201 zeeland Zaken Vrachtboomkweker trekt over het eiland 'Nautische accenten hou I ova rd 9 Belgen waarderen w webwinke| Qmoda Man 'onwenselijk lang' in voorarrest GO-Elektro scooters bij Port Zéiande Steeldrum, percussie en slagwerk te huur Ondernemersplein DINSDAG 15 MEI dinsdag 15 mei 2012 Kennisinstituut ZIERIKZEE De bomen van Jan Maas komen overal en nergens terecht, van dichtbij tot over de grenzen. JAgar ik doe het liefst zaken in Zeeland, lédereen houdt zich netjes aan de afspraken. Er wordt netjes betaald en niet gezeurd?' VLISSINGEN - Om de gebouwen van de Zeevaartschool op de boule vard van Vlissingen te behouden, is helemaal geen woningbouw no dig. De Vereniging van Oud-Leer lingen oppert er een maritiem ken nisinstituut in te vestigen. De boulevard gaat de 'blikken' aan het hart „Als de Zeevaartschool de boulevard verlaat, verliest de school zijn karakter", zegt Alex Flinkerbusch, secretaris van de ver eniging die ervoor zorgde dat één van de gebouwen, Boulevard Ban- kert 156 Rijksmonument werd. „Van de Zeevaartschool kun je een maritiem kennisinstituut maken, door ruimtes te verhuren aan nau tisch gerelateerde bedrijven. Zo ontstaat een synergie tussen het bedrijfsleven en onderwijs." Belangstelling van bedrijven is er genoeg, weet het bestuur intussen. „Onze vereniging telt ruim zeven honderd leden. Binnen dat net werk bevinden zich diverse onder nemers in de nautische wereld. Zij hebben nu al een kantoortje er gens in Vlissingen of daarbuiten, maar zijn bereid om zich in de Zeevaartschool te vestigen." Het bestuur wil dat deze suggestie wordt meegenomen in het huisves- tingsonderzoek dat momenteel wordt verricht door de schoolbe sturen en de gemeente Vlissingen. Dat gebeurt dan ook, laat HZ-direc- teur Adri de Buck weten. Omoda Schoenen is door Belgische klanten uitgeroepen tot beste web winkel van België in de categorie Clothing en Accessoires tijdens de uitreiking van de BeCommerce Awards. De webwinkel is onder meer beoordeeld op aanbod, servi ce en gebruiksvriendelijkheid. De webwinkel is sinds 2008 actief op de Belgische markt. BROUWERSDAM Gasten en nïet-gasten kunnen voortaan bij Port Zéiande op de Brouwersdam terecht voor de huur van een elektrische scooter. Center Pares heeft daarvoor een contract afgesloten met GO-Elektro scoo ters van Goeree-Overflakkee. Er zijn 8 scooters beschikbaar. Zie: www.go-elektro.nl. ZON N EMAl RE Steelbandshop Holland uit Zonne- maïre verhuurt steeldrums, slag werk en percussie. Voor steelbands of andere varianten. Breakdrums en Tingblocks kunnen ook in ande re bezettingen een bijzondere aan vulling zijn. Bij de Steelbandshop zijn ook workshops te volgen. Zie: www.steelbandshop.nl door Esme Soesman Wie een fruit- boompje bij een zaak als Bol le of Fixet aan schaft, maakt goede kans later in een appel of peer te bijten met Schouwen-Dui- velandse roots. In Nieuwerkerk is Vruchtboomkwekerij Maas geves tigd. Het is het enige bedrijf in zijn soort in Zeeland. Ian Maas begon daar in 1991 aan de Galgeweg een boomgaard, na eerst voor een fruitteler en in de voorlichting te hebben gewerkt. „Ik wilde voor mezelf én met m'n handen werken." Om de kosten in die begintijd wat te drukken, kweekte hij zelf wat boompjes op. „Dat ging zo goed, dat het van lie verlee steeds groter is geworden. Nu is het de hoofdmoot van het bedrijf', blikt Maas op 20 jaar ar beid terug. Zijn streven is jaarlijks zo'n 270.000 bomen af te leveren. Dat zijn voor het merendeel appel- en perenbomen en voor tuincentra nog wat pruimen en kersen. Om ri sico's te spreiden, zet hij op ver schillende markten in. Van zijn verdiensten komt ongeveer een kwart van de export, een kwart van tuincentra, een kwart van fruittelers en nog eens kwart van de verkoop van fruit uit zijn eigen boomgaard. „Je moet niet alle ei tjes onder één kip leggen, zei mijn schoonvader eens." Dat aandeel ei gen fruit is door de jaren heen ove rigens steeds minder