zeeland 119 Waar De Ramp nog altijd zichtbaar is 1 'SCHNITZELS sSmm-' kg4*> HAMROLLADE kg 4P FRICANDEAU kg 4f9 RUNDERRIBLAPPEN mg 2." KALKOENFILET mg 2." BEENHAM mg 3.» N-Beveland: omissies in omgevingsplan desastreus RUNDERGEHAKT kg 4.49 HACHEE VzKG KONIJN KG m Wandeltocht voor de Hemelvaartsmis Bijeenkomst over slaapstoornis apneu Automobilist (18) tegen vangrail op A58 PALINGWORST 150GR O?8 BOURGONDISCHE VLEESSALADE 150GR 1.69 2.99 4.99 dinsdag 15 mei 2012 „Aandacht voor De Ramp is opgenomen in het verkiezingsprogramma" Wethouder Kees Knuit Net als Schouwen-Duiveland, werd ook Reimerswaal zwaar ge troffen door de Watersnood ramp van 1953. De gevolgen zijn nog altijd zichtbaar in de dorpen en het landschap. Ge meente Reimerswaal liet een fietsroute uitstippelen. door Lilian Dominicus In Kruiningen waren ze al een paar maal Vergeten' om de Watersnoodramp van 1953 te herdenken. Geen goede ont wikkeling, vonden ze dat bij de lo kale fractie van de Partij van de Ar beid. En dus besloten ze er een po litiek punt van te maken. „We heb ben aandacht voor de Watersnood ramp opgenomen in het verkie zingsprogramma", vertelt wethou der Kees Knuit. Nu is er dus een fietsroute langs al le stille getuigen van De Ramp. Het heeft overigens wel een paar maanden extra geduurd voordat het er was - maar de vertraging zou volgens Knuit zijn ontstaan bij Promotie Zeeland Delta. Van Schelde tot Scheldeheet de ronde die in Hansweert begint, en dan via Kruiningen, natuurgebied Den Inkel, Waarde, Yerseke en Vlake weer uitkomt bij de start. In totaal 33,5 kilometer. De samenstellers van de route, on der wie wethouder Knuit zelf heb ben diverse malen de fiets gepakt om te bepalen waar het nu lekker toeren is. Verkeersluw moest het zijn natuurlijk. Maar het allerbe langrijkste: op welke plekken zijn de gevolgen van de ramp nog al tijd zichtbaar? Daarbij maakten ze handig ge bruik van de kennis van Kruinin- ger Sjaak van Loo, die een eigen website bijhoudt (www.radio- loo.nl) over De Ramp. In 2004 was hij bovendien mede-auteur van het boekje Boven Water, over de Watersnoodramp in de huidige gemeente Reimerswaal. Voor hem komt de fietsroute zeker niet als een overbodige luxe. „In het jaar dat het boek verscheen heb ik er al eens een ballonnetje over opgelaten bij de VW", ver telt Van Loo, die weliswaar na 1953 is geboren, maar wel opgroeide met de verhalen over het ramp jaar. Veel mensen denken bij De Ramp aan de ellende op Schouwen-Dui veland, maar ook Reimerswaal werd zwaar getroffen. Een van de eerste dijkdoorbraken was bij Krui ningen. „De verwoesting was enorm. De polders van Kruinin gen hebben een halfjaar water ge kend, eb en vloed hadden er vrij spel. Het zout en de vloedmerken zitten nog steeds in de muren van de oudere gebouwen en huizen", vertelt hij. Kruiningen werd in de rampnacht snel door het water overvallen. Mensen zochten hun toevlucht op de zolders of daken van huizen. „Café De Korenbeurs en toenmali ge kledingzaak Rond-Inn aan de Hoofdstraat waren van die hoge punten, daar schuilden honderden mensen. Later zijn de mensen geë vacueerd naar onder meer Goes en Yerseke." In Hansweert staan nog altijd de nu zo kleurrijke, hou ten woningen die Noorwegen aan Zeeland had geschonken. Yerseke is gespaard gebleven. Be kend is het verhaal dat de dijk bij de haven op doorbreken stond, toen ineens het water zakte. De verklaring is dat op dat moment el ders de dijken doorbraken. De Yer seke Moer is opgenomen in de rou- „Café Oe Korenbeurs en Rond-Inn waren van die hoge punten, daar schuil den honderden mensen." Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl te, maar heeft verder weinig met De Ramp van doen. „We wilden ook wat natuur bieden", verklaart Van Loo. Officiële ingebruikneming Van Schel de tot Schelde, woensdagmiddag 13.00 uur, bij dorpshuis Kaj Munk in Hansweert. De tocht gaat via een deel van de route naar Den Inkel in Kruiningen, waar in de recreatiezaal een presentatie plaatsvindt. Iedereen is welkom om mee te fietsen. Route verkrijgbaar bij de VW. 5- ?-! 3 si m 11 1 Y'Vlake KWADENDAMME De Hemelvaartsmis in de Bonifa- tiuskerk in Kwadendamme wordt traditiegetrouw voorafgegaan door een korte wandeling. Die begint om 8.30 uur bij de kerk en voert over ongeveer 4 kilometer door het lentelandschap rond het dorp. De viering begint om 10 uur en Jeani- ne Heezemans en Nel Roggeband gaan voor met als thema In Bewe ging. De viering en de wandeling zijn bedoeld voor mensen van alle denominaties in de gemeente Bor- sele. VUSSINGEN In het ziekenhuis in Vlissingen houdt de Apneuvereniging op dins dag 29 mei een voorlichtingsbijeen komst over deze ademhalingsstoor nis tijdens de slaap. Laborante Erna Petiet geeft een le zing 'basiskennis apneu' en vertelt hoe er mee om te gaan. De zaal gaat om 19.30 uur open. Wie belang stelling heeft voor deze bijeekomst moet zich vóór 20 mei aanmelden via e-mail: petiet@apneuvereniging.nl RILLAND Een automobilist van achttien jaar uit Krabbendijke is maandag ochtend vroeg met zijn auto op de middenvangrail geklapt. Op de A58 ter hoogte van Rilland kwam hij eerst met zijn wiel in de middenberm terecht, waarna hij begon té slippen. De auto kwam uiteindelijk met de zijkant tegen de vangrail tot stilstand. De Krab- bendijkenaar bleef bij het eenzijdi ge ongeluk ongedeerd. De auto was zwaar beschadigd. BESTEL VIA INTERNET MET MOGELIJKHEID TOT BEZORGING: MAR0S.NL door Claudia Sondervan GOES I KAMPERFOELIESTRAAT 85 I Reclames geldig t/m zaterdag I GROOTHANDELSKORTING 1.50 bij afname van 3kg per vers vleessoort excl. reclames I Prijs- en tekstfouten voorbehouden WISSENKERKE - De gemeenteraad van Noord-Beveland vindt het on verteerbaar dat de Provincie Zee land de plannen voor Natuurre- sort Bokkegat en de toekomstplan nen voor Colijnsplaat niet heeft opgenomen in het ontwerp-Omge- vingsplan. In een brief aan alle voorzitters van de fracties in Pro vinciale Staten wijst de raad nog eens op het belang van de projec ten voor Noord-Beveland. Bovendien zijn er vanuit het colle ge van Gedeputeerde Staten toe zeggingen gedaan op grond waar van er een uitgewerkt plan voor Bokkegat ligt en verwachtingen ge wekt zijn bij de betrokken onder nemers, meldt de brief. Als de twee projecten niet in het definitieve Omgevingsplan ko men, is dat 'desastreus voor onze gemeente. Wij achten dat onaan vaardbaar', schrijft de raad. Het Bokkegat - natuurpark, golfbaan en recreatiewoningen - behelst een investering van 24 miljoen eu ro die 266 banen oplevert. In com binatie met de aanleg van het So- phiastrand moet het Wissenkerke economisch doen opleven. Daarbij ligt het plangebied nabij de fiets- tunnel onder de Oost-Westweg ad een miljoen euro die de provincie voor de helft betaalde. Het weglaten van de twee projec ten impliceert een kritische hou ding van de provincie jegens de ontwikkelingen, zegt wethouder Piet de Putter. „Dat kan leiden tot een langere planprocedure en geeft kans op stilstand. Het lijkt wel of het Omgevingsplan nu en kel recreatieve kansen biedt aan de Noordzeekust, niet aan het binnen land en de Oosterschelde-oevers."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49