i 13 Bij de NS zijn nog volop banen 1 ra 1 woensdag 16 mei 2012 wffnsM89M rnmmÊmmmmwmmmmim&m I |§g§ wMjm ONDERWIJS Drieduizend vacatures in de stationswinkels, honderd openstaande functies in het tech nisch onderhoud, ook nog zo'n honderd in de ICT, vierhonderd machinisten en ongeveer vijfhon derd conducteurs gevraagd, en snel! Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) daalt het aantal banen fors en is de klad ge komen in de arbeidsmarkt. Bij de Nederlandse Spoorwegen (NS) is er echter helemaal niets te merken van dalende werkgelegenheid. Dit jaar kunnen er zomaar vijfduizend mensen aan het werk. „Ik zal er niet omheen draaien", zegt Eric Trinthamer van de NS. „Heb je een afgeronde mbo-oplei ding techniek, dan kun je morgen aan de slag. Verder zoeken we nog wat wiskundigen of econometris ten, dus rekenaars voor de dienstre- geling." Uitkeringsinstantie UVA/- erkent dat de banen bij de NS voor het oprapen liggen. Maar het spoorbe drijf is wel een uitzondering. Het ziet er niet goed uit voor werkzoe kenden die met de handen in het haar een nieuwe baas proberen te vinden. „Het aantal nieuwe vacatures is 28.000 lager dan in het eerste kwartaal van vorig jaar", zegt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen. „Het is duidelijk dat Iets minder banen de dynamiek op de arbeidsmarkt afneemt." Waar kan de werkzoekende nog wel terecht? „Ja, is lastig", zegt een woordvoerder van UWV. „In de ICT, als computerprogrammeur of informatietechnoloog en ook de handel doet het nog wel goed, maar pedagogisch werk, onderwijs of bij de overheid, daar moet je niet zijn. Ook bouw en transport doen het niet heel goed, maar het verschil met bijvoorbeeld de over heid is dat het aantal vacatures in die sectoren direct weer toeneemt als de economie groeit." In de zorg staan ook nog veel vaca tures open, hoewel ook dat aantal niet meer drastisch toeneemt. „Ik ga dus niet zeggen dat het makke lijk is daar een baan te krijgen, want daarmee kan ik iemand die al lange tijd solliciteert naar een baan in de zorg kwetsen", zegt de UWV-woordvoerder. Zij kent ver der geen werkgever waar de situa tie zo is als bij de NS. „Wij hebben zoveel mensen nodig omdat wij kampen met veel perso neel dat functioneel leeftijdsont slag krijgt en omdat de dienstrege ling is uitgebreid, waardoor er meer treinen rijden", zegt Trintha mer. „Iemand met een afgeronde mbo-opleiding gaat bij ons onge veer 1800 euro verdienen per maand met doorgroei tot 3000 plus, afhankelijk van je prestaties." In het eerste kwartaal van 2012 waren er 13.000 banen van werknemers minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Een daling van 0,2 procent. Het aantal banen in het openbaar bestuur daalde met 17.000. Alleen in de handel, vervoer en horeca, de zorg en de informatie en communicatie is het aantal banen gestegen. 1 ste kwartaal 2011 (totaal: 7.827.000 banen) 1ste kwartaal 2012 (totaal: 7.814.000 banen) Totaal aantal banen per branche Landbouw, bosbouw en visserij Industrie en energie 883.000 877.000 Handel, vervoer en horeca Zakelijke dienstverlening 1.270.000 1.268.000 Openbaar bestuur en overheidsdiensten Onderwijs •-'-iiÉÉÉiiMÉ 51S0 6BBE3 Gezondheids- en welzijnszorg Cultuur, recreatie, overige diensten 1.323.000 1.337.000 264.000 Bouwnijverheid 363.000 Informatie en communicatie WH 241000 ©1® Financiële dienstverlening msm ff|.r Verhuur en handel van onroerend goed 70.000 69.000 infographic CRW bron CBS Eerste kwartaal van 2012 t.o.v. eerste kwartaal van 2011 Economie: -1,1% Investeringen: - 4,2% Consumptie huishoudens: -1,1% Uitvoer: 3,8% Aantal banen: -13.000 Naam: Runa Fontijn (26) „Ik ben al vier maanden op zoek naar een baan in de