HAVENDAG ZATERDAG Hardlopend de zon tegemoet 2JUNI 2012 SCHELDEPOORT VLISSINGEN-OOST ió| gezondheid Vrouwen hebben de laatste tien jaar een wa re inhaalslag gemaakt in de hardloopsport. Niet gek, hardlopen is hét recept voor een uitstekende conditie, een strak lijf en een vrolijk gemoed. Aarzel dus niet langer, de lente is hét seizoen om te beginnen. Water OPEN Beleef de haven als motor van de Zeeuwse economie. Maak kennis met bedrijven uit het havengebied die er voor zorgen dat de economische motor van de provincie Zeeland doorloopt Bedrijven zetten tijdens de Open Havendag hun poorten open! Ontdek de mogelijkheden van een baan die je nooit dacht in de haven te kunnen vinden. Of adem gewoon de sfeer en dynamiek van de haven in door zelf mee te maken wat er in de haven speelt. Havennummer 1010 ■Port Promotion Scheldepoort ïECffiTOCENTRUIVS Council Repair Conversion Yard $3 4 r van hot zeeland seaports woensdag 16 mei 2012 door Ingrid Beckers foto RGBstock Op naar de eerste race een wedstrijd. Begin- loopsters zien er te- Denken dat ze niet genoeg zijn of dat het te serieus is. Maar lopen, is een en op niveaus. Niks zo leuk om met allemaal gelijkge stemden in een startvak te staan en na de finish de be loning te incasseren voor alle trainingsarbeid. De Ze- venheuvelenloop in Nijme gen en de Dam tot Dam- loop in Amsterdam zijn sfeervol en mooi en met af standen van 15 en 16 kilo meter goed te doen. Er zijn ook speciale loopevene- menten voor vrouwen, zo als de populaire Mariken- loop in Nijmegen. In de startvakken schijnt het er in elk geval veel frisser te ruiken dan bij een gemeng de loop. Toch is het ook leuk tijdens een wedstrijd een hoop mannen voorbij te stuiven. Het ultieme doel voor veel lopers is uit eindelijk die halve (21 km) of hele marathon (42 km). Hoeft helemaal niet hoor. Een marathon is tenslotte een pokkenend. Maar als het dan lukt, voel je jezelf wel een wereldwijf 1. Gewoon gaan! Hoe begin je met hardlo pen? Heel simpel: gewoon gaan. Van uitstel komt af stel, weten we. En beginnen de hardloopsters hebben slappe excuses zat. 'Nee, de ze week is het echt te druk, maar volgende week, dan ga ik echt'. Maak jezelf niks wijs. Hoe drukker je het hebt, des te beter is het te gaan lopen. Dat maakt je hoofd juist leeg. Het mooie van hardlopen is juist dat je het op elk moment van de dag kunt doen. Drukke agenda? Gezin met jonge kinderen? Loop als het even kan 's ochtends vroeg nog, voordat je kroost uit bed is. In de lente en de zomer is zo'n ochtendrond je een ideaal begin van de dag. 2. Joepie, nieuwe schoe nen! Ook al begin je net met lo pen, start niet op een paar oude gympies. Hardlopen is een van de betere rede nen om te doen waar vrou wen zo goed in zijn: nieu we schoenen shoppen. Hardloopschoenen zijn best blits, maar vooral noodzakelijk om prettig te lopen en blessures te voor komen. Ga wel naar een speciaal zaak. Hardloopwinkels heb ben meestal een loopband om te beoordelen welke schoen bij jouw loopstijl past. Wil je het helemaal goed doen: neem er een naad loos kousje bij. Een sport- beha is ook geen overbodi ge luxe. 3. Niet te ingewikkeld Er zijn veel hardloopsche ma's en -programma's om te downloaden voor iPod of iPhone. Die beginnen meestal met een warming- up, gevolgd door een paar minuten rennen, een paar minuten wandelen en tot slot de cooling-down. Met rustig opbouwen voorkom je blessures, maar het is wel wat gedoe. Ik zou zeg gen (als je gezond en niet veel te zwaar bent) begin eens met tien minuten rus- tig joggen. Kies een mooie, vlakke natuurroute met zachte ondergrond en breidt de ronde langzaam verder uit. Vergeet niet te rekken aan het eind. Weet dat je pas na twintig, der tig minuten vet verbrandt. Dus wel volhouden als je wilt afvallen. 4. Eten en drinken Een flesje water mee is al tijd goed, zeker in de lente en de zomer. Maar ga niet op pad als een pakezel, of tewel: met zo'n gordel om je middel waaraan een he le voorraad sportdrank, gels en mueslirepen ben gelt. Niet nodig. Tenzij je een lange duurloop van twee uur op het program ma hebt staan. Een half uur tot een uur lopen kan een getraind lijf rustig aan zonder drinken. Beginners kunnen met water toe. Probeer dan ook niet gelijk de koelkast in te duiken als je thuis komt. Zo van: rondje gelo pen, nu mag het. Nee, want dan is alles voor niks geweest en word je toch nog dikker. 5. Beetje afwisseling Als je eenmaal de dertig minuten volhoudt, kan het lopen op den duur saai worden. Zorg dan voor afwisseling. Veran der je parcours. Zelfs als je een rondje andersom loopt, ziet het .er al heel anders uit. Wissel duurlo- pen af met interval (paar minuten hard rennen, één minuut rustig enzovoort). Zo gaat je basistempo met sprongen vooruit. Enkele heuvels, op is goed om kracht op te bouwen. Lo pen in een groep of bij een atletiekclub stimu leert oök. Advies: ga niet alléén met vrouwen. Man nen lopen meestal net een tikje harder, kletsen minder en zijn iets compe titiever, waardoor jouw prestaties verbeteren. Boekentip Journalist en hardloopster Barbara Kerkhof schreef het boekje Hardlopen voor vrou wen. Startende loopsters krijgen onder meer trai- ningstips, voedingsadviezen en worden enthousiast gemaakt door aanstekelijke interviews met bekende en onbekende loopsters. Uitgeverij Arbei derspers. Prijs: 19, 95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 16