geworden. „Tweeëntwintig hectare van het bedrijf is nu kwekerij en acht hec tare boomgaard." In het prille be gin had Maas aan een halve hecta re kwekerij genoeg. Die ontwikkeling van fruit naar fruitboom is geleidelijk aan gegaan en vergde door de jaren heen wel wat flexibiliteit en creativiteit van de Nieuwerkerker. Omdat het om een betrekkelijk kleine markt gaat worden er geen machines voor de branche gemaakt, terwijl het akker bouwmateriaal niet geschikt is. Een plantmachine bijvoorbeeld moet voor Maas 18 centimeter diep kunnen gaan met een afstand van 90 centimeter tussen twee rijen. Dat is bij spruitjes respectie velijk 3 en 75 centimeter. Dus knut selde Maas (evenals de 35 andere professionele vruchtboomkwekers die Nederland rijk is) zijn eigen ap paratuur in elkaar. „Van niks maak je iets. Dat is toch mooi werk." Wie over Schouwen-Duiveland rijdt kan Maas (en de zes Polen die een jaar rond voor hem werken) herkennen aan de bamboestokken waar de boompjes tegenaan wor den gezet. In maart wordt de on derstam geplant, waarop zomers een fruitras wordt gezet. Na twee jaar kan het boompje naar de teler en dan begint het pro ces opnieuw. Hoewel...nooit op de zelfde plek. Een vruchtboomkwe kerij heeft altijd 'verse' grond no dig. Ideaal voor boeren in de buurt; bij wijze van wisselteelt ver huren zij hun grond twee jaar lang aan Maas. door EmnóBe Calon MIDDELBURG - Een Vlissinger (21) zit al 24 maanden in voorarrest en wacht nog steeds op zijn de defini tieve berechting. Rechtbankvoor zitter J. Woltring zei maandag te gen hem dat dat hoogst onwense lijk is. Maar het duurt nog enkele maanden voor de verdachte daad werkelijk berecht wordt want maandag, tijdens de elfde behande ling van zijn zaak door de recht bank, bleek dat de strafzaak tegen hem wederom niet kon worden behandeld. De man wordt verdacht van een serie gewelddadige misdrijven. On der andere een overval op zijn oma, waarbij een tientje werd buit gemaakt en het beroven van een dealer. Ook schopte hij ooit een medebewoner van het Witte Huis in Vlissingen naar een pinauto maat en dwong hem zijn geld, twintig euro, op te nemen en ver volgens af te geven. Eind 2010 eiste de officier van justi tie een celstraf van zeven jaar te gen hem. Vervolgens besliste de rechtbank, in een tussenvonnis, dat er meer onderzoek moest wor den gedaan naar de geestesgesteld heid van de Vlissinger. De gedrags deskundigen oordeelden vervol gens dat de man van alles man keert en adviseerden tbs met voor waarden. Dat onderzoek wordt aangevochten door de verdachte en zijn advocaat. In de tussentijd is ook duidelijk ge worden dat de Vlissinger verdacht wordt van de verkrachting van een Vlissings meisje (14) en het gij zelen van een Vlissinger. Een me debewoner van het Witte Huis zou meedoen aan een overval maar haakte op het laatste mo ment af. Als straf daarvoor werd hij opgesloten in de kofferbak van een auto. Die medebewoner moest maandag als getuige optre den maar is doodsbang Voor de verdachte. Om die reden was hij verdwenen. De politie vond hem maandagochtend, ergens in het noorden van Nederland. Maandag bleek echter ook dat een gedragsdeskundige een verkeerd onderzoek heeft uitgevoerd. Er zou een psychiatrisch onderzoek zou worden uitgevoerd maar er is een psychologisch onderzoek op schrift gesteld. Ook bleek dat een van de drie rechters betrokken was bij de strafzaak tegen een me deverdachte. Gezien al die proble men lieten de advocaat en de offi cier van justitie weten dat de straf zaak weer werd aangehouden. Krijg Sensational Eyes dankzij een behandeling bij 4 You Nagel Beautysalon in 's-Heer Hendrikskinderen. Ga voor een mooie, frisse en stralende oogopslag dankzij een behandeling bij 4 You Nagel Beautysalon. Een complete behandeling bestaande uit een reiniging, oogmassage, pad lotion, masker en een crème. Daarbij worden je wenkbrauwen ook nog eens geëpileerd en geverfd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44