kinderopvang, maar het is heel moeilijk op dit moment. Met mijn hbo-opleiding pedagogiek zou ik het liefst in de jeugdzorg of de kinderbescherming terecht willen komen, maar daar vragen ze alleen maar mensen met ervaring en die heb ik niet. Daarom zoek ik nu eerst iets bij een buitenschoolse opvang, maar door de bezuinigingen op de ouderbijdrage houden veel ouders hun kinderen thuis. Vier jaar geleden, toen ik net aan de opleiding begon, was het nog heel roos kleurig en zou ik zo een baan hebben kunnen vinden in de kinderopvang. Maar ik heb de tijd tegen. Mijn vriend heeft zeven jaar geleden gelijk na de Pabo een baan in het onderwijs gekregen. Puur mazzel. Een vaste aanstelling nog wel. Dat is nu echt ondenkbaar, je krijgt nergens meer een vaste aanstel ling. Ik heb op dit moment een sollicitatie lopen op een baan voor 12 uur, drie middagen en een keer-voorschoolse opvang. Dan doe ik tenminste nog iets met mijn opleiding. Ik ben wel gevraagd als gastouder, maar dat is finan cieel niet ideaal. Je krijgt een brutobedrag per uur waar nog van alles van af gaat. Ik Werk nu vier tot vijf dagen bij een Esprit-winkel, dat verdient beter." Naam: Chris van Es (25) „Binnen twee weken had ik een baan.-Het ging heel snel. Ik stopte als werkend/lerend medewerker in de gehandicaptenzorg. Ik denk dat de erva ring die ik daar heb opgedaan, wel heeft meegeholpen want ik kon zo begin nen. Bovendien ben ik jong en man, dat scheelt ook wel. En het maakte blijk baar niet uit dat ik de opleiding niet heb afgemaakt. Het is niet overal gemak kelijk om een baan in de zorg te vinden. Ik sprak laatst twee oud-studenten, die hadden nog niets. Ik heb gewoon op internet gekeken wat het aanbod was en ben gaan solliciteren. Het was eigenlijk meteen raak. Ik werk nu als begeleider/verzorgende bij 's Heerenloo, op een groep van verstandelijk be perkten in alle leeftijden." „Ik had wel een fulltimefunctie gewild, maar die worden niet aangeboden. Nergens. Dus ik heb nu een baan van gemiddeld 24 uur per week, dat wisselt nog wel eens. Maar zodra ik meer uren kan werken, ga ik dat doen want het salaris is niet heel riant. Ik zit nu op zo'n 1.200 netto per maand. Maar goed, als je in de zorg gaat werken, weet je dat je niet rijk zult'worden. Ik ben heel tevreden met mijn nieuwe baan. Ik werk er nu vier maanden, maar dit is hele maal mijn groep. Hier kan ik nog heel lang vooruit." Naam: Rob Verhoeven (45) „Bij een reorganisatie, werd ik, met 25 procent van het personeel, bij mijn oude werkgever overbodig en kwam ik per 1 januari zonder werk. Eerst vond ik dat niet erg: de sfeer op de werkvloer was behoorlijk negatief geworden, er was een goed sociaal plan en in de ICT is er werk. Ik heb HTS elektrotechniek gedaan en ben in 1993 in de IT terechtgekomen. Maar het vinden van een baan gaat langzamer dan ik had gedacht. Dat komt vooral omdat ik op mana gementniveau zit, en daar is de spoeling dunner. Degenen in de ICT die nog echt aan de knoppen zitten, vinden sneller werk; behalve als ze ouder dan 55 zijn. Financieel is de werkloosheid wel een aderlating, je zit toch met je vaste lasten. Daarom is mijn vrouw tijdelijk meer gaan werken. Ik maak me nog geen zorgen; elke week zijn er wel een paar vacatures waarop ik kan sollicite ren en bij een fors percentage kan ik ook op gesprek komen. En er is ook een plan B: op termijn zou ik voor mezelf kunnen beginnen. Maar ik kom niet uit een ondernemersfamilie, dus ik ben daar wel terughoudend in. Dat is echt iets voor als het toch niet lukt een baan te vinden. Dan zie ik wel mogelijkhe den. Met mijn achtergrond kan ik zeker ergens waarde toevoegen." J r 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13