Heen en weer met het veer Loonbedrijf Verhulst in Axel niet naar Buthdijk Investering in iPads blijkt kostenbesparend 2011. regioagenda De PZC brengt in de serie Vrij buiters verhalen over leven en werken in de vrije buitenlucht. Vandaag: varen op de fast ferry. Boomwaifeesten met veel voetbal in Graauw dinsdag 15 mei 2012 Meer agendaniéuws staat op de wesite van deze krant. DINSDAG 15 MEI AXEL - Gregoriuscentr.um, 13.30 uur: Jo keren, biljarten; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, ae robics; 14.45 uur: Koersbal; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, sjoe len; BRESKENS - Goedertijt, 13.00 uur: Biljar ten; De Uitkomst, 13.30 uur: Koersbal, sjoe len; De Ontmoeting, 19.00 uur: Qigong; 20.00 uur: Taiji; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO kaarten jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; Brasserie Du Commerce, 14.00 uur: Kaar ten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; HULST - Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Hand werken; 10.00 uur: Geheugentrainig; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, vluchtelin genwerk; 9.30 uur: Volksdansen;11.15 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten; KLOOSTERZANDE - WIG Antonius, 10.00 uur: Bibliotheek;14.00 uur; biljar ten, sjoelen, welfare; KOEWACHT - De Lange Akkers, 10.30 uur: H. Misviering; 12.00 uur: Thema maaltijd; NIEUWVLIET - Dorpshuis, 10.30 uur: Ta iji 50+; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SCHOONDIJKE - Zaal de Maoneblusser, 19.30 uur: Bridge; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor, computeren; 15.30 uur: Kreatieve vor ming; 20.45 uur: Gregoriuskoor; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Biljar ten; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos, bridge; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; De Kameleon, 14.00 uur: Dames hobby club; 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Zaal Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal; WZC Het Verlaet, 10.15 uur: Gymnastiek; IJZENDIJKE - Equilibre, 14.00 uur: Taiji 50+ voor gevorderden;15.15 uur: Qi gong 50+; 16.30 uur: Taiji beginners; ZUIDDORPE - SOKA PLUS, 14.00 uur: Koffiemiddag; door Hans Tabbers De machtige Wester- schelde strekt zich voor ons uit. De overkant is de kust van Walcheren, waar Zeeuws-Vlaanderen de over kant wordt genoemd. Wie overste ken wil, kan gebruik maken van de veerboot, de fast ferry, maar al leen met (brom)fiets of te voet. Scholieren zijn de belangrijkste klanten. Dirk Boers (60) uit Terneuzen vaart als matroos steeds vice versa, heen en weer. Dirk is de enige Zeeuws-Vlaming van de beman ning, tegenwoordig in dienst van Veolia Transport. De passagiers stappen aan boord, wanneer Dirk de toegangspoort heeft geopend. Hij krijgt via zijn mobilofoon van collega's achter het loket te horen wanneer de laat- sten de terminal in Breskens zijn gepasseerd. Dan kan hij de slag boom laten zakken. Met een druk op de knop van zijn bedieningspa neel gaat de pontonklep aan de wal omhoog. Een andere knop is voor de bowramp, de klep aan boord, die over de pontonklep valt. Beide kleppen moeten goed op elkaar worden afgestemd, zodat ze hetzelfde niveau hebben en ie dereen fatsoenlijk kan op- of af stappen, ook met rijwiel of rol stoel. Dat vergt vaardigheid van de kapitein, vertelt Dirk. „Deze boot is zeer gewichtgevoe- lig", legt Dirk uit. „Met 180 men sen aan boord, die allemaal op een kluitje staan bij het naderen van de wal, helt de boot ver voorover. Op de brug moet daarmee reke ning worden gehouden, met extra vermogen. Er zijn veel omwente lingen van de schroef nodig om de boot te laten klimmen. Anders ligt hij te diep voor het pontonklepje." In de bemanningsruimte zet Dirk koffie voor hemzelf en de rest van de ploeg, die bestaat uit kapitein Co Jakobsen, stuurman Bram Jan sen en machinist Jan Lindenberg. Een bescheiden klopje op de deur. Een dame staat op de drempel, een tweede mevrouw wacht ach ter haar. „Hebt u de sleutel van het toilet beneden?" klinkt het timide. „Tuurlijk. Komt er aan." Even later volgt de verklaring. Inva liden kunnen geen gebruik maken van de toiletten voor de passa giers. Het bovendek is voor hen onbereikbaar, omdat er geen lift is. Voor rolstoelgebruikers is beneden een standplaats en tevens een afge sloten invalidentoilet. We naderen de overkant: Vlissingen. Zelfde ri tueel. Kleppen om hoog, slagboom op, poort in het hek open voor uitstappende passa giers, poort dicht, hek open voor opstappers, slagboom neer, klep pen omlaag, vertrekken maar. Heen en weer, heen en weer. Is dat niet saai? „Het is elke keer anders", klinkt het als uit