Indonesië wil onze tanks niet 9 Defensie wil liever een lichtere variant die in eigen land gemaakt wordt Gewonden door op hol geslag waterbuffel Proces Frankrijk om diabetesmedicijn Israël sloopte door EU betaalde gebouwen Vijftien doden Nepal bij vliegtuigongeluk HRW: 72 burgerdoden door NAVO in Libië 'Oprichter Sea Shepherd opgepakt' HBSi IfVtillC 2012 NDP Nieuwsmedia Q Cebuco dinsdag 15 mei 2012 mmmmmsmmmmmmmmmm s Parlement niet enthousiast over aanschaf overtollige leo- pardtanks uit Nederland. 5 Indonesische defensiebudget onlangs verhoogd tot 8 mil jard dollar. Modernisering leger prestige project president Yudhoyono. door onze correspondent Wilma van der Maten JAKARTA - Een meerderheid van het Indonesische parlement voelt niets voor de aanschaf van hon derd overtollige Leopard-tanks uit Nederland. Deze week debatteert het Indonesische parlement over de bezwaren die er bestaan tegen het verouderde zware wapentuig. Tot nu Toe houdt de defensiecom missie de aankoop van de tanks te gen. „Wat moeten we er mee op onze eilanden? Per stuk wegen ze 60 ton. Ze zijn niet eens geschikt voor de slecht onderhouden Indo nesische wegen en bruggen", zegt defensiespecialist Susaningtyas Kerpati van de Hanura. partij, het Geweten van het Volk, die twee jaar geleden werd opgericht door de voormalige legercommandant Wiranto. Het Nederlandse kabinet dat flink moet bezuinigen kijkt volgens Susaningtyas te veel met dollarte kens in de ogen naar de Indonesi sche defensiebegroting die het afge lopen jaar werd verhoogd tot acht miljard dollar, het hoogste militai re budget van de afgelopen twin tig jaar. Indonesië kampt met een zwaar verouderd leger door het jarenlan ge wapenembargo dat het westen instelde vanwege de mensenrech tenschendingen onder generaal Soeharto. Tijdens de tsunami in 2004 waarbij meer dan tweehon derd mensen omkwamen, waren er niet eens voldoende helikopters en transportvliegtuigen om de slachtoffers te helpen. De gepensioneerde generaal Susilo Bambang Yudhoyono, die een jaar na de tsunami als president aan trad, ziet de modernisering van het leger als zijn prestigeproject. In ternationale wapenproducenten staan bij hem in de rij. Een Nederlandse Kamermeerder heid wil alleen zaken doen met In donesië als de regering belooft de tanks niet in conflictgebieden in te zetten, zoals in Papoea waar al ja ren een onafhankelijkheidsstrijd woedt. „De tanks zijn niet eens geschikt in de jungle van de voormalige Ne derlandse kolonie", zegt een cyni sche Al Muzzammil van de Partij voor Welvaart en Gerechtigheid (PKS), een coalitiegenoot van de regeringspartij van president Yud hoyono. Muzzammil voert fanatiek opposi tie tegen de tanks. „Indonesië kan beter investeren in afweerraketten als de meeste landen toch al tanks bezitten. Voor de prijs van een Le- opard-tank heb je 22 raketten." Bo vendien vindt de defensiespecia list net zoals de meerderheid van het parlement dat Indonesië beter geld kan steken in het ontwerpen van een lichtere tank die in eigen land kan worden geproduceerd. „We bestaan voor 70 procent uit zee. Laten we patrouilleschepen kopen om onze kusten te bewa ken." HANOI Een waterbuffel heeft tien mensen verwond toen hij door drukke stra ten denderde in de Vietnamese stad Hue. De karbouw werd uitein delijk doodgeschoten bij een kin derdagverblijf. Het driehonderd ki lo zware dier stak onder meer een rivier over, stootte een motor om ver, denderde door een woning en beet een bejaarde vrouw. NANTERRE In Frankrijk is maandag het eerste proces tegen de producent van een inmiddels verboden diabetesmedi cijn begonnen. Het middel van far maceut Servier heeft mogelijk aan meer dan vijfhonderd mensen het leven gekost Servier wordt beticht van 'ernstige misleiding' omdat het een ingrediënt verzweeg om goedgekeurd te worden. JERUZALEM Tientallen Palestijnse huizen, wa tertanks en boerderijen die met Eu ropees geld waren gebouwd zijn vernietigd door Israël. Dat meldt de VN-organisatie voor Humanitai re Zaken. In totaal zijn in 2011 62 ge bouwen en objecten op de Westelij ke Jordaanoever gesloopt. Israël zegt dat de gebouwen zonder ver gunning waren neergezet. KATHMANDU Een vliegtuig met 21 mensen aan boord is maandag in het Himalaya- gebergte in het noorden van Nepal neergestort. Het ongeluk kostte vijf tien mensen het leven. De overige zes zijn gewond geraakt. Onder de gewonden zijn de twee enige wes terse toeristen aan boord - een man en een vrouw uit Denemar ken. TRIPOLI Navo-luchtaanvallen in Libië heb ben vorig jaar aan zeker 72 burgers het leven gekost. Dat staat in een maandag vrijgegeven rapport van Human Rights Watch (HRW). De mensenrechtenorganisatie heeft de Navo opgeroepen zijn verantwoor delijkheid te nemen door het cijfer te erkennen en nabestaanden een schadevergoeding te bieden. FRANKFURT De oprichter van natuurorganisatie Sea Shepherd, Paul Watson, is opge pakt in Duitsland. Dat hebben de bestrijders van de walvisjacht maandag laten weten. Watson (61) wordt gezocht door Costa Rica. Het Midden-Amerikaanse land zegt dat de Canadees de wetten heeft overtreden bij een confronta tie in 2002 met haaienvissers. - DIT IS EEN TEST U denkt misschien: "bijzondere advertenties plaatsen-ze tegenwoordig in de krant." In dat geval scheppen we graag even duidelijkheid. Deze uiting staat deze week in alle Nederlandse dagbladen en is bedoeld om de kleur en de drukkwaliteit van kranten te testen. Zo geven we u, als lezer, de beste kwaliteit met de mooiste foto's en bieden we adverteerders een krant waarin advertenties haarscherp kunnen worden gedrukt. De projectgroep KwiK (Kwaliteit in de Krant), ontstaan uit een initiatief van de gezamenlijke dagbladen, is continu bezig met het testen en optimaliseren van de drukkwaliteit. O A J-O De brancheorganisatie voor nieuwsbedrijven Het marketingplatform van NDP Nieuwsmedia roman16 bvdm Reference Images ©bvdm www.roman16.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9