Geen inflatie van vrijheidsprijzen 3 x VOORDEEL PLAKKEN 31 Sloegebied aan industrie Klagende vwo'ers krijgen gelijk over Nederlands B H TL u OP DE HELE COLLECTE VAN MORRES véél woonplezier J woensdag 16 mei 2012 mmmMSmmiSmmms Steun voor klagende vwo-scholieren die maandag het examen Nederlands maakten. Bij een vraag over een ar tikel waren volgens de scholieren meerdere antwoorden mogelijk. De schrijfster van het artikel, ]oke Hermsen, liet via Twitter weten dat ze het daarmee eens is. Hermsen liet weten de vragen erg vaag te vinden. „Net op eindexa menjournaal radio 3 fm gezegd dat scholieren terecht klachten heb ben over o.a. vraag 1 examen Ne derlands vwo", twitterde ze. Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (Laks) zorgde het exa men voor een regen aan klachten. Eindexamenkandidaten klaagden dinsdag opnieuw massaal over de toetsen. Dat meldde een woord voerder van het Laks), waar de ser vers kuren hadden door de drukte. Het Laks vermoedt dat de strenge re exameneisen een belangrijke oorzaak zijn voor de klachtenre gen. met risicovolle activiteiten zoals nieuwe fabrieken. Plaatsgebonden risico's - op het terrein zelf - wor den niet meer getoetst. Wel zullen de risico's voor het totale havenge bied en daarbuiten steeds op nieuw worden berekend. De veiligheidscontour voor zo'n in dustriezone is een nieuwtje in Ne derland. De provincie en de ge meente Terneuzen zullen de ko mende jaren ook om de Kanaalzo ne een veiligheidslij n trekken. Echte risicovolle objecten zijn er niet meer in Zeeland. Het aantal is het afgelopen jaar tot nul gedaald, omdat bedrijven zelf nieuwe, veili gere fabrieken hebben gebouwd (bijvoorbeeld de ureumfabriek van Yara) of boerderijen in de om geving hebben opgekocht (Dow). Een calamiteit kan altijd gebeuren, maar Zeeland is nu behoorlijk vei lig, aldus gedeputeerde De Reu. De Four Freedoms Awards, die afgelopen weekeinde weer in Middelburg zijn uitgereikt, staan bloot aan toenemende kritiek. Ten onrechte. Een elitair feestje zou het zijn, waar alleen mensen - komen die zich belangrijk voelen. Een feestje dat bo vendien aan belang inboet, omdat de prijswinnaars steeds minder be kend zijn. Het is onbelangrijk wie er in de Nieuwe Kerk als publiek zitten en waarom; het gaat om de mensen op het podium. Toegegeven: ik kende die Iraakse minister ook niet, netzomin als de aartsbissschop van Constantino- pel. Tv-zender Al Jazeera wel na tuurlijk. De Braziliaanse president Lula da Silva ook, maar vraag me niet naar details. De laureaten van door Maurits Sep dit jaar zijn niet zo bekend. Ook in voorgaande ceremonies zijn min der aansprekende mensen onder scheiden. De tijden waarin be roemdheden als koning Juan Car los, bisschop Tutu, de Dalai Lama, Nelson Mandela en Terry Waite (weet u nog wel?) een medaille kregen, liggen verder achter ons. De FFA worden sinds 1982 uitge reikt. Gedurende de eerste twintig jaar is ten dele een inhaalslag ge maakt. Mensen die al in een ver- dèr verleden grote verdiensten hadden geboekt voor de vrijheid van meningsuiting, de vrijheid van godsdienst, de vrijwaring van vrees en de vrijwaring van gebrek kregen alsnog een medaille. Het gaat te ver om te concluderen dat de Grote Wereldburgers nu kennelijk op zijn en dat de waarde van de FFA lijdt onder naamsinfla- tie. Dat iemand bij ons minder be kend is, zegt niets over de interna tionale relevantie van de persoon of diens werk. Die aartsbisschop én die Iraakse minister zijn in een belangrijk deel van de wereld wel bekend. Bovendien zijn de FFA be halve een onderscheiding voor be wezen diensten ook een aanspo ring om door te gaan met hun werk. De FFA geven in die zin ook een signaal af naar de wereld waar in de laureaten leven. Dat wij lau reaten niet kennen, zegt net zo veel over onszelf. Nederland werd altijd geroemd voor zijn betrokken heid bij de wereldpolitiek, maar we raken steeds meer op onszelf gericht en in onszelf gekeerd. Dat is geen excuus om de relevantie van de FFA ter discussie te stellen. Integendeel: de Roosevelt Stich ting, die de onderscheidingen toe kent, toont lef door voor minder bekende mensen te kiezen. En soms voor mensen die voor som migen zelfs omstreden zijn, getui ge het Koerdisch protest tegen de onderscheiding voor de Iraakse mi nister. De medailles voor mensen als Mandela, Tutu en de Dalai La ma waren terecht, maar ook onom streden en veilig. De waarde van de Four Freedoms Awards wordt vooral bepaald door de gedachte erachter: de vier vrijheden zoals de Amerikaanse president Frank lin Delano Roosevelt die in 1941 benoemde en waar iedereen waar ook ter wereld recht op heeft. Die gedachte heeft na 81 jaar niets aan belang ingeboet. In de polariseren de wereld van nu is het juist nog meer van belang er regelmatig aan te denken en mensen die zich voor die vrijheden inspannen, daarvoor te belonen. En als we die mensen niet kennen, dan zou dat een aansporing moeten zijn ons in hen en hun verhaal te verdiepen. IÉ j design stock /MöNiÈL bbces NflTUZ 3 iji-fej Bij Morres plakt, u r.u drie keer voordeel. Iomvangt namelijk 10.15 en 20% voordeel op drie door u gekozen artikelen. Deze aanbieding geldt op de hele Morres collectie. 1' kunt elke waardebon maar met één artikel verrekenen, dus bedenk goed welke waardebon u voor welk artikel gebruikt,. De bonnen zijn geldig bij een bestedingsbedrag vanaf 1.500.- aan woonartikelen of €500,- te besteden op onze Kidzz afdeling. Knip de bonnen uit en kom shoppen met voordeel! Koen Wouters De grootste woonwinkel voor Nederland én België is -EliKEZ©NDAG:EN - hemeévaarjsdal open Industrieweg 2 f 4561 GH Hulst (Zeêuws-Vlaanderen) j Tel. 003.1 (0)416 - 673678 j www.morres.com klantenservice@morres.nl j Maar 45 minuten van Breda, 15 minuten van Antwerpen en 25 minuten van Gerit i N D FRKAMERS I tafelen Howe officö

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31