één mond van iedereen op de brug. „De weersomstandig heden, schepen om je heen, stro mingen, gezichten. Aan de andere kant zijn er natuurlijk ook vaak vertrouwde taferelen en gezich ten." Waarom voor dit leven gekozen? Dirk komt uit een schippersfami- lie, zoals velen die kiezen voor een leven op het water. Opgegroeid aan boord van een binnenvaart schip, vervolgens op het schippers- internaat in Terneuzen. Hij kreeg verkering. De vader van zijn vrien din werkte bij De Schelde in Ter neuzen. Na zijn militaire dienst kon hij daar in 1975 ook terecht, met een opleiding constructie bankwerker op zak. „In de buiten dienst, want ik wilde niet hele da gen binnen zitten." Hij verrichtte veel onderhoudsklussen, met na me voor chemische bedrijven in de Kanaalzone. Van zijn twintig jaar bij De Schelde was hij zo'n vijftien jaar uitgeleend aan Dow Chemical als vrachtwagenchauf feur. Tot 1995. Het ging niet goed met De Schelde. „Ik moest iets an ders gaan doen." Dirk stelde zich de vraag: 'Wat vind ik leuk?' Hij volgde een oplei ding tot rij-instructeur, deed als parttimer drie jaar ervaring op, al vorens hij fulltime koos voor de lesauto. Maar ook in de rijschool branche werd het minder. Toen kwam de PSD in zicht, de Provin ciale Stoombootdiensten. Een vaca ture in de krant. „Er bestonden al plannen voor de aanleg van een Westerscheldetunnel. Ik wist dus dat het voor een beperkte tijd zou zijn. Maar de provincie moest een veerdienst behouden. Ik hoopte mee te kunnen naar de nieuwe or ganisatie. Veel PSD'ers zouden af vloeien. Die zeiden tegen elkaar: 'Wij gaan niet op zo'n veerbootje varen'. Alleen bij de gedachte al gingen hun haren overeind staan. Maar ik verkeerde niet in hun posi tie." Dirk was 57 jaar en werd aangeno men als matroos, maar wilde meer bereiken. Twee jaar volgde hij een opleiding aan de zeevaartschool door Harmen van der Werf AXEL - Loon- en grondverzetbe- drijf Verhulst dat nu nog aan de Koegorsstraat bij Axelse Sassing is gevestigd, mag niet naar de Buth dijk bij Axel verhuizen. Het Ter- neuzense college van B en W heeft onlangs besloten geen mede werking te verlenen aan die ver plaatsing. „De Buthdijk ligt langs de Axelse Kreek en in die mooie omgeving hoort geen loon- en grondverzet- bedrijf thuis", verklaart wethou der Co van Schaik. B en W van Terneuzen willen Verhulst op een 'meer bedrijfsmatige locatie' heb ben. Volgens Van Schaik zijn die wel te vinden. „We hebben nog even de tijd." Verhulst moet verkassen vanwege de verbreding van de Tractaatweg die half 2015 gereed moet zijn. „We worden al zes jaar aan het lijn tje gehouden", reageert eigenaar Dion Verhulst op de afwijzing. Hij noemt de Buthdijk 'de ideale plek', vlakbij de huidige bedrijfslo catie. „We willen in elk geval in een straal van één kilometer rond ons bedrijf een nieuw terrein en niet in de richting van Yara." Ver hulst zegt ook de tijd te hebben. „Anders wachten ze maar met die verbreding." GRAAUW - Voetbalvereniging Graauw houdt vanaf morgen de jaarlijkse Boomwaifeesten. Hoofd moot vormt het festival Graauw Rock, donderdag op het sportveld. Vanaf 17.30 uur treedt onder meer Guus Meeuwis op. De feesten beginnen morgena vond met een schieting (20 uur). Vrijdag is er vanaf 12 uur onder meer penaltyschieten en ballon nen oplaten. Om 19.30 uur begint een playbackwedstrijd. Zaterdag wordt gevoetbald om de Boomwaicup en is er een feest avond in de tent op het sportveld. Een dag later volgt een wijken- en familievoetbaltoernooi. door Martijn de Koning OOSTBURG - De Sluise gemeente raad vergadert vanaf 1 januari vol gend jaar, net als de collega's in Ternzeuzen nu al doen, met be hulp van tablets in plaats van pa pier. De raad gaf het college eind vorig jaar opdracht om de gevol gen daarvan te berekenen. Naast het feit dat er efficiënter gewerkt kan worden, blijkt de maatregel ook nog een besparing van zo'n 3000 euro per jaar op te leveren. De gemeente schaft veertig iPads aan: niet alleen voor de raads- en commissieleden, maar ook voor B en W en de afdelingsmanagers, die ook deelnemen aan de (voorbe reidingen van) vergaderingen. Ie dereen krijgt de iPads in bruik leen. Alle gebruikers krijgen eerst een cursus. Elke vier jaar worden nieuwe exemplaren aangeschaft. De maatregel kost eenmalig zo'n 40.000 euro, en daarna jaarlijks ge middeld 15.000 euro. Doordat er flink bezuinigd wordt op papier- kosten en doordat de vergoeding voor thuisinternetgebruik voor raadsleden omlaag kan, bespaart Sluis er zo'n 3000 euro per jaar mee. Daar komt nog bij dat ambte naren die de vergaderingen voorbe reiden, straks efficiënter en dus goedkoper kunnen werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56