3 Midden-Oosten is voor veel mensen meer gaan leven Guus Meeuwis als grote publiekstrekker in Graauw Klomppop 2012 woensdag 16 mei 2012 podium www.pzc.nl/uit Donderdag 17 mei is in Ovezande de 32e editie van Klomppop, het oudste popfestival in Zeeland. Niet zozeer de hypes, maar muzi kaal interessante ontwikkelingen kenmerken de programmering. Het Zeeuwse element blijft ge waarborgd met dit jaar Gaptial Sen timental, Eva Auad, A Generation After en de talentvolle bands Stea dy New Sounds en The Venues. Wie vóór 13.00 uur binnen is krijgt 'vroegkomkorting'. In de twee grote festivaltenten spelen achtereenvolgens: 11.00 uur: The Venues 11.30 uur: Steady New Sounds 12.00 uur: A Generation After 12.30 uur: John Coffee 13.05 uur: Mr. Polska 13.50 uur: Automatic Sam 14 40 uur: Capital Sentimental 15.25 uur: Band of Skulls 16.35 uur: Eva Auad 17.35 uur: Textures 18.30 uur: Hunting The Robot 19.20 uur: School Is Cool 20.30 uur: Anny 21.25 uur: Kensington 22.35 uur: David Gogo 23.55 uur: In Search Of A Rose. De Belgische groep School Is Cool toerde al langs alle grote festivals in Nederland en België. Achter bandnaam Anny gaat de naam van zangeres Annemarie Brohm schuil. Ze stond in 2008 op Klomppop met de band Leaf. De punkrockers van Kensington presenteren hun kersverse tweede album:'Vultures'. De Canadees David Gogo en zijn band zorgen 's avonds voor het tra ditionele bluesmoment. In Search Of A Rose uit Duitsland bouwt voort op de Keltisch ge oriënteerde muziek van bands als The Pogues en The Levellers. Klomppop heeft een festivalcam ping (donderdag 10.00 tot vrijdag 12.00 uur). Vanaf 10.00 uur rijdt er ieder uur een gratis pendelbus vanaf NS-sta- tion Goes naar Ovezande. Guus Meeuwis Al elf edities op rij slaagt Graauwrock erin een gro te naam vast te leggen voor het festival. Golden Earring heeft er zelfs drie keer gespeeld (1999, 2006, 2008), maar ook Nor maal (2001), Van Dik Hout (2003), Jovink en de Voederbiet els (2005), Rowwen Hèze (2007), De Dijk (2009), Clouseau (2010) en The Scene (2011). Dit jaar heeft het festival hele maal een publiekstrekker van for maat. Donderdag treedt Guus Meeuwis op tijdens de elfde edi tie. De Brabantse zanger, die ko mende maand weer zijn traditio nele reeks stadionconcerten ('Groots met een zachte g') in Eindhoven verzorgt, komt met een volledig bezette band naar Zeeuws-Vlaanderen. Guus Meeuwis treedt vanaf 22.15 uur op. Het complete program ma van Graauwrock 2012, dat wordt gehouden op de voetbalvel den van W Graauw, ziet er als volgt uit: 17.30 uur: ClingtBekend Negenkoppige coverband (met blazerssectie) uit Clinge. 18.15 uur: Ralph de Jongh and Crazy Hearts Ralph de Jongh, nog ontdekt door Harry Muskee, is diepgewor teld in de Nederblues. Hij blijkt een rasperformer, met inmiddels een eigen band: Crazy Hearts. 19.15 uur: Monocle Mint Deze Zeeuws-Brabantse formatie speelt een mix van rock en elec tro. Zij won afgelopen zaterdag The Road to Graauwrock en daar mee een plek op het festival. 20.00 uur: Stefany June Talentvolle singer-songwriter. Fi- naliste van de Grote Prijs van Ne derland 2011, vorig jaar winnaar van The Road to Graauwrock en dus een bekende in Graauw. 21.00 uur: Draften Blues Bluesband met een doorleefd ge luid en verleden. De groep be staat al 35 jaar en heeft een trou we aanhang. 