12 crls Duitsland groeit, Nederland krimpt qua economie. De Duitsers hebben tien jaar terug al hervormd en profi teren daar nu van. De Haagse politiek is derhalve aan zet. woensdag 16 mei 2012 foto Stock.xcnhg kering van langdurig werklozen naar beneden. Duitsland heeft door deze maatre gelen zijn concurrentiepositie we ten te verstevigen. Het iand ziet zijn export naar vooral Azië groeien, waardoor de werkgelegen heid nog eens extra wordt aange jaagd. Hoe anders is het in Nederland, daar is van hervórmingen nog geen sprake. De werkgelegenheid zuchten kraakt. Zelfs in de gezondheidszorg, waar nog veel werk te vinden is, daalt inmiddels het aantal beschikbare banen. In de bouw lijkt elke activi teit gestopt, omdat door de inzak kende huizenprijzen en het gebrek aan doorstroming nog maar mond jesmaat woningen worden ge bouwd. Waar de consument in landen als Frankrijk en Duitsland zijn beste dingen gewoon op peil houdt, heeft spaarzucht zich inmiddels meester gemaakt van de Nederlan der. Vanwege onzekerheid op de ar beidsmarkt en het wegvallen van vermogen omdat de woning maar in waarde blijft dalen, weigert de consument zijn geld uit te geven, constateert het CBS. Het vertrouwen kan alleen terugge wonnen worden via een soepel draaiende arbeids- en woning markt. Als bij de politiek de moed ontbreekt om ontslagbescherming en hypotheekrente-aftrek aan te pakken, dan kan de recessie wei eens anderhalfjaar langer door-et teren dan noodzakelijk. Zonder zicht op een betere toekomst, blij ven burgers de hand op de knip houden. De eerste kwartaalcijfers van het CBS leggen een hoge druk op de schouders van een nieuw te vor men kabinet en ook op die van de vijf partijen die de laatste puntjes op de i van het na de val van het kabinet-Rutte inderhaast gesmede Lente-akkoord zetten. Zij kunnen de economie maken en breken. taal van dit jaar, boerde Duitsland, Nederlands belangrijkste handels partner, zelfs beter dan economen hadden verwacht. Nederland kon daar niet van meeprofiteren. Het welvaartsverschil tussen Neder land en Duitsland blijft maar toe nemen. De oorzaak van dit uiteengroeien zit 'm in het gegeven dat onze oos terburen volop profiteren van de arbeidsmarkthervormingen die bijna tien jaar geleden zijn doorge voerd. Daarnaast kent Duitsland geen problemen op de woning markt, omdat die niet door subsi dies als hypotheekrente-aftrek kan worden ontwricht. Nederland zucht en kraakt onder een totaal vastgelopen huizenmarkt en hypo- door Gert van Harskamp theekschulden die de verkoop- waarde van huizensteeds vaker Sinds het begin van zijn overstijgt naarmate de prijzen ver- premierschap roept der dalen. Mark Rutte dat 'wede Het aantal nieuwe vacatures is in groeimachine moeten Nederland het afgelopen jaar met aanzetten'. Maar als er 28.000 afgenomen, aldus het CBS. al een knopje op de Dat in Duitsland de banenmötor economie zit, dan is er maar één die hem nu kan bedienen: de poli tiek zelf Met een onverwacht lage krimp van 'slechts' 0,2 procent in het eer ste kwartaal lijkt de Nederlandse economie zich wel wat te stabilise ren, maar we zitten nog steeds in een recessie, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) in volop draait, komt volgens zijn gisteren gepubliceerde rappor- CBS-hoofdeconoom Peter Hein tage over de eerste drie maanden van Mulligen doordat het de van dit jaar. vruchten plukt van de ingrijpende Nederland presteert volgens 's arbeidsmarkthervormingen onder lands rekenmeesters momenteel de sociaal-democratische bonds- beduidend slechter dan de omlig- kanselier Gerhard Schroder, die gende buurlanden. Vooral het ach- door economen wordt gezien als terwege blijven van goede hervor- de grondlegger van het Duitse 'ba- mingen staat economisch herstel nenmirakel'. in de weg. Dat staat in schril con- Lonen werden lange tijd gematigd, trast met bijvoorbeeld de gang van de salarisschalen van ouderen ver zaken in Duitsland, dat de weg om- laagd, zodat zij weer kans maakten hoog uit de wereldwijde economi- op een baan. De duur van een sche misère van na de crash van werkloosheidsuitkering is onder 2008 al wel heeft gevonden. de SPD'er teruggebracht tot maxi- Met een economische groei van maal een jaar, voor 55-plussers an- een 0,5 procent in het eerste kwar- derhalf jaar. Daarnaast ging de uit- Zonder zicht op een betere toekomst, houden burgers de hand op de knip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12