30/5. Grote Kerk Groede, Markt 1. Dagelijks 11.00 - 16.00 uur. Elsa Westland Elsa Westland is beeldhouwer en werkt vooral in steen en hout. In Iowaar vooral eigentijdse siera den worden geëxposeerd, toont zij 'Tuin van herinnering', elf kleine sculpturen, samengesteld uit be staande elementen, allerlei steen- en metaalsoorten met een eigen geschiedenis. Ze staan opgesteld als een mini-museumzaal. T/m 31/5. lo, Korte Noordstraat 39, Middelburg. Za. 13.00 -17.00 uur. Spring Spring is de titel van een expositie waarin de 12 kunstenaars van Kunstwerkplaats KipVis uit Vlis- singen hun nieuwste werk tonen. Het gaat om eigentijdse schilder en tekenkunst, collage sculptuur en installatie. Femke Gerestein is één van de exposanten. Opening met muziek en debat 18/5,19.30 u. T/m 24/6. Grote Kerk Veere, dagelijks di. t/m zo. 11.00- 17.00 uur, behalve tijdens concerten. Regi van Driel Regi van Driel presenteert een se rie tekeningen met 'bomen' als on derwerp. Zij zet haar fascinatie voor de longen van de aarde om in krachtige, expressieve tekenin gen en werkt vooral in zwart-wit. Daardoor krijgt de kleur die zij toe voegt een dramatische lading. T/m 2/7. Kunstuitleen De Bevelanden, Historisch Museum de Bevelanden, Singelstraat 13, Goes. Ma. t/m vr. 11 - 17 uur, za. en zo. 12 - 16 uur. Neem plaats in een Camera Obscura en leg de omgekeerde wereld vast bij de WESTERSCHOUWEN van 16 t/m 24 juni 2012 Details in het Kunstschouw Magazine Zie ook www. ku nstschouw.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61