22.15 uur Guus Meeuwis 24.00 uur Frituur Paula Hilarische covergroep uit Meche- len (B). Voor meer informatie over het festival: www.graauwrock.nl. geconcentreerd en zonder veel po diumpoespas, maar wel met rock zoals het ooit bedoeld was.Het le vensgrote bandlogo verwijst naar de 'sunperiode' van de rock. De muziek is de verbindende schakel tussen verleden en heden. De reacties op 'see you next time' waarmee Russel na de toegift het concert.afsluit bewijst dat Band of Skulls de doorbraak ook in Neder land heeft gemaakt. Band of Skulls, donderdag om 15.25 uur op Klomppop in Ovezande. lemaal af is." „Er liggen altijd onaf gemaakte songs waar we van tijd tot tijd aan werken. Het tweede al bum bestaat voor een deel uit nummers die voor het debuut nog niet klaar waren. Het kan zijn dat nieuwe ideeën moeten rijpen voordat je ze echt weet toe te pas sen. Het is wel een manier om je muzikaal te blijven ontwikkelen." Die avond in Paradiso spreekt de muziek. Zeventien nummers den deren als een enorme rockgolf met het hele spectrum aan roek- emoties over een volle grote zaal. Band of Skulls speelt de hele set door Rolf Bosboom Ze ziet ernaar uit. Vanaf maandag verblijft schrijf ster en Midden Oosten-des kundige Monique Samuel een week in Zeeland, op uitnodiging van COS Zeeland. In het kader van de Maand van de Vrijheid ver zorgt ze lezingen op scholen, pre senteert ze haar nieuwe boek Mo zaïek van de revolutie en neemt ze deel aan het Literair Festival in Middelburg. „Het gekke is: ik ben op veel plaat sen in de wereld geweest, maar nog nooit in Zeeland. Ik ben dan ook heel benieuwd naar de Zeeuw en. Voor mij is het een soort 'Ont dek je eigen land', bijna een cultu reel-antropologisch experiment. Het lijkt me heel interessant om in een paar dagen met in totaal zon duizend leerlingen te spreken over vrijheid." Monique Samuel, dochter van een Nederlandse moeder en een Egyp tische vader, is pas 22 jaar maar heeft al een imposante staat van dienst. Ze maakte naam met de ro man Voorbij de horizon, publiceer de op vele fronten en werd be kend als Midden-Oostendeskundi ge tijdens de Egyptische revolutie. „Laatst moest ik poseren voor de cover van de Linda. Toen realiseer de ik me: ik ben nu een Bekende Nederlander. Maar het gaat niet om mij, maar om het Midden-Oos ten, om rechtvaardigheid." Vorige week vrijdag werd Samuels nieuwe boek gepresenteerd: Mo zaïek van de revolutie. Het is een verslag van haar reis door het 'nieuwe' Midden-Oosten, in de zo mer van 2011. Zoals altijd is ze op zoek naar datgene wat onderbe licht blijft. Ze biedt 'een kijkje ach ter de voordeur'. Door alle recente aandacht heeft de westerse wereld een beter beeld gekregen van het Midden-Oosten, constateert Samuel. „Ik kom bij voorbeeld uit een Koptische fami lie. Tegenwoordig zijn er weinig mensen meer die niet weten wat Kopten zijn. Het Midden-Oosten is voor veel mensen meer gaan le ven. Alleen al dat er meer over wordt nagedacht, is goed." Samuel reist regelmatig naar Egyp te, haar tweede vaderland. Na de val van Mubarak is het land veran derd, zegt ze. „Het leger zit er nog, maar er zijn deze maand wel presi dentsverkiezingen. Mensen zullen niet meer accepteren dat er een of andere gek weer dertig jaar-in het zadel zit. En er is debat, discussie. Zelfs mijn analfabete oma volgt nu elk politiek debat en gaat stem men." Voor haar tournee langs Zeeuwse scholen schreef ze een indrukwek kende novelle: De laatste held. Het verhaal is geïnspireerd op een schokkende video waarop te zien is hoe een protesterende jongen die kalm over straat loopt, door agenten wordt neergeschoten. Het verhaal biedt volop stof om met de Zeeuwse jongeren in ge sprek te gaan. „Ik wil hun vooral laten nadenken over de volle bete kenis van vrijheid en hoe ver zij willen gaan voor de vrijheid. Ben je echt honderd procent vrij om te zeggen wat je voelt of denkt?" Monique Samuel houdt woensdag 23 mei in De Drukkerij in Middelburg een lezing over haar boek 'Mozaïek van de revolutie'. Aanvang: 16.30 uur. 's Avonds is Samuel met David van Reybrouck en Elvis Peeters te gast bij het Literair Festival in de Wandelkerk in Middelburg. De avond staat in het teken van vrijheid en heeft als speciaal thema Afrika. Aanvang: 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51